Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

harnaj12

D.ul Alex, te rog frumos, in curand voi deveni moderatorul sef al acestui site si acest site are nevoie si de cameraman precum Dragos ca sa ne mai abureasca putin in special iarna ca sa nu ne plictisim. =)) =)) =)) :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :nudie: :nudie: :nudie:

marius_vfp

ma voi aveti toate degetele de la mana egale , ce draku ganditi cu capu sau picioarele, ceasca ne vrea pe toti egali dar mult sub capacitatile lu leana , asta nu se prea poate cineva trebuie sa fie mai cerebral si sa conduca, atat timp cat e afacerea lui el comanda el plateste el da kix cand nu ii iese pasenta ,
deavusesi tu sute de familii nu-mi spune mie tu ca tu centrai tu dadeai cu capu.

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

istodorescu vasile

Citat din: harnaj12 din Februarie 10, 2014, 07:41:10 PM
eu cand detineam sute de stupi nu aveam nevoie de toate aceste infrastructuri, spatii astea vin acum cu comunitatea europeana,cu legile lor, scoteam mierea direct pe camp adica in pavilioane, acum trebuie na laboratoare NASA si vreo statie spatiala pe MARTE pentru extractie ecc.,de suntem, si noi in Europa bre....
la un numar de peste 200 de familii este necesar sa ai o  linie de extractie. nu prea merge sa extragi pe cimpuri. eu spun din proprie experienta, ca este foarte scurt timpul atunci cind stai sa extragi pe cimp.eu practic deocamdata acest tip de pastoral facind extractii pe cimp, si va spun ca este o nebunie, mai ales la culesuri abundente asa cum este salcimul. imi doresc  pentru viitor sa construiesc un spatiu special pentru extractie, insa datorita faptului ca singurii bani vin doar din apicultura, nu se poate deocamdata, si pierderile in productie sunt substantiale, daca tot stau sa ma mut cu centrifuga de la o stupina la alta. bine mi-ar fi sa merg cu corpuri de strinsura goale, si sa le iau pe cele pline sa le extrag acasa, dar sunt insuficiente deocamdata materialele apicole de care dispun. nici stimulare cu lingura nu am facut si nici nu voi face. este eficienta aceasta stimulare, daca ai un numar mai redus de stupi, insa la sute de stupi nu ma apuc de asa ceva.

pharaonu75

#363
Citat din: harnaj12 din Februarie 10, 2014, 08:19:33 PM
... in curand voi deveni moderatorul sef al acestui site ...

Pai spune bre asa, ca sa stie lumea cu cine sta de vorba! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

MariusApicultura

Citat din: alex_sa din Februarie 10, 2014, 08:09:32 PM
Citat din: dragos2006 din Februarie 10, 2014, 06:52:30 PM
Citat din: bucovineanu din Februarie 10, 2014, 02:42:00 PM
Citat din: dragos2006 din Februarie 10, 2014, 10:08:30 AM
  Eu am pus pragul de 200 familii de albine deoarece dupa aceasta dimensiune trebuie sa ai infrastructura solida , nu mai merge improvizatii.
Stimularea prin turnarea mierii prin sita se incadreaza in infrastructura de care vorbesti?

  In zadar privesti dacă nu pricepi . Eu inainte sa-mi dau cu parerea pun in practica , ce legatura are sula cu prefectura .
  Infrastructura inseamna , cladiri , utilaje , mijloace auto , inventar apicol . Dar in nici un caz nu inseamna bordei made in Bucovina.
Dragos mult mam abtinut sa nu comentez (nu imi place sa ma bag ) dar intreci  masura crezi ca noi nu vedem ca numa gura e de tine ,mai bine te faceai CAMERAMAN ca apicultura o fac alti in locul tau .Tu numai dai ordine si slti executa

=)) =)) =)) :bravo: :bravo: :bravo:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

D006

Citat din: alex_sa din Februarie 10, 2014, 08:09:32 PM

Dragos mult mam abtinut sa nu comentez (nu imi place sa ma bag ) dar intreci  masura crezi ca noi nu vedem ca numa gura e de tine ,mai bine te faceai CAMERAMAN ca apicultura o fac alti in locul tau .Tu numai dai ordine si slti executa


  Domnule dacă ai rabdare si intelect si vei studia societatea umană si viața in general vei afla cu surprindere că orice activiate trebuie să Fie condusă de un lider , in zilele noastre se numeste management . Eu asta fac . MANAGEMNT  , crezi ca eu am timp de pierdut cu chestii gen asamblat rame sau preparat hrana sau extras miere ? iti mai spun o noutate , pe lumea asta muncă nu inseaman numai efort fizic , mai inseamă si efort INTELECTUAL !

MariusApicultura

Citat din: dragos2006 din Februarie 10, 2014, 09:16:36 PM
Citat din: alex_sa din Februarie 10, 2014, 08:09:32 PM

Dragos mult mam abtinut sa nu comentez (nu imi place sa ma bag ) dar intreci  masura crezi ca noi nu vedem ca numa gura e de tine ,mai bine te faceai CAMERAMAN ca apicultura o fac alti in locul tau .Tu numai dai ordine si slti executa


  Domnule dacă ai rabdare si intelect si vei studia societatea umană si viața in general vei afla cu surprindere că orice activiate trebuie să Fie condusă de un lider , in zilele noastre se numeste management . Eu asta fac . MANAGEMNT  , crezi ca eu am timp de pierdut cu chestii gen asamblat rame sau preparat hrana sau extras miere ? iti mai spun o noutate , pe lumea asta muncă nu inseaman numai efort fizic , mai inseamă si efort INTELECTUAL !

Esti tare domnule =)) =)) =)) =)) si ce fel de managament practicati??  =)) =)) eu zic ca sunteti manager = trantor.. :bzz: =)) =))
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

mmacreanu

Domnule Calmus Daniel, ce procent de proteina are amestecul dvs?: 1000gr miere, 150gr lapte praf, 50gr drojdie?
Am o parere dar nu vreau sa gresesc!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

harnaj12

nea Dragos,veti ca de atat efort intelectual aci la mine la Bucuresti miroase a creier ars,ai grija sa nu-ti explodeze bostanul de atata concentrare,lasa si pe altii sa se concentreze,nu fii egoist!!! :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: =)) =)) =)) :hi: :hi: :hi:

State

#369
Citat din: dragos2006 din Februarie 10, 2014, 09:16:36 PM
Domnule dacă ai rabdare si intelect si vei studia societatea umană si viața in general vei afla cu surprindere că orice activiate trebuie să Fie condusă de un lider , in zilele noastre se numeste management . Eu asta fac . MANAGEMNT  , crezi ca eu am timp de pierdut cu chestii gen asamblat rame sau preparat hrana sau extras miere ? iti mai spun o noutate , pe lumea asta muncă nu inseaman numai efort fizic , mai inseamă si efort INTELECTUAL !

Domnule Dragos,

Cand vreti sa mai postati asemenea "chestii" , va rog anticipat sa puneti bulina rosie , sa fim pregatiti sufleteste.

In timp ce mancam , citeam pe aici si am dat peste postarea dumneavoastra. Pur si simplu mi-a sarit prajitura din lingurita !

alex_sa

 =D>
Citat din: State din Februarie 10, 2014, 09:53:54 PM
Citat din: dragos2006 din Februarie 10, 2014, 09:16:36 PM
Domnule dacă ai rabdare si intelect si vei studia societatea umană si viața in general vei afla cu surprindere că orice activiate trebuie să Fie condusă de un lider , in zilele noastre se numeste management . Eu asta fac . MANAGEMNT  , crezi ca eu am timp de pierdut cu chestii gen asamblat rame sau preparat hrana sau extras miere ? iti mai spun o noutate , pe lumea asta muncă nu inseaman numai efort fizic , mai inseamă si efort INTELECTUAL !

Domnule Dragos,

Cand vreti sa mai postati asemenea "chestii" , va rog anticipat sa puneti bulina rosie , sa fim pregatiti sufleteste.

In timp ce mancam , citeam pe aici si am dat peste postarea dumneavoastra. Pur si simplu mi-a sarit prajitura din lingurita !
=D>  =D>  :nod:

ionel07196555

SA mergem la pinguin
D Harnaj

D006

 Indianule vezi să nu-ti sară prajitura pe piept  că nu mai ai loc unde sa-ti curga mucii ...

State

Citat din: dragos2006 din Februarie 10, 2014, 10:57:18 PM
Indianule vezi să nu-ti sară prajitura pe piept  că nu mai ai loc unde sa-ti curga mucii ...

Asta nu-i o problema domnule Dragos. Veti afla cu surprindere că orice activitate a mucilor , trebuie să fie condusă de un lider. In zilele noastre se numeste batista. Eu asta fac, sterg mucii cu batista. Asta inseamna MANAGEMENT-ul mucilor.

Dumneavoastra cum stati cu flatulenta ? E adevarat ca nu o puteti stapani atat de bine , mai scapand cate una pe ici, pe colo ? Asta inseamna ca mai trebuie lucrat la muschii anusului. Nu de alta, dar sa nu va apuce scarpiniciul si pe aici.

alexandru.b

Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro