salcamul

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:27:52 AM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sorin tm

anul trecut in 28-30 iulie din intamplare am gasit inflorit vreo 3-5 arbori de salcam de culoare indigo -violet si nu era mai marede 5-7 metri, erau o gramada de albine pe ele,in prima faza am crezut ca este un roi care se aseaza , in zona la mine nu am mai vazut asa ceva  si anul acesta am fost sa scot puieti dar din pacate cineva a dat foc si puietul mai mic s-a uscat,  dar am reusit sa gasesc  vreo 10-12 lastari mai mari de 1,5m 2 m si i-am plantat langa stupina  si sunt curios daca se prind
:smile:

stefan1

Dupa foc o sa incolteasca multe seminte de salcam. Sunt multe specii a caror seminte declanseaza procesele de germinare dupa un tratament cu fum. Poate o sa mai revin la subiect.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mihaipop_55

dupa bruma de azinoapte salcamul din apropierea stupinii are frunzele si florile parlite(cel din sat) iar cel de la padure (pe deal) se pare ca a scapat ,totusi pe muguri se pot vedea mici pete maronii,sper ca va fi bine. oare la CAREI ce s-a intamplat cu salcamul?

D006

http://plants.usda.gov/factsheet/pdf/fs_rops.pdf
Am cules iar seminte de salcam si le tin in apa fierbinte pana se vor umfla si apoi le duc pe camp sa le pun in pamant.
Am descoperit aproape o strada numai cu salcami roz si cum o sa le pice frunzele merg si tai lastari la jumate de metru ca asa e mai cu spor la crescut.
Sper in iarna asta sa plantez macar 100. Cei de anul trecut au ajuns uni la 2m si o sa-i plantez curand pe terenul meu. Chiar in curte vreau sa scot un palmier si sa pun un salcam.

D006

Semintele s-au umflat de apa frumos dupa doua zile de tinut in ceainicul cu apa incalzita din cand in cand.
Am pus 32 in "ghivece" si cu restul am mers pe albia raului si facut un sant pe mal si acolo le-am insirat.
Daca o sa ieasa de acolo scot puietii sa-i imprastii.
Trebuie sa culeg o punga si din cel roz dar sunt cam inalti pomii si tare devreme se intuneca acuma.

Calin Catalin

Este 10 aprilie 2011. Cam cand credeti ca va inflori salcamul1 anul acesta?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

gore

Conform unui calcul matematic al temperaturilor ce depasesc 0 grade, deci cele cu plus, din zona fiecaruia, incepand de la 1 ianuarie al fiecarui an , salcamul va inflori cand se vor acumula 1000 puncte, deci la mine in zona Focsani, pana azi 14.04.2011 am acumulat 548 puncte. Pana la 1000, mai sunt 452 puncte, luind ca medie 15 grade zilnic, cred ca sigur salcamul va inflori in jur de 15 mai. Anul acesta este intarziata  inflorirea la toate plantele, ca un exemplu, anul trecut corcodusul si zarzarul au inflorit incepand cu 6 respectiv 8 aprilie, anul acesta a inflorit incepand cu 11 aprilie. Apropo, temperatura se ia de catre fiecare apicultor in parte nu din ceea ce se da la televizor.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Calin Catalin

Citat din: gore din Aprilie 14, 2011, 10:25:20 PM
Conform unui calcul matematic al temperaturilor ce depasesc 0 grade, deci cele cu plus, din zona fiecaruia, incepand de la 1 ianuarie al fiecarui an , salcamul va inflori cand se vor acumula 1000 puncte, deci la mine in zona Focsani, pana azi 14.04.2011 am acumulat 548 puncte. Pana la 1000, mai sunt 452 puncte, luind ca medie 15 grade zilnic, cred ca sigur salcamul va inflori in jur de 15 mai. Anul acesta este intarziata  inflorirea la toate plantele, ca un exemplu, anul trecut corcodusul si zarzarul au inflorit incepand cu 6 respectiv 8 aprilie, anul acesta a inflorit incepand cu 11 aprilie. Apropo, temperatura se ia de catre fiecare apicultor in parte nu din ceea ce se da la televizor.
Multumesc! Am mai invatat ceva.
Ma apuc de socotit.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

silviubuciuman

As vrea sa stius daca statul romin da ceva celor care planteaza salcimi albi ma refer la 3 hectare cel putin sau indrumati-ma la sursa de informare.

bucovineanu

Statul ofera fonduri nerambursabile pentru cei care doresc sa fac impaduriri. Trebuie sa ai o suprafata de teren inapt pentru agicultura si impadurirea sa se faca printr-o firma. Informatii exacte se pot obtine de la Directia judeteana pentru agricultura si dezvoltare rurala.

marius_vfp

 de anul acesta sunt hotarat , nu prea au mers salcamii pe care i-am  extras din padure din anii anteriori  , si am insamantat in cateva ladite , de ceva timp au inceput sa rasara . sper sa pot atasa poze .
au cam 2 saptamani de cand au fost insamantati .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marian sima

Salutari.Cum merg albinele pe salcim in tara,la mine in sat salcimul este impodobit bine dar este foarte putina albina pe el ,ba am vazut salcim inflorit fara nici o albina ,stupi baga miere dar am si flora spontana ,mustar salbatic,mai este si rapita si alte flori,totusi de ce nu da salcimul ?Am luat citeva flori si culmea nu au nici pic de dulceata ,in alti ani florile erau dulci acum zici ca e frunza de trifoi la gust.

marian sima

Sa inteleg ca e secret culesul la salcim in tara?Nu am cerut padurea sau localitatea in care aveti stupi ci zona, si daca albina culege sau ignora salcimul ,la mine se pune si pe traista ciobanului dar pe salcim mai putin.

Mircea77

N-am gustat florile ca sa vad cat sunt de dulci dar cules la salcam se face intr-o veselie (in Teleorman). Probabil ca in week-end voi testa cateva flori pentru curiozitatea mea.
Pacat ca in satul respectiv nu sunt prea multi salcami. Sunt destui dar nu atat de multi cat am vazut in satul unde s-a nascut soacra-mea. La anul, inainte de inflorirea salcamului, sigur ii duc acolo pentru ca am ramas masca de cat salcam inflorit am vazut acolo saptamana trecuta.
Poate ca s-a intamplat ceva cu salcamul din zona ta. Eu unul am stat si m-am uitat incotro zboara si, spre uimirea mea, nu se duceau spre salcamii aflati la 6-8 metri de stupi ci plecau de nebune in alte directii.
Cei batrani poate stiu mai multe.