Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

D006


andreiu

     Corect, sau daca lucrurile iau o turnura belicoasa, in arena cocosilor.

marian sima

Cand inca eram un copil de scoala generala bunicul meu mi-a dat o povata.

Mariane cand vezi oameni adunati in sat la discutie sa fii atent la ei ce vorbesc ,cand ajungi acasa analizezi vorbele lor si ei ce e bun.

Iesind in sat am auzit discutii de agricultura,afaceri ca pretul cerealelor ,preturile din obor, ,politica si multe altele ,unele informatii au fost chiar de ajutor si surprinzator oameni de la care veneau informatia nu aveau cine stie ce prestanta dar erau sinceri.

Nu vreau sa dau nume dar sant o gramade de oameni pe care voi ii considerati ''DE VALOARE''oameni care duc apicultori in eroare .

Spun ca rapita nu e buna si nu ar trebui ca apicultori sa se duca la rapita,dar ei duc stupi la rapita.
Oameni cu valoare care duc apicultori incepatori in eroare.
Oameni valorosi care prostesc pe altii cand vorbesc de apicultura.

Pe mine nu ma intereseaza OMUL ci informatia ,un intelept stie sa culeaga informatia buna indiferent de persoana de la care vine.

Pentru mine nu santeti nici unul mare valoare si nu santeti nici unul fara valoare ,santeti colegi cu bune si rele si consider ca am cate ceva de invatat de la fiecare ,chiar daca poate eu m-am certat cu el ,am oricand ceva de invatat chiar de la asemenea persoane.

Chestia cu valori e o gandire ''MANELISTA''aia se considera mari valori ,eu consider ''VALOARE''informatia.

Forumul este pentru informatie si nu pentru a ne arata cat de valorosi santem unii sau altii.

Poate ca v-am plictisit dar asta gandesc eu.

MOTANUL

#18
Eu vin cu 2 idei:
De ce facem topic cu non-valorile? AR fi mai bun un topic cu valorile. Eu sunt incepator si mi-am facut o parere (sunt 1 mana de oameni a caror parere nu o mai pun la indoiala). Sunt multi altii pe care inca nu ma bazez.
Daca doreste cineva din cei cu experienta sa faca o lista cu userii care dau sfaturi pe care te poti baza ar fi de mare ajutor pt. cei incepatori.

Dragos2006: Daca vrei critici constructive uite aici:
Consider ca ai o atitudine de superioritate pe topicul unde se plang mai multi colegi de dificultatile intampinate in obtinerea fondurilor europene si de rezultatele obtinute cu aceste fonduri.
Punctul meu de vedere este ca un bun profesionist in apicultura ar trebui sa obtina fonduri fara sa stie word, excel, sa faca un plan de afaceri etc. Adica sa fie lasat sa-si vada de apicultura lui fara sa stie afaceri, management, planuri de afaceri (sunt lucruri care nu sunt neaparat necesare pentru cresterea si administrarea familiilor de albine). Ma refer la cei cu bun simt - nu la cei care vor BMW.
Si ajutorul asta sa fie oferit pe plan local.
Sunt convins ca albina nu beneficiaza cu nimic ca stiu eu excel; sau ca au numar de identificare national (dau un exemplu). In Snagov cunosc 2 astfel de apicultori (stiu f.multe despre albine - dar nici nu au habar de fondurile europene). Consider oarecum injust ca eu sa iau fonduri si ei care stiu mai multe nu. S-au dezvoltat doar cu forte proprii. Si pt. asta au tot respectul meu. (au vandut miere, roi, familii de albine etc).

Sa nu se interpreteze ca aceasta observatie are vreo legatura cu topicul (ca ai fi falsa valoare). Esti pe lista scurta a celor pe care ma bazez.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Pai depinde de pe ce pozitii se discuta, hobbyst, profesionist, etc.Ca doar nu o sa ma compar eu cu Dragos, care traieste din apicultura! Eu fac apicultura deocamdata doar pt placerea mea,poate ca dupa ce Statul va renunta la birurile apicole o sa incerc sa ma dezvolt.Deci exista pericolul ca sa fie jigniti oameni de buna credinta,care poate ca au si ei doi-trei stupi.Deci atentie cum se pune problema!
Va salut.

Stefan Madalin

   "Forumul este pentru informatie si nu pentru a ne arata cat de valorosi santem unii sau altii."

Asta este scopul unui forum , bravo Marian Sima .

D006

Citat din: marian sima din Decembrie 04, 2014, 09:36:40 AM
1)Nu vreau sa dau nume dar sant o gramade de oameni pe care voi ii considerati ''DE VALOARE''oameni care duc apicultori in eroare .
2)Pe mine nu ma intereseaza OMUL ci informatia ,un intelept stie sa culeaga informatia buna indiferent de persoana de la care vine.
3)Forumul este pentru informatie si nu pentru a ne arata cat de valorosi santem unii sau altii.
1)  respectivele persoane nu ca duc apicultorii in eroare dar pe unii ii si inseala .
2)O informatie valoroasa vine de la un om valoros.
3) Pentru mine forumul este in primul rand pentru socializare . Apoi este si pentru informare.

PS. In PLM , doar nu traim in padure , un om care nu socializeaza are mari probleme de comportament.

MOTANUL

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 04, 2014, 02:15:46 PM
Deci exista pericolul ca sa fie jigniti oameni de buna credinta,care poate ca au si ei doi-trei stupi.Deci atentie cum se pune problema!

Problema s-a pus corect. La cat il stiu eu pe initiatorul topicului nu o sa fie probleme.

Chiar daca nu sunt buni pt. societate (nu dau impozit pe venit, nu fac productie) acesti oameni cu 2-3 stupi duc mai departe niste informatii si niste traditii autentice (fara sa generalizez ca toti fac asta). Nu acolo sunt problemele din ce am inteles.

Cred ca topicul este un pic redundant.
In sensul ca nu ar trebui atacate persoanele ci ideile acestora care sunt gresite. Adica daca unul sustine o trasnaie undeva (care poate determina niste incepatori sa faca multe prostii) ar trebui amendat doar postul respectiv. Nu lasat informatia grestita acolo si comentat aici.

Si dupa ce un user va fi amendat de 2-3 veterani in 2-3 topicuri separate e clar ca nu il mai ia nimeni in serios.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Kov iulian

Citat din: MOTANUL din Decembrie 04, 2014, 05:23:14 PM
Chiar daca nu sunt buni pt. societate (nu dau impozit pe venit, nu fac productie) acesti oameni cu 2-3 stupi duc mai departe niste informatii si niste traditii autentice (fara sa generalizez ca toti fac asta). Nu acolo sunt problemele din ce am inteles.
Va pot demonstra ca gresiti.
Mergand pe aceasta logica putem crede ca au valoare pentru societate doar oamenii care produc bani direct cu cat mai multi cu atat mai bine.
Dar ce facem cu artisti, cu oamenii de stiinta si acei oameni care au produs valoare sau schimbari in lume care nu se pot cuantifica din punct de vedere monetar?
Uneori trebuie sa privim lucrurile mai in profunzime pentru ca daca le privim doar asa la suprafata e posibil sa ne aflam intr-o grava eroare.

( Un document aflat pe situl  Organizatiei pentru Alimentatie si Agricultura a Natiunilor Unite)
  ftp://ftp.fao.org/docrep/fao/012/i0842e/i0842e09.pdf
CitatTHE VALUE OF BEES FOR CROP POLLINATION
......
The value of bee pollination in Western Europe is estimated to be 30-50 times the value of honey and
wax harvests in this region. In Africa, bee pollination is sometimes estimated to be 100 times the value
of the honey harvest, depending on the type of crop.

In a country like Denmark, about 3,000 tonnes of honey is harvested every year. It has a value of
60 million DKK or about €7.6 million. However, the value of oilseeds, fruits and berries created by the
pollination work of bees is estimated to be between 1,600 and 3,000 million DKK, equivalent to €200
and €400 million.
.....................

cornelioandanciu

Asa este! Hai sa fim toleranti, pana la urma si albinele incompetentilor fac polenizare! Sa ne aducem aminte ca la inceput multi dintre noi am fost incompetenti, chiar in acest moment toti avem de invatat.Dar in topicul asta exista posibilitatea sa fie demascati cei care dau dovada de rea vointa si de prostie in forma continuata! :)
Va salut.

Kov iulian

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 04, 2014, 06:19:50 PM
Asa este! Hai sa fim toleranti, pana la urma si albinele incompetentilor fac polenizare!

Aici am gresit noi si de aia ne-au incalecat astia cu impozite.
Activitatea noastra principala este polenizarea fratilor iar pe langa mai producem si ceva miere, mai multa sau mai putina dupa " putiinta" neuronului fiecaruia.

D006

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 04, 2014, 06:19:50 PM
Asa este! Hai sa fim toleranti, pana la urma si albinele incompetentilor fac polenizare!
Eu de fel sunt un tip tolerant si de multe ori am preferat sa tac cand aveam prin preajma fel si fel de incompetenti . Cand am vrut sa dau cartile pe fata mi s-a reprosat asa (redau textual) : "Cum poti sa vorbesti asa despre un om pe care il cunosti, te-ai intalnit cu el, ati schimbat o vorba si ati baut un pahar de vin impreuna ?
Bleah...."
  E culmea tupeului ! m-am nimerit sub acelas acoperis cu un impostor iar acum nu pot spune nimic despre el pentru ca vezi Doamne am baut un pahar de vin in acelas restaurant(nu mai pun la socoteala ca era vinul meu ). Ala daca se nimeresti  la un targ sa participe si Iohannis spune a doua zi ca impreuna cu presedintele a vizitat targul...

bio


Citat din: marian sima din Decembrie 04, 2014, 09:36:40 AM
.....

Forumul este pentru informatie si nu pentru a ne arata cat de valorosi santem unii sau altii.
.....

Marian,  :bravo:

Citat din: dragos2006 din Decembrie 03, 2014, 10:06:37 PM
Tocmai vine perioada in care imi iau concediu si vrea sa ma dedic studiului .   Vreau sa iau foc cu foc cateva " genii" apicole .

... de ce oare vrei tu sa-ti futi concediul ??..sau asta este placerea ta, asta te face sa te simti bine ?

iulian61

eu cred ca pe acest forum uni dintre noi mai facem si putina publicitate

D006

Eu stiu ca exista si un forum similar pentru anunturi comerciale . Aici publicitate e doar in partea de sus a paginii.