Stup bezmetic in care a intrat Gaselnita - cum il desfiintez

Creat de bionut, Septembrie 02, 2014, 03:02:37 PM

« precedentul - următorul »

bionut

Salutare,

am o problema cu un stup. Am descoperit ca nu mai are matca, din pacate de cam mult timp (mai are o mana de albina...ma rog, nu era foarte puternic nici inainte), si pe langa niste urme de furtisag mai are si larve de gaselnita. E tarziu sa il mai salvez si vreau sa il desfiintez. Care e procedura corecta?

Daca il scutur la cateva zeci-sute de metri o parte din albine se vor intoarce (poate si unele outoare?), iar eu nu am nici alte rame nici matci la rezerva ca sa il mai pun pe picoare cum ar trebui. Ma gandesc ca daca nu mai pun cutia veche pe locul ei albinele or sa intre prin alti stupi si e posibil sa omoare matca. Plus ca mi-e frica sa nu fie si bolnav... sunt paranoic acum.

Credeti ca ar fi mai bine sa il scutur la cativa kilometri sa nu se mai intoarca deloc?

TDI

Iei ramele, lasi poate doar una goala, seara infunzi urdinișul, in câteva zile sucomba.

oroles

#2
Eu am desfiintat ducand unul la cca 1,6 km si nu s-a mai intors deloc. Am facut asta seara. Nu s-a intors niciuna.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

Daca nu vrei sa il omori, du-l undeva la distanta la cativa km si e ok.  :uimit:

bionut

Practic il omoram fie ca il duceam departe fie ca il lasam sa moara de batranete/foame. L-am scuturat aseara. Acum ce pot sa fac cu fagurii afectati de gaselnita, pecare mai e si putina miere? I-am afumat cu pucioasa deja.

yulian

Punele in restul stupilor, descapaceste mierea ca sa curete ramele si pe urma le poti baga o zi la congelator sa scapi si de gaselnita de pe rame...pentru moment.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Nu stiu daca se vede articolul dar se pare ca larva de gaselnita mananca si plastic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: bionut din Septembrie 03, 2014, 03:33:49 PM
Acum ce pot sa fac cu fagurii afectati de gaselnita, pecare mai e si putina miere?
Ii topesti.

gore

Asa deci, de la tine a ajuns stirea la PRO TV cu larva care mananca plasticul Nu stie Guvernul cum sa scape de pumgile de plastic care nu pot fi reciclate, iata ca au gasit metoda....crestere gaselnite... :rotfl:
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming