Cum sa fac ? Clădire rame ...

Creat de newcristian, Ianuarie 09, 2014, 10:08:09 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 14, 2014, 10:17:25 AM
Citat din: kamy din Ianuarie 14, 2014, 02:50:22 AM
Multam, da griji ca de la lauda poate mi-o iau in cap si-mi cresc coarne si cu alea nu ai ce face decat sa impungi in fata dos si lateral!

Daca se intampla asa, punem mana de la mana, facem o echipa de "calusari" si te colindam cu bastoanele ca sa iti bagam mintile in cap! =)) =))

  Si albinele mai inteapa dar pentru aia le iubim. Daca sunt prea 'turbate' le mai afumam.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mihai.vr

Am verificat un pic ramele cu hranitor care le-am facut si am fost surprins sa vad ca erau foarte urat cladite celulele. De ce oare? Sa le stric ce au cladit sau sa las asa? Am mai avut o rama data la cladit anul asta si cand am scos-o am vazut ca si ea avea cateva celule deformate. Deoarece erau putine deformate le-am stricat si am lasat-o asa (inca nu am reintrodus-o in stup). Dar aici pe hranitor sunt deformate rau de tot celulele. Albinele au fost hranite cu sirop 2:1 (Coronita), cu un pic de Protofil si o lingura de miere. Alte rame cu foita din aceasta mi le-au cladit perfect, deci nu cred ca foita e devina. Fiecare familie mi-a cladit cam 2 rame acuma la pomii fructiferi si nu am sezizat probleme, decat atunci un pic ce am zis anterior. (nu imi aduc aminte daca era din aceeasi familie problema).

Poza1333 by mihai.v, on Flickr

oroles

Citat din: mihai.vr din Aprilie 30, 2014, 11:56:38 AM
Am verificat un pic ramele cu hranitor care le-am facut si am fost surprins sa vad ca erau foarte urat cladite celulele. De ce oare? Sa le stric ce au cladit sau sa las asa? Am mai avut o rama data la cladit anul asta si cand am scos-o am vazut ca si ea avea cateva celule deformate. Deoarece erau putine deformate le-am stricat si am lasat-o asa (inca nu am reintrodus-o in stup). Dar aici pe hranitor sunt deformate rau de tot celulele. Albinele au fost hranite cu sirop 2:1 (Coronita), cu un pic de Protofil si o lingura de miere. Alte rame cu foita din aceasta mi le-au cladit perfect, deci nu cred ca foita e devina. Fiecare familie mi-a cladit cam 2 rame acuma la pomii fructiferi si nu am sezizat probleme, decat atunci un pic ce am zis anterior. (nu imi aduc aminte daca era din aceeasi familie problema).



Ce sa ii faci, albinele mai si roiesc. Din ce ai pus tu in imagine, ceea ce numesti "celule deformate" sunt celule de trantor. Cat sirop le-ai dat? S-ar putea ca sa le induci roitul prin stimularea cu sirop si ele sa isi cladeasca celule de trantor. :D O familie nu poate roi fara trantori (Sau cel putin asa stiu eu!).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mihai.vr

Nu stiu daca se vede bine in poza sau nu, dar alea nu par a fi celule de trantor. Sunt orientate in toate directiile si multe dintre ele orientate chiar in jos. Multe celule sunt stalcite, altele sunt foarte mici, unele celule sunt ovale... De roit nu se pune problema. Familia e pe 6 rame si le dadeam cate 300 ml de sirop la 2 zile (in conditiile in care erau cu foarte putine rezerve de mancare; era ouat pana la leatul de sus, pentru ca nu era miere acolo deloc).

octav

Eu as pune o rama claditoare ca poate nu au loc sa construiasca si trantori.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

bucovineanu

Mai mult de jumatate din celulele cladite sunt celule de trantori. Doar cele mici sunt de albine. Daca familia e numai pe 6 rame e cam greu sa lucreze corect fagurii daca si regina e mai veche decat 2013 si nu prea exista nectar in natura. Poti incerca, asa cum a zis cineva mai sus, sa le dai pe langa rama cu fagure artificial si o rama fara fagure, dar numai daca exista si cules.

