Subventii

Creat de Trifoi Vasile, Iulie 02, 2018, 02:01:03 PM

« precedentul - următorul »

Trifoi Vasile

Buna ziua! Am o duzina de stupi si as dori sa ma dezvolt pe viitor. Am cautat informatii pe internet, insa mai mult m-au bagat in ceata decat sa ma lamureasca. As dori sa stiu cum sta treaba cu subventiile. De asemenea am auzit ca ar exista ceva fonduri pentru care as putea aplica, insa unele apartin de AFIR altele PNA, PNDR, si m-am pierdut un pic. De asemenea am vazut ca exista multe masuri si submasuri si nu stiu pentru care as putea aplica.  Sunt intr-o confuzie totala si as dori, daca se poate sa ma ajutati putin. Multumesc anticipat!

Kov iulian

Sa o luam pe rand.

1) AFIR= Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale
    PNDR= Programul National de Dezvoltare Rurala

Aici sunt doua masuri de interes pentru apicultorii, aveti acolo ghidurile care se pot citi.
Masurile nu sunt special destinate apiculturii ci pot fi accesate de apicultori pt ca apicultura e o ramura a agriculturii.

Masura 6.1 e pentru tinerii pana in 40 de ani care vor sa se stabileasca la tara si sa desfasoare o activitate agricola.
https://portal.afir.info/informatii_generale_pndr_investitii_prin_pndr_sm_6_1_instalare_tineri_fermieri

Masura 6.3 e pentru cei pana in 60 de ani daca nu ma insel: 
https://portal.afir.info/informatii_generale_pndr_investitii_prin_pndr_sm_6_3_dezvoltare_ferme_mici

2) Programul national apicol PNA
E un program special dedicat apiculturii prin care cumperi medicamente, stupi, matci etc.
Daca prin celelalte programe primesti bani si apoi faci investitiile prin programul asta iti cumperi din bani tai ce ai nevoie si speri ca iti vor deconta.


Dar cu 10 stupi nu puteti accesa nimic.
La inceputuri cand erau bani am accesat o masura (141) similara cu 6.3 avand 26 de stupi dar acum e mult mai greu, trebuie zeci de stupi si dupa ce cheltuiti o gramada de bani nu e sigur ca mai reusiti ceva.

Trebuie sa intelegeti ca pt bani astia trebuie sa puna si guvernul 20% si nu prea mai sunt bani sau nu vor sa mai investeasca in dezvoltarea tarii. Se apropie si campania electorala.


Daniel Koblicska Bee

 Dacă s-ar adopta legea apiculturi dintr-o țară europena dezvoltată am benbeficia de subvenții si totodată de taxă pentru polenizare!
Cauta.Nici albina nu gaseste nectar in fiecare floare!<br />                              V.Butulescu