Administrarea siropului in aceasta perioada

Creat de catalin_valenii, Februarie 19, 2012, 09:53:46 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Am intrebat pentru ca citisem ca pana la 1 septembrie trebuie administrat tot ce inseamna sirop. eu pe la jumatatea lui august am inceput cu sirop de zahar invertit 1/1 + protofil, cate 100ml in fiecare seara iar unele familii uneori il lua pe tot, alteori nu prezenta interes, apoi am descoperit ca ziua aduceau mult polen galben si am aflat ca in zona sunt culturi de floarea soarelui care au fost recultivate din cauza secetei si abia acum sunt in floare. Asadar, ori ca le bag eu sirop ori ca se duc ele la flaorea soarelui tot se uzeaza albina pe care o am acum insa am in fiecare familie cel putin 3 rame cu puiet (familiile mele sunt roiuri cumparate in iulie)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

balasbebe

Citat din: albinlei din Septembrie 09, 2012, 02:07:26 PM
buna ziua! ce se intampla daca familia de albine ierneaza numai pe miere din sirop administrat?nu am avut miere deloc in cuib!
Este foarte bine. Sa fie cat trebuie si nu o sa ai probleme.
Cat despre hraniri siropul trebuie sa fie de o parte apa si 1,6 zahar. Daca acum nu au hrana suficienta va trebui pus turta. Este mult mai rau cu o turta in cap decat acum cu acel sirop. Nu va zgarciti si dati de mancare acum pana este cald. Cand se da cate putin si de 2-3 ori uzura este nesemnificativa. Albinele vor prelucra acel sirop si sunt sanse reale de a trece iarna. Daca acum cand este cald dar lipsa cules nu se descurca iarna cu frig cum o sa fie?

Nu va uitati la calendar in acest an. Nu uitati ca albinele mor de foame, atat vara cat si iarna. Ele nu hiberneaza ca ursul. Au corp gras dar nu ajunge. Prevad ca o sa fie o iarna la fel de grea.

bta

Citat din: albinlei din Septembrie 09, 2012, 02:07:26 PM
buna ziua! ce se intampla daca familia de albine ierneaza numai pe miere din sirop administrat?nu am avut miere deloc in cuib!
rezerva pt iarna sa nu depaseasca mai mult de 5o% zahar!!!! administreaza-le si miere!!!

cazacu marius

va salut dragi colegi!sunt incepator si am 2 familii de albine.am inceput sa le dau sirop de completare2;1,reteta lui nea gica cu sirop de zahar invertit.le-am pus aseara  in hranitoare tip uluc cam 250 ml de fiecare fam.Azi dimineata candm-am uitat era gol golut.in seara asta leam mai pus cate un uluc in stup. Deci au cate doua uluce in fiecare stup,si se fac 500 ml.Acum intrebare;le pun in fiecare seara sau mai fac pauze?stupii sunt pe  10 rame dintre care 6-7 populate de abina.mancare au vreo 2 rame au 75% miere iar celalalte 4 cam 10 cm de coronita plus puiet. va mutumesc :thanks:
macin-Tulcea

tassevasi

 Era bine  daca aveai hranitor mai mare , ca acele sunt pt stimulare , pune-le in fiecare seara daca ii ai linga tine ,  poti sa le pui si mai mult daca ai posibilitatea .
Numai bine .

albinlei

balasbebe,
multumesc pentru raspuns!
bta,
ar fi bine daca as avea miere, dar anul acesta nu am scos nimic!

balasbebe

Pana sunt temperaturi pozitive puteti da sirop. Am dat si cand au inghetat albinele in hranitor.
Nu uitati ca albinele mor de foame, atat vara, dar mai ales iarna.
Multi spun ca nu au mancare acum dupa ce a fost cald. Ce o sa faca iarna?

marius_vfp

Citat din: mmacreanu din Septembrie 09, 2012, 11:11:20 PM
Pana pe ce data pot da sirop pentru completarea rezervelor pt iarna? si ce este mai indicat sa dau? concentratie 2/1 sau 1/1?
eu am terminat seara trecuta adica pe 11 septembrie administrarea hranei de completare ,sper sa le ajunga le-am dat cu varf si indesat au cel putin 16kg familiile si 12 roii.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cazacu marius

dar acest sirop de zahar invertit nu uzeaza albina?
macin-Tulcea

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cazacu marius

macin-Tulcea

dorindafi

Citat din: marius_vfp din Septembrie 12, 2012, 10:23:17 AM
Citat din: mmacreanu din Septembrie 09, 2012, 11:11:20 PM
Pana pe ce data pot da sirop pentru completarea rezervelor pt iarna? si ce este mai indicat sa dau? concentratie 2/1 sau 1/1?
eu am terminat seara trecuta adica pe 11 septembrie administrarea hranei de completare ,sper sa le ajunga le-am dat cu varf si indesat au cel putin 16kg familiile si 12 roii.
ai terminat , zici , dar rame cu puiet mai sunt?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

marius_vfp

salut dorin , da rame cu puiet mai sunt , maxim o rama plina , intins si rasfirat pe maxim 3 rame , si doar puiet batran ,oua proaspete nu mai exista , acum albinele baga in celulele goale din mijlocul cuibului , siropul l-am facut foarte concentrat cred 3/1 cu infuzie ceai si doar miere ,amestecata salcam tei si poliflora ,(eu fac doar o singura extractie in an , mierea toata o pastraz pentru consum intern)

spor la treaba la toti .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dorindafi

una rama pe care o tragi lateral cuibului pana iese tot puietul  ori mai alimentezi  in 2/3 randuri pt a nu ramane rama goala in mijlocul cuibului  :roll:

(eu fac doar o singura extractie in an}----  :uimit: nu mergi in pastoral?
nu sunt in masura sa zic daca e bine a-au nu dar fiind numai o extractzie banuesc ca in anul bun trece de 20kg   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

marius_vfp

salut, nu rama nu o trag in lateral nu vreau sa racesc puietul si asa putin care mai este , el are nevoie de caldura si mare grija acum , ele stiu ce au mai bine de facut , completarea am facuto in 3 reprize cate 1l aproximativ , de mancare aveau dar daca e ceva in plus pe rama nu strica , stimulare am facut mai toata luna lui august cu sirop 1/1 .
nu in pastoral nu merg ,momentan nu am cu ce, si nici nu se merita la 300m pana la padure am salcam tei , lanuri de floare si ceva rapitza , ceva pasune , sunt de toate numai anul sa fie bun , , la un an bun poti lua si 60kg pe familie .(la un roi format anul trecut pe 5 rame dupa tei , iesit din iarna pe 3 rame , am scos aprox 15kg,pe an, , stimulat in primavara sa se dezvolte puternic si faci treaba buna ,totul depinde cum pleaca in primavara , anul asta a fost un dezastru mai peste tot )
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva