cel mai bun stup

Creat de dragos2006, Noiembrie 11, 2007, 06:43:58 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: bucovineanuNimeni nu poate garanta ca productia de miere va fi mai mare odata cu trecerea de la stupul orizontal la cel vertical. Daca se foloseste rama 1/1, 10 rame sunt suficiente pentru cuib.Dar se poate folosi si stupul cu 12 rame, mai ales daca nu suntem tot timpul la stupi. Cat despre roire, nici aici nu poate spune nimeni ca problema e rezolvata daca se trece la stupul vertical. De fapt cele doua sunt legate una de cealalta. Daca nu vor roi vor aduna mai multa miere, si invers. Pentru prevenirea roirii trebuie sa asiguram tot timpul de lucru albinelor, insa un rol foarte important il are selectia. Spun acest lucru chiar daca ma repet inca odata.
Dupa  cum  zic  apicultorii , cel  mai  bun  stup  ar  fi  Dandant(stupul  ideal).Eu am  ME,asigur  albinelor de  lucru,pun  faguri  pt  cladit,pun  corpuri  etc dar  cind  le  ia  dracii  intra  in  frigurile  roitului(f.puternice,f.mici). De  ce?

D006

- genetica matcii;
- o perioada scurta fara cules si cu excedent de albina;

D006

Genetica si  selectia.

marian sima

Cel mai bun stup este cel care permite dezvoltarea rapida a familiei de albina primavara,care pastreaza temperatura in stup dar in acelasi timp se poate mari dupa puterea familiei ,fara ca ,caldura sa se piarda in sus ,este stupul care i-ti permite sa lucrezi usor in el fara a intrerupe albina din treaba ei,la un stup greoi albina trebuie sa se reorganizeze,la un stup bun trebuie sa poti interveni usor pentru a-l debloca ,adica matca sa poata ponta,si trebuie sa aibe volumul necesar pentru depozitarea mieri de catre albina si ventilarea ei.Unora le este mai usor pe vertical dar uni s-au invatat cu orizontalul si stiu de ce,eu unul am orizontali,dar si citiva verticali,dar pe orizontal de vagon (adica in pat cald) am alt mod de lucru ,adica in cules ramele goale sint paralele cu urdinisul ,albina intra direct pe ramele de depozitare ,pe urma este diafraga si pe urma cuibul,in felul acesta la albina vine de la cules si poposeste direct pe rama de depozitare,nu mai este nevoita sa treaca prin cuib ,cuibul nu se mai blocheaza repede,intra mai greu in roit si familia se dezvolta si mai bine,la o astfel de cutie daca nu iei albina din ia pentru a face roi trebie automat sa ii mai pui un cat si atunci rezulta o familie foarte puternica.Eu asa procedez si mi sa intimplat sa scot miere de la citva stupi de aceasta marime cit scoteam de la restul stupinei.

ioanardelean55


Ce nu inteleg eu ;  nu trece regina pe ramele goale ,unde spui ca se aduna miere ?

marian sima

regina nu trece pe ramele goale si asta se datoreaza diafragmei,ce mi sa intimplat la citeva familii,au aparut 2-3 botci pe ramele de imagazinare,cred ca datorita diafragmei mirosul de matca a fost mai slab in compartimentul cu rame de imagazinare,albina a luat ou din cuib si a tras botca dincolo.

D006

Citat din: marian sima din Februarie 03, 2011, 09:34:08 AM
Ce sa intamplat cu acele botci.Ați urmarit evoluția familiilor respective?

marian sima

Botcile erau frumoase si capacite ,dar eu eram atunci la extractie de la floarea soarelui ,nevoie de matci nu aveam si pentru a elimina probleme pe acei stupi le-am rupt.

Kiwi Bee

Odata mam ginit sa incerc exact acest lucru la miltietajatzii mei dar mia spus cineva de intra in roit mor acolo toticaci nu pot sa coboare din cauza gratiei hanneman.Mam speriat si nam mai incercat.
Totusi poate la anu voi incerca cu o fam.Ridic cuibul sus si pun jos catul/caturile.E al naibi de greu sa tot ridici cutiile de 1/1 pline cu miere(fara prindere prea buna-doar falangele degetelor prind de o adincitura in cutie,caci nu exista minere si mai ai si manusi) si sa ai acces la cuib.
Avind cuibul sus nu mai trebuie sa dau la oparte caturile..............shom vedea.

In schimb la recoltarea mierii poate ca va necesita extra lucru(ma gindesc la inversarea cuib/caturi cu 1 sapt inainte de recoltare).


marian sima

Daca puneti gratie haneman trintori nu mai pot iesi afara ,de ce nu puneti ramele din cat mai rare ca albina sa lungeasca celula astfel incit matca sa nu mai poata oua,si astfel cuibul sa fie unde doriti dv,fara teama ca roieste sau ca matca ar cobori jos,puteti bate si cite 2 cuisoare pe o latura a ramei pentru a se pastra distanta.

valter

Citat din: Kiwi Bee din Februarie 04, 2011, 12:11:31 AM
Odata mam ginit sa incerc exact acest lucru la miltietajatzii mei dar mia spus cineva de intra in roit mor acolo toticaci nu pot sa coboare din cauza gratiei hanneman.Mam speriat si nam mai incercat.
Totusi poate la anu voi incerca cu o fam.Ridic cuibul sus si pun jos catul/caturile.E al naibi de greu sa tot ridici cutiile de 1/1 pline cu miere(fara prindere prea buna-doar falangele degetelor prind de o adincitura in cutie,caci nu exista minere si mai ai si manusi) si sa ai acces la cuib.
Avind cuibul sus nu mai trebuie sa dau la oparte caturile..............shom vedea.

In schimb la recoltarea mierii poate ca va necesita extra lucru(ma gindesc la inversarea cuib/caturi cu 1 sapt inainte de recoltare).

Kiwi draga. Daca speri ca prin inversare corpurilor gasesti matca si cuibul sus(prin inversarea cuibului de jos -sus) te inseli.
La inversare se produce urmatorul fenomen: mierea din cat(care-i jos dupa inversare) va fi urcata in ramele din care eclozeaza puietul(din corpul de sus)...si progresiv va ajunge( mierea) absolut toata in fostul cuib.
Daca ai si gratie haneman, matca va soma pe o palma de celule unde va ponta cate 10 oua/celula, iar corpul de jos va fi ocupat si el progresiv cu miere...pana la blocare.
Daca nu folosesti gratie haneman matca va cobora in corpul de jos si va ponta acolo.
De regula matcile care oua sus au anumite ''capacitati''.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

marian sima

Totusi aceasta manevra se foloseste in alte tari ,si procedeul nu e inventat acum ,pe mine la orizontali ma ajuta foarte mult ,mai ales daca ai stupi pe vagon nu mai trebuie sa tragi toata cutia afara pentru a umbla in cuib.Si nu inteleg daca albina lungeste celula cum mai oua matca in ia,am prieteni cu verticali si in cat au rame cu umerasi mai lati ,matca nu urca sa oua in cat .

tassevasi



  "am prieteni cu verticali si in cat au rame cu umerasi mai lati ,matca nu urca sa oua in cat"

  Ce bine,ar fi sa nu urce in cat , dar.....daca urca ? ,  m,a gindeam sa fac economie la  gratii .
   Dupa altii  ea tot urca ,cu toata latimea marita a ramei, anul asta incerc.
   Numai bine . :hi: :hi:

valter

Cel mai bun stup...este si acela la care matca urca in cat, caturi.
Limitarea cu gratie despartitoare limiteaza cuibul dar accelereaza roitul.
Ce ma deranjeaza daca matca urca in cat...evit ramele cu puiet sa le duc la centrifuga si la urmatorul cules montez un cat in plus.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

N A MARIN

Citat din: valter din Februarie 04, 2011, 07:58:29 PM
Cel mai bun stup...este si acela la care matca urca in cat, caturi.
Limitarea cu gratie despartitoare limiteaza cuibul dar accelereaza roitul.
Ce ma deranjeaza daca matca urca in cat...evit ramele cu puiet sa le duc la centrifuga si la urmatorul cules montez un cat in plus.
[/b]
Subscriu in totalitate acestei pareri.
N-am inteles si nu iteleg deloc pe cei care vor sa limiteze ponta doar la cuib.
Pai de ce mai Voineo,voinicule... de ce?
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA