Cum sa fac ? Clădire rame ...

Creat de newcristian, Ianuarie 09, 2014, 10:08:09 PM

« precedentul - următorul »

newcristian

Jenica67 . Am zi-s pana la 15 rame . Cum fac completarea , sa pun toate foitele pana completez cele 2 corpuri , oare nu este prea mult deodată ? ) . Pe cele din primele 2 corpuri nu le va roade ? .

newcristian

RazvanTi ( rolurile sunt familii ) . Pomi sunt , numai ca am spus ca nu prea mulți ( asa mai rasfirati )  :D . Ramele clădite si bune de ouat pentru corpul de sus de unde le iau , din corpul de jos , astfel in locul rămas sa pot pune foitele intercalate ( nu va alungi celulele datorită spatiului mai mare cauzat foita ? ) . La folie coltul îndoit ( ai spus stânga spate ) nu trebuie sa fie deasupra cuibului ? , adică daca eu am ramele de cuib in partea dreapta nu pun folia cu coltul îndoit in partea dreapta spate ? .In cel de-al treile-a corp pun doar foite ( 10 rame ) sau intercalat cu rame clădite din
corpurile de jos ? . :D.

G. Iulian

Să-ţi spun cum am facut eu anul trecut. Roiurile au iernat pe 4 rame 6 dintre ele şi doar două dintre ele au iernat pe 5 respectiv 6 rame. Rame de rezervă construite 6 rame, de dat la topit 6 (multe celule de trântor - aşa am luat roii). Când vremea a permis, sfârşitul lui martie am început stimularea cu sirop din 3 in 3 zile câte 500 ml,până pe 20 aprilie, au construit toţi şi au umplut cuiburile şi au construit şi câteva rame 1/2. Bagi foiţe când urmează să iasă puietul. Ca să ai rame crescute frumos foloseşte ramă clăditoare. La cei doi mai puternici am pus etaj 1/1 cu 10 FA, la rapiţă, că am făcut roi din ei după salcâm, după salcâm erau construiţi toţi.
Deci răbdare şi zahar să ai.  :hi:  :hi:  :hi:

newcristian

Rama claditoare cand o pun si unde mai exact ( din ceea ce stiu se pune dupa ultima rama ) .
Cand a-ti pus corpul cu cei 10 FA a-ti folosit folia peste cuib ? .

G. Iulian

Catul de 1/1 l-am pus fara folie, dar jos era foarte multă albină pe toate intervalele, iar în partea de sus a ramelor albinele au început să albească fagurii semn că era cules. La unul am pus FA tot etajul, la celalt am ridicat 3 faguri cu miere și puiet la etaj și am completat cu FA, metoda este descrisă în manualul apicultorului.

G. Iulian

Rama clăditoare îți arata ce dorește colonia, sunt construiți faguri cu celule de albine-bagi faguri la crescut,etc.
Ajută să nu mai strice fagurii cu celule de trântor.
Aici găsești discuții despre rama clăditoare:

http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=6339.0

kamy

Citat din: Gheorghevici Iulian din Ianuarie 10, 2014, 09:16:49 PM
Catul de 1/1 l-am pus fara folie, dar jos era foarte multă albină pe toate intervalele, iar în partea de sus a ramelor albinele au început să albească fagurii semn că era cules. La unul am pus FA tot etajul, la celalt am ridicat 3 faguri cu miere și puiet la etaj și am completat cu FA, metoda este descrisă în manualul apicultorului.
Iuliane depinde de an,nu conta prea mult pe cladela masiva in anii slabi!
La intrebarea cum sa cladesti cat mai multi faguri pe familie,intr-un an slab ai primi raspuns la ,,cum sa ai cei mai multi roi,, asta se intampla cand e aglomerat de albina ,simt ca e an sarac de nectar,se uita chioras la faguri si dulceag la craca,de exemplu am patit in 2012 si au mai fost ani asemanatori(la noi in ardeal)!
Daca in schimb vreti sa claditi un numar imposibil de mare de faguri,pe stationar io va recomand sa impartiti familiile de albine in cat mai multi roi artificiali cu matca tinuti pe 3-6 rame si proptita activitatea cu sacu de zahar,o sa va speriati de cati faguri poate sa cladesca o familie restransa intr-un sezon apicol,
Am luat din asemenea stup prin 15 august 2 rame,avea matca tanara mancare din belsug( fusese starter orfanizat si din lipsa de timp a ramas cu o matca din v'o 30 care au eclozionat!tot din lipsa de timp am ajuns pe la ea prin noiembrie-decembrie,si avea construit 2 faguri de sus pana jos si umpluti cu miere si musca pe 5 rame din 6,dar era destul de frig cand am mutat-o in lada de polistiren cu gauri la fund!
Dar avelo grija sa nu tineti roisorii la limita subzistentei ca o sa ma faceti mincinos,toata smecheria functioneaza de la coroane de 3 degete in sus,si decat hrana putina si rara mai bine multa si deasa in functie de zona si de ajutorul capatat de la maica natura!

G. Iulian

Nea Kamy ai dreptate, eu am spus cum am procedat anul trecut, nu știu cum va fi anul acesta . Eu am plecat de la 8 roiuri ieșite din iarnă la care aveam construite în total 45 rame și aveam nevoie de multe rame. Eu de la rapiță până la floarea soarelui am avut doar o săptămână pauză de cules, iar culesul la floarea soarelui a durat 5 săptămâni. Am norocul că lângă satul unde țin eu stupii oamenii nu seamănă floarea soarelui odată ci în etape, sunt 4 ferme, și înflorește succesiv. Unde duc stupii la salcâm după ce se termină salcâmul proprietarului îi înfloresc cele două hectare de zmeură și mure. Nu or fi producții record dar familia este activă tot timpul sezonului de vară.

kamy

Cum am citit ca mi-ai scris nenea am si tras o fuga la oglinda sa vaz daca chiar arat ase batran!fara nea sau domn ca numa unu e Domn!
Vezi nu poti compara culesul intins dintr-o zona cum e a ta cu pauzele de culas intins din zona mea si credema daca nu as fi facut pastoral in dobrogea as crede bai asta ne minte!pentru ca pot fi diferente foarte mari intre un an si altul si la fel de mari intre o zona si alta!

G. Iulian

Ok, Kamy  :) . Eu ți-am zis nea Kamy ca formă de respect, rămâne doar Kamy. Dar să știi că este mai bine decât ai fost abordat de un alt coleg: domna Kamy, mi-a aparut zâmbetul pe buze instantaneu, eu am citit dincolo de unde și până unde pseudonimul Kamy, dar nu toată lumea știe acest lucru.  :hi:
La profil nu scrie varsta.  :P

kamy

Citat din: Gheorghevici Iulian din Ianuarie 12, 2014, 11:30:44 AM
Ok, Kamy  :) . Eu ți-am zis nea Kamy ca formă de respect, rămâne doar Kamy. Dar să știi că este mai bine decât ai fost abordat de un alt coleg: domna Kamy, mi-a aparut zâmbetul pe buze instantaneu, eu am citit dincolo de unde și până unde pseudonimul Kamy, dar nu toată lumea știe acest lucru.  :hi:
La profil nu scrie varsta.  :P
47 de anisori,de unde vine numele,cand am incercat sa ma loghez dincolo pe stuparitul nu am reusit decat cu numele nevestei,sau de la o firma pe care o aveam la fel,daca nici ase nu reuseam cred ca saream gardu pin vecini!poate si din cauza numelui am avut o primire mai erectila de la inceput pe stuparitul!
Pe api m-am logat cu numele meu si ca sa nu 0 mai iau de la inceput sa fac cunostinta cu ,,kamy,, sau sa esplic gradu de rubedenie am rugat administratoru sa faca schimbarea de cuviinta,da asta nu inseamna intentia de a va induce in eroare sau ca nu promit sa raman o ,,doamna,,!

NiKoN

D-le Kamy, aveti perfecta dreptate in privinta fagurilor construiti de roiuri. Eu in ultimii doi ani am reusit sa cladesc 6-7 rame 1/1 la roii artificiali formati  cu matca imperecheata in prima decada a lunii iunie. Au fost formati pe 3 rame plus 2 artificiali, de acoperire si au primit stimulare din 3 in 3 zile cu 200 de ml de sirop 1 la 1 , protofil si startovit. In toata aceasta perioada am stat cu folia peste cuib. Din acest an, avand un numar rezonabil de rame cladite, intentionez sa asigur 5 rame vechi pe fiecare roi. Poate astfel or sa aiba rezerve de hrana si polen mai mari, iar completarea sa se faca in cantitati mai mici, spre a evita uzura din toamna.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

stefan1

Citat din: kamy din Ianuarie 12, 2014, 11:54:54 AM

47 de anisori,de unde vine numele,cand am incercat sa ma loghez dincolo pe stuparitul nu am reusit decat cu numele nevestei,sau de la o firma pe care o aveam la fel,daca nici ase nu reuseam cred ca saream gardu pin vecini!poate si din cauza numelui am avut o primire mai erectila de la inceput pe stuparitul!
Pe api m-am logat cu numele meu si ca sa nu 0 mai iau de la inceput sa fac cunostinta cu ,,kamy,, sau sa esplic gradu de rubedenie am rugat administratoru sa faca schimbarea de cuviinta,da asta nu inseamna intentia de a va induce in eroare sau ca nu promit sa raman o ,,doamna,,!

  Esti un castig real pentru forum: un stupar cu experienta care are ce spune si si spune! Felicitari!   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

kamy

Multam, da griji ca de la lauda poate mi-o iau in cap si-mi cresc coarne si cu alea nu ai ce face decat sa impungi in fata dos si lateral!

pharaonu75

Citat din: kamy din Ianuarie 14, 2014, 02:50:22 AM
Multam, da griji ca de la lauda poate mi-o iau in cap si-mi cresc coarne si cu alea nu ai ce face decat sa impungi in fata dos si lateral!

Daca se intampla asa, punem mana de la mana, facem o echipa de "calusari" si te colindam cu bastoanele ca sa iti bagam mintile in cap! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube