Stup cu botci de salvare

Creat de Daniel Acatrinei, Mai 16, 2017, 01:29:35 PM

« precedentul - următorul »

Daniel Acatrinei

Am gasit botci de salvare la o familie mai slaba ,are cam 5 rame de albina si 2 cu puiet capacit, fara puiet larvar.
M-am gandit sa iau o regina imperecheata de la o alta familie slaba si sa o introduc intr-un bigudiu cu foita intre cele doua rame de puiet, iar dupa ce accepta regina sa ii unesc. 
E bine sa introduc regina in bigudiu cu foita la un capat,ca sa poata fi eliberata de albine?, sau cum ar fi cel m-ai bine ca sa o accepte?
Sau sa ii introduc o rama cu oua de o zi sa isi traga botci singur?


stefan1

  Era buna o poza. Posibil ca tu sa fi omorat sau accidentat regina la un control. Daca vrei sa ii dai alta matca, trebuie intai sa elimini absolut toate botcile existente si sa verifici bine sa nu mai existe vechea regina incapabila sa oua.daca ai facut acele operatii, il lasi cateva ore sau chiar o zi orfan si fara speranta de a-si trage alta regina. Apoi introduci matca noua in cusca. Urmatoarea zi verifici daca albinele accepta matca. Pentru asta ar trebui ceva experienta. Daca o accepta, albinele le poti indeparta relativ usor de pe cusca. Daca nu o accepta se indeasa cu capul sa ajunga la regina si sunt greu de indepartat. Atunci trebuie reverificat sa nu fie totusi matca batrana sau sa fi ramas o botca neeliminata. Daca se vede ca au acceptat-o, pui un dop de serbet la cusca sau un dop subtire de ceara, putin gaurit, incat albinele sa ajunga incet la matca si cateva zile nu mai deranjezi familia.
  Varianta cu fagur cu oua (fara puiet larvar) este buna, dar prelungeste cu aproape o luna perioada pana cand va oua noua marca (daca va reusi).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Daniel Acatrinei

#2
Deja am rupt toate botcile ,oricum m-ai verific inca odata inainte sa introduc regina.
Pai da ,de asta m-am gandit si eu sa ii pun regina in loc de rama cu oua.
Atunci am sa introduc regina in bigudiu, in seara asta ,si maine o sa ma uit daca o accepta{sper sa imi dau seama} si dupa sa ii pun un dop de serbet.
p.s. Ar ajuta la acceptare sa ii pun si o bucata de turta, sau o rama descapacita cu miere dupa diafragma?

Multumesc

stefan1

Citat din: Daniel Acatrinei din Mai 16, 2017, 02:05:28 PM
...
p.s. Ar ajuta la acceptare sa ii pun si o bucata de turta, sau o rama descapacita cu miere dupa diafragma?


  In perioadele cu cules, albinele primesc mai usor matcile. O stimulare nu strica, doar ca acea stimulare sa nu atraga hiate (la culesuri bune din natura nu este acest pericol).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)