Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Albinele se bucura si de o portie de cicoare!

marian sima

Salutare.
Este buna acea cicoare ,se stie ca floarea-soarelui secreta nectar atunci cand temperatura este ridicata,acea cicoare este buna tine albina ocupata dimineata .


calmusdaniel

Sa nu credeti ca stau degeaba!

MOTANUL

E bun un foisor pe caldurile astea. Pana si mâța a venit la umbra foișorului.
In pastoral e copertina patrata /cort si acasa foisorul.

Albinele sunt pe vatra sau in pastoral?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

calmusdaniel

Citat din: MOTANUL din Iulie 08, 2016, 07:20:27 PM
E bun un foisor pe caldurile astea. Pana si mâța a venit la umbra foișorului.
In pastoral e copertina patrata /cort si acasa foisorul.

Albinele sunt pe vatra sau in pastoral?

  Anul asta nu am mai plecat la floare de teama depopularii cu toate ca am in apropierea stupinei vreo 50 de ha pe care suntem cam 300 de stupi,dar e destula poliflora incat sa adune ceva de mancare.

calmusdaniel

De saptamana viitoare pretul la mierea poliflora va fi intre 7 si 8 lei.Scump domne scump,la chinezi e mai ieftin!

tinumaftei

Ma intreb: Vinde cineva miere la pretul asta? Ma refer la miere adevarata..

dan sebastian

Am văzut că a crescut deja prețul la zahăr. Mai bine o bag la iernare decât să o dau degeaba. Prețul unei turte era la fel în primăvara.
Acum se va vedea cine e apicultor adevărat !
Vremea profiturilor a trecut de mult.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

 
Daca mierea noastra e atat de apreciata de straini,cum se face de a ajuns la pretul asta de 6,50 lei? Cand produsele pt tratamentele albinelor s-au dublat ca pret si toate celelalte se scumpesc,numai mierea se ieftineste?
Ori mierea noastra nu mai e miere!

dan sebastian

Cat de curand o sa trecem si noi la sistemul canadian, adica fabrica de miere. Stupi pe 12 corpuri, galeata de 20 litrii de f40 in cap (tot sezonul mai - septembrie) sau apiinvert, dulcofruct, o sa facem 200 kg per familie si atunci poarte vom fi profitabili.
Cand produci doar din nectarul din natura nu ai cum sa sari de 1 cat si nici pe ala nu-l vezi plin niciodata. Tragi 4 - 6 rame din 10 si zici mercy, si asta in conditiile deplasarii in pastoral, din floare in floare.
Dracul nu e atat  de negru. La mine e intre 8 - 9 lei kg de miere. Ieri m-am nimerit intr-un magazin si cand vanzatorul a spus 9 lei per kg raspunsul apicultorului a fost urmatorul: La banii astia nu merita nici efortul facut pentru a cara apa la ei. Nu o sa vinda mierea la en gross decat disperatii, cei cu datorii in banci.
E piata blocata, dar cum productie foarte slaba anul asta, se va bucura de ea doar consumatorul intern, pt ca toti o vor vinde la borcan. Neamtul trebuie sa mai astepte. Si procesatorii or sa crape si ei pana la urma, ca scopul lor e sa vanda nu sa stea si sa nu miste nimic.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Citat din: dan sebastian din Iulie 13, 2016, 10:35:42 AM
Cat de curand o sa trecem si noi la sistemul canadian, adica fabrica de miere. Stupi pe 12 corpuri, galeata de 20 litrii de f40 in cap (tot sezonul mai - septembrie) sau apiinvert, dulcofruct, o sa facem 200 kg per familie si atunci poarte vom fi profitabili.
Cand produci doar din nectarul din natura nu ai cum sa sari de 1 cat si nici pe ala nu-l vezi plin niciodata. Tragi 4 - 6 rame din 10 si zici mercy, si asta in conditiile deplasarii in pastoral, din floare in floare.
Dracul nu e atat  de negru. La mine e intre 8 - 9 lei kg de miere. Ieri m-am nimerit intr-un magazin si cand vanzatorul a spus 9 lei per kg raspunsul apicultorului a fost urmatorul: La banii astia nu merita nici efortul facut pentru a cara apa la ei. Nu o sa vinda mierea la en gross decat disperatii, cei cu datorii in banci.
E piata blocata, dar cum productie foarte slaba anul asta, se va bucura de ea doar consumatorul intern, pt ca toti o vor vinde la borcan. Neamtul trebuie sa mai astepte. Si procesatorii or sa crape si ei pana la urma, ca scopul lor e sa vanda nu sa stea si sa nu miste nimic.

Dane, neamtul nu asteapta. Se reorienteaza rapid.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Si procesatorul care e roman la ce se reorienteaza ? La China ?
Nu crezi ca ar fi cazul sa ne sustinem unii pe altii, (procesatori si apicultori), ca de aia suntem toti romani?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Eu sunt de acord cu tine. Ar trebui sa ne ajutam cat mai mult intre noi insa ca in orice ramura din agricultura romaneasca, castiga cel mai putin producatorul. In Romania afacerile nu sunt gandite pe termen lung si in majoritatea cazurilor una din parti 'moare' repede...
Eu lucrez la o companie germana si ii cunosc destul de bine. Sunt loiali, isi respecta contractele, dar la nevoie se repliaza rapid. Ideea e ca daca noi nu le putem onora cererea, vor gasi alti parteneri. Daca vor fi multumiti de noii parteneri nu ii vor schimba. Din pacate e rau si cand ai multa miere si cand nu ai. Eu nu sunt presat in vreun fel ca mica mea stupina sa fie profitabila si nu am albinele demult, insa de cand le am nu a fost an fara greutati. De asta va apreciez foarte mult pe cei ce reusiti sa va descurcati si sa traiti de pe urma albinelor intrucat e din ce in ce mai greu.
Numai bine tuturor si scuze domnului Calmus ca i-am poluat topicul.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Cristel

Pretul mierii la raftul Cora...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andrei_georgian

46 lei kg  :uimit: si noua ni se da praf in ochi nici macar jumatate din pretul ala nu il primim  ))/
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.