Apis Ines

Creat de ionelnistor, Iunie 08, 2015, 12:15:17 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Va doresc sa la mearga foarte bine.

ionelnistor

Stupina Apis Ines zi de zi 6 nov 2016 mod iernarea reginelor 4 in 1

www.youtube.com/watch?v=-6r007Htsr8

ionelnistor

Stupina Apis Ines -zi de zi (noaptea) 7 nov 2016 - iertarea regine în izolator

www.youtube.com/edit?o=U&video_id=y2hla3S_ruw

Apis Ines -zi de zi (noaptea) 7 nov 2016 - iertarea regine în izolator
- cinci rame de hrana: rama centrala este plina de hrana, de o parte si de alta cate un izolator. Dupa caz izolatorul contine una sau doua regine. Dupa izolator urmeaza doua rame de hrana, de dorit prima sa fie ce in care s-a crescut ultimul puiet.


ionelnistor


Apicultura din România Ilie Iacomi multiplicare 4 din 2 11 11 2016
www.youtube.com/watch?v=UqmLNHLs0Rc

ionelnistor

Apicultura din Romania Andrei Ignatov si Ilie Lacomi 18 nov 2016

www.youtube.com/watch?v=EDXd99LDJaY

ionelnistor

Apicultura din Romania 18 nov 2016  necenzurat
www.youtube.com/watch?v=HJXU5IZqP4g

ionelnistor

Apicultura din Romania 25 nov 2016 live

www.youtube.com/watch?v=4iILdmAf_og&feature=youtu.be

ionelnistor

VSH (varroa sensitive hygiene) mit sau realitate?!
Buna seara domnilor colegi!
Am incercat sa gasesc locul potrivit pentru o asemenea discutie, asa ca am preferat sa initiez aici.
Astazi cand problematica depopularilor masiva a familiilor de albine, cand inca o data parese ca varroua a reusit sa ne "scape de sub control" va vad incurajat sa ridic intrebarea: "VSH (varroa sensitive hygiene) mit sau realitate?!...

filip

#84
VSH-ul il consider un mit departe de realitate.
Albina nu poate lupta cu dusmanul varroua atat timp cat puietul e viu si se afla in diferite stadii sub capaceala.
Apoi eu ma astept la o albina agresiva sa faca fata luptei cu varroua aflata pe albine.
Din ce am vazut eu asa zisul VSH era cu albine foarte blande.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Tipul asta sustine ca are Carnica VSH,dar de fapt EL apicultorul are mari carente apicole.
Sparge cuibul in 3 si raceste puietul apoi spune ca albina lupta impotriva varroua cand de fapt inlatura puietul racit.
http://www.youtube.com/watch?v=gZl3heLp2-A
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Eu personal cred ca imunitatea albinei conteaza foarte mult.
Daca ai albine sanatoase si puternice vor duce mult mai bine intepaturile de la varroa, mai ales dupa tratamente.
Cine are albine fara imunitate(vezi alte tari , sau la noi in tara cine da tot felul de prostii la albine) albinele mor mai repede , stupul se depopuleaza si dupa apar tot felul de plangeri pe forum.
Continuarea o sa o scriu la sugestiile lui oroles

ionelnistor

Citat din: filip din Noiembrie 30, 2016, 11:38:06 PM
Tipul asta sustine ca are Carnica VSH,dar de fapt EL apicultorul are mari carente apicole.
Sparge cuibul in 3 si raceste puietul apoi spune ca albina lupta impotriva varroua cand de fapt inlatura puietul racit.
http://www.youtube.com/watch?v=gZl3heLp2-A
Stimate Filip am urmarit cu atentie filmul si pentru mine nu este relevat pentru a intelege daca este intradevar VSH. Tind sa cred mai degraba sa aveti dreptate privind afirmatia ca este puiet racit. Cu toate aceste nu are nimeni albina cu VSH?
Cu stima, Ionel

filip

Lupta cu varroua o vad in doua feluri:
Celula sa nu permita loc pentru dezvoltarea varroua in celula.Asta ar insemna o albina foarte mica si nu e rentabil economic.
Ori o albina agresiva care incearca sa se deparaziteze singura,dar stupinele trebuie sa fie departe de asezarile umane si lucrez la acest proiect.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Cred ca nu o sa apuci sa îți vezi visul cu ochii. Rezistenta la varroa se formează in sute de ani.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani