Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

În stupină muncă- vorba unui prieten: mulţi stupi multe probleme  :rotfl:  De dezvoltat sunt bine dezvoltaţi 80%. Am şi cazuri aparte:
1. Unul singur cu gânduri de roire(matcă de roire)- l-am sacrificat şi am făcut 4 nuclee.
2. La unul i-am dat o matcă care a iernat impropriu la amicul meu şi mai avea o mână de albine dar nu i-a plăcut şi a tras 3 botci de SL => alte două nuclee.
3. Am 3 familii care au schimbat matca în primăvara aceasta - toate 3 au aceaşi origine - foştii stupi ai lui taicămeu. Azi a trecut pe la stupină la invitaţia mea, acum cât este relativ răcoare şi nu îl deranjează ceasul - şi-a încărcat bateriile câteva ore.

G. Iulian

#496
Ieri am dus stupii la salcâm: o poză cu primul transport, al doilea transport l-am facut aseară poza o pun mai târziu.

G. Iulian

Revin cu pozele promise:

SPYKAL

Citat din: G. Iulian din Mai 18, 2015, 01:48:53 PM
Revin cu pozele promise:
Foarte frumos, vecine !  :hi:  Stimă şi respect !!!

G. Iulian

Multumesc! Acum mă uit cu plăcere la poze, dar după ce i-am cărat acolo nu eram prea vioi  :rotfl:

dodo79


G. Iulian

Mulţumesc, la fel şi ţie Dodo.

G. Iulian

Salcâmul a dat miere anul acesta. Mă duc joi să vedem şi cât a dat. Între timp a înflorit salcioara şi glădiţa care se găsesc din abundenţă pe dealul de lângă sat. Planta din poza a doua nu ştiu cum se numeşte dar este foarte multă pe dealuri.

pistol28

salvia pratensis

Citat din: G. Iulian din Mai 26, 2015, 07:09:46 AM
...................................................
Planta din poza a doua nu ştiu cum se numeşte dar este foarte multă pe dealuri.

http://aob.oxfordjournals.org/content/100/2.cover-expansion
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

G. Iulian


G. Iulian

Si ME-urile mele fiecare la un alt nivel:

G. Iulian

Astăzi o zi de muncă plină. Am făcut al patrulea ME şi al doilea MER şi am băgat cele 18 mătci primite:  la roiurile făcute pentru mine şi înlocuite câteva mătci care nu au mers cum trebuie la câteva familii. Am şi 8 roiuri la care s-a împerecheat matca pentru un prieten reuşită 100% După toate astea m-am apucat de extras miere de salcâm - am reuşit să mai extrag la 9 familii şi au mai rămas 11 familii pentru marţi după zilele de sărbătoare ce urmează, prilej să mai stăm şi cu familia  :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian

Azi am fost să rup clăpițele la cutiile pentru mătci. Tot azi un debut in apicultură:

Și cel mic dar care mai are de așteptat debutul.

pistol28

Viitorul este asigurat, să vă trăiască urmaşii iar   :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: să îi facă viaţa frumoasă şi prosperă.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

G. Iulian

Mulțumesc! Eu sunt a patra generatie de stupari din familie, dar m-am apucat târziu, la 36 de ani tocmai motivat de dorința de a avea și copiii mei posibilitatea de a consuma produse apicole. Momentan vãd cå îi place atât mierea cât și albinele.  :hi:  :hi:  :hi: