Despre trufe si lumea mai putin cunoscuta a trufarilor

Creat de andreiu, Mai 08, 2013, 09:26:33 AM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Mda....Zeii sunt departe, dusmani sunt langa noi. Sa fim in consens cu bardul ardealului.

In Italia lucrurile sunt foarte bine stabilite si atent supravegheate de carabinieri care, supervizeaza chiar si ora la care ai dreptul sa intri in padure.La noi este cu totul alta poveste...mioritica.

dan sebastian

Stiu de grupuri de interese, zone unde nu poti intra decat daca ai acceptul si cotizezi proportional din ce ai gasit, batai crunte administrate, etc.
Un coleg a vandut cu greutate 2 caini antrenati pt asa ceva pt ca a parasit tara.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

johnysibiu

Locurile care sunt ''pomul laudat'' sunt protejate de samsari in timp ce toata lumea cauta locuri noi.

johnysibiu

Na ca mi-o intrat in calduri. Nu ma mai inteleg cu ea.

NYK74

Citat din: johnysibiu din Ianuarie 16, 2019, 08:46:01 PM
In Italia lucrurile sunt foarte bine stabilite si atent supravegheate de carabinieri care, supervizeaza chiar si ora la care ai dreptul sa intri in padure.La noi este cu totul alta poveste...mioritica.
Sunt bine stabilite,dar se vede că nu suficient.Referitor la această parte,mi- a spus că vara trecută a fost într- o zonă în care nu a mai fost de mult timp,la întoarcere la mașină a găsit cauciucurile tăiate.Nu sunt la nivelurile nostre cu răutatea,dar nici tare departe de noi.

johnysibiu

Pai cam in felul asta sunt "protejate " si la noi...

NYK74

În Italia cred cã ar putea funcționa bine cîte o capcană.Aici la noi mai greu.

johnysibiu

Da...Se otravesc caini, se ascund trufe cu otrava, in locurile potential trufigene.

dan sebastian

Cu ce o fi vinovat animalul ?
Asa e si in apicultura, cu datul cu flit la pavilioane. In loc sa discute cu proprietarul, (care poate e normal sau nu), a facut pozitionarea din greseala sau cu buna stiinta, se razbuna pe albine, care nu au nici o vina. Nu decid ele unde vor fi asezate.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Mă refeream ,la capcane pentru cel ce taie cauciucurile,aplicate lui personal,nu bietului animal,sau roadelor pămîntului.

johnysibiu


johnysibiu

No ce este? V-ati spariet de nu mai postati niciunul?