Administrarea siropului in aceasta perioada

Creat de catalin_valenii, Februarie 19, 2012, 09:53:46 PM

« precedentul - următorul »

catalin_valenii

Imi cer scuze dar din greseala am sters acest subiect si a trebuit sa il deschid iar. As dori sa continuam discutia aici.
Albine sanatoase si harnice sa avem!

miere dulce


tassevasi

Citat din: catalin_valenii din Februarie 19, 2012, 09:53:46 PM
Imi cer scuze dar din greseala am sters acest subiect si a trebuit sa il deschid iar. As dori sa continuam discutia aici.

Vad ca ai sters tot , ia-o de la capat sa stie omul ce ai vrut sa spui.

bucovineanu

Citat din: catalin_valenii din Februarie 19, 2012, 09:53:46 PM
Imi cer scuze dar din greseala am sters acest subiect si a trebuit sa il deschid iar. As dori sa continuam discutia aici.
Poate un usser sa stearga un intreg topic?

romikele

Daca este initiatorul topicului si a sters prima postare, in termenul de "gratie" cand poate edita, DA.

catalin_valenii

Interesant este ca nici eu nu ma gandeam ca se poate sterge si uite ca din greseala am sters. Aseara am discutat despre administrarea siropului la albine in perioada aceasta iar unele persoane spun ca nu se poate ca determina nosemoza altii ca se poate administra. Eu sunt de parere ca ar fi mai util de administrat sirop decat turta pentru ca asigura si apa necesara cresterii puietului. As dori sa mai discutam pareri pentru ca saptamana aceasta o sa incerc sa administrez sirop sa vad daca o sa il ia.
Albine sanatoase si harnice sa avem!

mechenici

Salut.Din incercarile mele am dat sirop in martie shi era frig dupa alte3,4 zile tot frig ma duceam sa mai pun shi ulucul era plin cu albine moarte ,in punga ar fi o solutzie darcind albina roade punga nu pica tot pecuib(vorbesc de cei care nu au alimentatorul in capac-modelul de stupi ---1900 toamna),la verticali avind pe cuib folie 1 cat gol shi alimentatoru pe folie cu o mica gaura in ia sarputea sa mearga---incercarea moarte nu are ----BAFTA
ai cishtigat-continua--ai pierdut-continua

romikele

Citat din: mechenici din Februarie 20, 2012, 08:31:09 PM
... in punga ar fi o solutzie dar cind albina roade punga nu pica tot pe cuib...

Cum Doamne iartă-mă să roadă punga?... sau ale tale au dinți?  :rotfl:

catalin_valenii

Sa sti ca albina nu face gaura mare la punga ci ea inteapa punga atat cat e nevoie sa poata lua siropul nu se sparge sa curga peste ele stai linistit. Intr-adevar dupa ce consuma siropul din punga albinele trag afara punga si se aseamana ca si cand ar fi roasa.
Albine sanatoase si harnice sa avem!

pharaonu75

Cateva poze
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jonny_it


catalin_valenii

pharaonu75 sa inteleg din poze ca si u folosesti siropul in perioada aceasta sau il folosesti mai tarziu cand da caldura?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

pharaonu75

Siropul il dau doar dupa ce se mai incalzeste si a avut loc un zbor de curatire, iar in natura au cules de polen (corn, alun).
Pana atunci merg doar pe hrana solida... doar energetica.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

miere dulce

A ti vazut ca nu numai eu pun sirop cu borcanul?  :wink2:

pharaonu75

Citat din: miere dulce din Februarie 20, 2012, 09:09:44 PM
A ti vazut ca nu numai eu pun sirop cu borcanul?  :wink2:

Asta este una dintre cele mai vechi si respandite metode de hranire cu sirop.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube