Gratii hanemann din sirma zincata la preturi normale

Creat de carpatina, Decembrie 13, 2011, 03:26:21 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

 Pai despre gratii v-am intrebat nu de placa activa pt polen .
Sunt unele cu firiul (tija ca de sirma ,ce se afla la cele metalice) acela rotund ,iar altele plate ,mai bine zis ,o placa de plastic (galbue) subtire pina-n 1mm si cu ajutorul unei   stante se realizeaza  acele fante de trecere numai a albinei ,nu cu  gauri  ca la placa .
  La asta m-am referit  si am pus intrebarea .
  Cine mi-a zis mie ,acestea subtiri  din cauza stantarii , ramine unele margini taioase care afecteaza albina la trecere prin ea .
Va multumesc .
Numai bine

bucovineanu

Daca mai citeam odata intelegeam corect intrebarea.  :)  Asa cum se vede si in poza gatiile sunt din placa in care s-au stantat fantele. Nu am observat probleme la aripile albinelor.

pharaonu75

Se spune ca acele gratii din plastic afecteaza albinele cerarese, in sensul ca le produce vatamari pe abdomen, in zona oglinzilor cerifere!
Dar este doar folclor, atat timp cat in caturi construiesc foarte bine faguri, desi au puse gratii de plastic.
Iar in atatia ani de folosire a lor, domnul Bucovineanu nu observa, daca era ceva in neregula?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan motu

si la noi sau facut acum vreo30 si ceva de ani metalice dar nu sunt performante din cauza ca se deformeaza usor la lovire,cadere sau la curatare,cele din plastic sunt foarte bune si nu cred ca uzeaza albina

tassevasi

  Atunci am mai spulberat un mit  :)
  Va multumesc .
Numai bine . :hi:

pharaonu75

Ca sa fiti linistit, dupa cumparare si inainte de a le folosi, le puteti "lustrui" cu ceva fin-abraziv, iar apoi le introduceti in stupi.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

florin_apis