Muntoiu Radu

S-a demonstrat prin experimente (folosind ceara colorata) ca albinele nu "construiesc" (folosindu-si propria ceara) si pur si simplu alungesc fagurii artificiali si folosesc proprii solzisori de ceara doar la ingrosarea varfului celulelor.
Pentru asta, albinele se aduna strans, pentru a face caldura si a inmuia fagurele artificial, dupa care trag ceara in sus. Faca asta cam din martie/aprilie pana prin iunie/iulie (nu-i o regula), mai putin in perioada roirii, si nu au nevoie de cules. Au insa nevoie de populatie suficienta pentru a incalzi fagurele artificial.

bucovineanu

Unde ai citit ca albinele construiesc faguri in lipsa de cules?

oroles

Aveti dreptate, domnule Vasile, ca in lipsa culesului albinele nu construiesc.

I. Carnu spune ca in lipsa de polen albinele nu construiesc fagurii. Ce parere aveti?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Muntoiu Radu

Citat din: bucovineanu din Februarie 02, 2015, 10:46:47 AM
Unde ai citit ca albinele construiesc faguri in lipsa de cules?
Ma refeream la cele principale (salcam, rapita, etc) care se tot mentioneaza in acest topic. Nu exista lipsa de cules propriu-zisa in lunile respective (Aprilie- Iulie), doar eventuale pauze datorate vremii. De citit nu mai tin minte unde am citit, dar pot sa spun ca anul trecut mie mi-au cladit faguri pe ploilea alea din Aprilie/Mai, fara sa le dau sirop/miere (dar au avut populatie).

ciucur

Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 02, 2015, 10:16:21 AM
S-a demonstrat prin experimente (folosind ceara colorata) ca albinele nu "construiesc" (folosindu-si propria ceara) si pur si simplu alungesc fagurii artificiali si folosesc proprii solzisori de ceara doar la ingrosarea varfului celulelor.
Pentru asta, albinele se aduna strans, pentru a face caldura si a inmuia fagurele artificial, dupa care trag ceara in sus. Faca asta cam din martie/aprilie pana prin iunie/iulie (nu-i o regula), mai putin in perioada roirii, si nu au nevoie de cules. Au insa nevoie de populatie suficienta pentru a incalzi fagurele artificial.

Salut!

Cum iti explici ca albinele cresc si fara foita artificiala? Daca nu maresti cuibul cresc faguri paraziti, daca au distanta mare intre ramele de cuib si cele de cat cresc punti de ceara, etc.
Parerea mea e ca atunci cand exista cules albinele folosesc ceara proprie preponderent si apoi daca gasesc ceara in stup fie ea si din foita artificiala o folosesc si pe aceea. Puteti verifica cantarind o rama de cat cu foita artificiala la introducere si imediat dupa ce a fost cladita inainte de a fi folosita de albine.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

baga o rama incheiata fara fagure in cuib , ci doar cadrul cand este cules si vei vedea in max 2 zile e cladita din ceara proprie. De unde gasesti experimentele astea cu ceara?

relutu

Citat din: Eugen B din Februarie 02, 2015, 12:56:33 PM
baga o rama incheiata fara fagure in cuib , ci doar cadrul cand este cules si vei vedea in max 2 zile e cladita din ceara proprie. De unde gasesti experimentele astea cu ceara?

Corect.Fara cules poti sa le pui si o cutie d faguri,ca tot nimic.

Eugen B

Colegilor nu mai credeti tot felul de teorii care nu au nici o logica. Am mai scris si mai scriu, majoritatea teoriei nu are treaba cu practica. Ce citim este un caz ideal de obicei. Sunt sigur ca dupa cativa ani de experienta cine are minte iti da seama care e treaba cu apicultura. Cine cumpara de pe net tot felul de stupi minune care fac miere si polen , poate si ceara , sa astepte , lemnul nu produce miere si nu va produce niciodata.

bucovineanu

Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 02, 2015, 11:13:46 AM
De citit nu mai tin minte unde am citit, dar pot sa spun ca anul trecut mie mi-au cladit faguri pe ploilea alea din Aprilie/Mai, fara sa le dau sirop/miere (dar au avut populatie).
Avusesera cules in momentul introducerii fagurilor artificiali si atunci cand se strica vremea mai construiesc inca 1-2 zile.
Ia incearca sa introduci faguri artificiali intr-o perioada fara nici un fel de cules sa vezi cum ii rod de-a lungul sarmelor. Carti de joc ii fac. :smile: Oricat de populatae ar fi familiile respective.