Este permis sa se lucreze la albine duminica?

Creat de oroles, Mai 18, 2014, 07:17:14 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut , interesant topic , parerea mea e ca vorbim vorbe , sa dea cu pietre cel care nu a lucrat niciodata duminica ,
1 , cand soarele isi va lua zi de stat la picnic atunci eu o sa stau cascagura.
2 cand vantul, plantele, animalele nu vor cere da mancare  stau cascagura.

3 da oare de ce popa si-a ales ziua de dumnica sa slujeasca , adica el atunci munceste alta zi nu si-a gasit, sta toata saptamana casca gura , si noi cascam gura la el doar o zi din saptamana .  :qp:

spor

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

feerary

Cata ipocrizie  ))/    Vreau sa imi raspunda cei care nu lucreaza Duminica :
     De cate ori v-ati inselat sotiile?   De cate ori pe zi Il injurati pe Dumnezeu pt faptele voastre proaste? Dar de cate ori poftiti la nevasta altuia sau fica....? De cate  ori pe zi mintiti sau cat iti insusesti din ceea ce este a patronului sau a vecinului?
    Sa nu lucrati Duminica dar in cursul saptamanii preacurviti, curviti, furati , mintiti si Il injurati pe Dumnezeu.... asa credeti ca veti ajunge in Rai?
         Va jicniti si veniti cu argumente pe baza unui subiect dar defapt in voi mocnesc pacate cu consecinte mult mai grave!  Crezi ca daca Duminica stai in pat dar iti necinstesti familia o sa ajungi in Rai? 
       
Am mai scris intr-un topic asemanator ca atunci cand tratam un subiect trebuie luate in considerare toate versetele care vb despre acel subiect. altfel vb degeaba! ati omis Romani 14:
5. Unul socoteste o zi mai presus decat alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare sa fie deplin incredintat in mintea lui.

6. Cine face deosebire intre zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire intre zile, pentru Domnul n-o face. Cine mananca, pentru Domnul mananca; pentru ca aduce multumiri lui Dumnezeu. Cine nu mananca, pentru Domnul nu mananca; si aduce si el multumiri lui Dumnezeu.

7. In adevar, niciunul din noi nu traieste pentru sine si niciunul din noi nu moare pentru sine.

8. Caci daca traim, pentru Domnul traim; si daca murim, pentru Domnul murim. Deci fie ca traim, fie ca murim, noi suntem ai Domnului.

9. Caci Hristos pentru aceasta a murit si a inviat, ca sa aiba stapanire si peste cei morti, si peste cei vii.

10. Dar pentru ce judeci tu pe fratele tau? Sau pentru ce dispretuiesti tu pe fratele tau? Caci toti ne vom infatisa inaintea scaunului de judecata al lui Hristos.

                Nu omul este pt sabat ci sabatul este pt om.  Iubiti si faceti ce vreti! Caci dragostea este implinirea legii :wink:

mph

Secte au tot aparut si au disparut de-a lungul timpului dar Ortodoxia a fost, este si va ramane stalpul acestui neam romanesc!
 

vranceanul

mph las-o mai moale cu ortodoxia, nu 'firma' aduce mantuirea. Feerary a pus punctul pe 'I'. Sectele, cum iti place sa l-e numesti, sant alcatuite tot din oameni, si este treaba lor ce forma de credinta (incredintare) au. Tu ca , crestin ortodox arata-le ca esti mai bun, mai sfant ca ei, ca ai siguranta ca ajungi in rai cu firma 'ortodoxie' sau alta  denumire. Nu vreau polemici, vreau doar respect pentru OAMENI, pt. care a murit Hristos, indiferent ce denumire de 'firma' au.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

marian sima

Citat din: mph din Mai 18, 2014, 11:54:52 PM
Secte au tot aparut si au disparut de-a lungul timpului dar Ortodoxia a fost, este si va ramane stalpul acestui neam romanesc!


Secte au tot aparut si disparut insa in afara de ortodoxie sant si alte religii recunoscute.

Adevarul este ca biserica  din timpul apostolilor nu avea preoti.

Ierarhia din biserica apostolilor.
Pavel ne da vreo doua liste cu ierarhia bisericeasca:

"Şi pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învăţători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor." 1 Cor 12:28

"Şi el a dat pe unii apostoli, pe alţii prooroci, pe alţii evanghelişti, pe alţii păstori şi învăţători" Efes 4"11


Se afla preoti in aceasta lista?

Ce spune in tesaloniceni?
. Nimeni sa nu va amageasca in vreun chip, caci nu va veni inainte ca sa fi venit lepadarea de credinta, si de a se descoperi omul faradelegii, fiul pierzarii,
  4. potrivnicul, care se inalta mai presus de tot ce se numeste "Dumnezeu" sau de ce este vrednic de închinare. Asa ca se va aseza in Templul Lui Dumnezeu, dindu-se drept Dumnezeu.
  5. Nu va aduceti aminte cum va spuneam lucrurile acestea, cind eram inca la voi?
  6. Si acum stiti bine ce-l opreste ca sa nu se descopere decit la vremea lui.
  7. Caci taina faradelegii a si inceput sa lucreze; trebuie numai ca cel ce o opreste acum, sã fie luat din drumul ei,
  8. Si atunci se va arata acel Nelegiuit, pe care Domnul Isus îl va nimici cu suflarea gurii Sale si-l va prapadi cu aratarea venirii Sale.
  9. Aratarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne si puteri mincinoase,
10. si cu toate amagirile nelegiuirii pentru cei ce sunt pe calea pierzarii, pentru ca n-au primit dragostea adevarului ca sa fie mintuiti.
11. Din aceasta pricina, Dumnezeu le trimite o lucrare de ratacire, ca sa creada o minciuna:
12. pentru ca toti cei ce n-au crezut adevarul, ci au gasit placere in nelegiuire, sa fie osinditi.
13. Noi insa, frati prea iubiti de Domnul, trebuie sa multumim totdeauna Lui Dumnezeu pentru voi, caci de la inceput Dumnezeu v-a ales pentru mintuire, in sfintirea Duhului si credinta adevarului.


Unde se aseaza omul faradelegi?In biserica.

Ce face el?Se da Dumnezeu.
Cine i-si asuma prerogativele lui Dumnezeu in ziua de astazi  accepta inchinare si se afla in locul sfant?

Pavel spunea:TAINA FARADELEGI A INCEPUT SA LUCREZE.
Ba in continuare el afirma;Din aceasta pricina Dumnezeu le trimite o lucrare de ratacire sa creada o minciuna.

Si nu il credem pe Isus cand spune ca legea nu va disparea atata timp cat exista pamantul.
Insa credem vorbe omenesti.

Ba daca facem o cladire si ii dam numele de catredala mantuiri neamului santem mantuiti.
Catedrala care sa o ridicam si pe banii ateilor,asa ajunge ateul care i-si da impozitul la stat sa finanteze o constructie de care el nu are nevoie.
Oare e corect?





paul1

O parere ... daca-ti pleaca roiul duminica, nu-i pacat sa-l iei din pom ! Daca se starneste un furtisag duminica, nu-i pacat sa iei masuri de indepartare a lui ! Daca-i musai si mor albinele de foame, nu-i pacat sa le hranesti !
Da' sa te apuci sa bati rame duminica ... e pacat ! Sa te apuci sa extragi miere duminica ... e pacat ! Sa tragi scandura la abricht duminica ca sa-ti faci stupi ... e pacat ! S.A.M.D. !!!
Pentru colegii de alte confesiuni care se revendica a fi ... crestini ! Hristos Domnul a inviat Duminica !Noi crestinii sarbatorim Duminica ca Ziua Invierii (cu tot ceea ce decurge de aici). Evreii si necrestinii pot sa sarbatoreasca ce zi vor ... Cei care ne revendicam ca fiind ai lui Hristos trebuie sa ne inchinam in duh si Adevar, Duminica !!!
LE ... rog pe apartinatorii unor denominatiuni asa zis crestine sa se abtina de la comentarii !

oroles

Pentru cei care cred in diferenta intre confesiuni / religii le spun ca ar trebui sa tina cont ca Iisus nu a zis nciodata: "Religia ta te-a mantuit!" ci "Credinta ta te-a mantuit" Asta, cred eu, spune tot! (citat din pr. Ioan Necula)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Oroles intr-un fel ai dreptate.
Cand Isus spune Fericirile el zice.
Ferice de cei impaciuitori,de cei cu inima curata ,de cei blanzi,de cei milostivi si asa mai departe,el nu zice ferice de cei religiosi.

Insa in alta parte vine si spune;
Iata eu vin curand si dau fiecaruia dupa fapta sa.

Vad ca-l incomodez pe Paul  :)asa ca ma retrag din discutie,si daca am suparat pe cineva ,iertare. ^:)^

paul1

Citat din: marian sima din Mai 19, 2014, 12:23:29 PM


Vad ca-l incomodez pe Paul  :)asa ca ma retrag din discutie,si daca am suparat pe cineva ,iertare. ^:)^
Bai Mariane, tu stii prea bine ca nu ma incomodezi si-mi face placere sa discut cu tine, numai ca-ti place sa "te dai cu ruj"! :P :P :P Imi amintesc cu placere de "meciurile"pe care le aveam pe Stuparitul pe tema religiei ! =D>
Mariane, tu lucrezi Sambata la albine ??? Daca da, de ce, daca nu, de ce ??? :thanks:
Mariane, da' oare stramosii tai care-au respectat Ziua Duminicii, au fost in eroare si ca atare nu i-a mai mantuit Dumnezeu ??? ))/

mosunick

"PACE VOUA!"
HRISTOS
ne da PORUNCA si CALEA!
Nu va impiedicati in virgule, ca e asa de clara calea...
Faceti tot ce faceti pentru Hristos Dumnezeu, si n-o sa pacatuiti in veci!
Dumnezeu sa va ajute si sa va binecuvanteze!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

marian sima

Paule referitor la stramosi mei.

Dumnezeu spune ca nu trage la raspundere vremurile de nestiinta.
Biblia a fost ascunsa lor si pe ea citea doar stafurile biserici de atunci,asa ca ei vor raspunde pentru cat au cunoscut.

Stii bine de ce nu lucrez eu sambata,insa cu toate ca nu lucrez tot se intampla sa mai pacatuiesc deoarece le admir si pe moment mai ma lovesc idei privitoare la ele.


Daca zboara un roi sa fie sanatos insa daca ar fi sa fie ceva catastrofal as interveni.

Acum te intreb ,daca un roi se aseaza intr-o rapa si e pericol de moarte te duci dupa el?
Cand faci ceva in ziua de odihna omori constiinta si pierzi legatura cu Dumnezeu.

Daca spuneam ca sant un sfant poate ma dam cu ruj insa sant un mare mare pacatos ,ce am spus in paginile anterioare nu am spus de la mine ci am relatat din biblie.

Nu sant departe de cel care intreaba daca e bine sa lucrezi sau nu,deoarece el nu stie insa eu stiu si mai gresesc.

Mai i-mi spal si eu din pacate aducandu-va la cunostinta cea ce vrea Dumnezeu de la om. :)

Acum nu ve-ti mai putea spune ca nu a-ti cunoscut. :)

Ignatov Andrei

Citat din: marian sima din Mai 19, 2014, 03:55:41 PM

Cand faci ceva in ziua de odihna omori constiinta si pierzi legatura cu Dumnezeu.

ce am spus in paginile anterioare nu am spus de la mine ci am relatat din biblie.

Ziua de odihna nu este Duminica, conform bibliei!

Consider ca - d.p.d.v. apicol - la albine intervii cand este nevoie, indiferent de zi!
Avem tot timpul de sarbatorit, de la 01 noembrie, pana la 01 aprilie!

marian sima

LEGEA DUMINICALA A IMPARATULUI ROMAN CONSTANTIN CEL MARE
(înlocuirea zilei de Sâmbata cu ziua de Dumineca)
Din timpul apostolilor pâna la imparatul roman Constantin cel Mare, crestinii au serbat Sabatul (sâmbata) ca zi sfânta, in timp ce duminica (prima zi a saptamânii) era privita doar ca o zi de lucru. In anul 321 d.C. Constantin cel Mare a emis o decizie care impunea odihna in prima zi a saptamânii (dumineca) in toate localitatile si orasele, in timp ce oamenilor de la tara li se permitea sa lucreze totusi pamântul. In anul 538 d.C. Conciliul de la Orleans a indepartat si aceasta derogare, impunând dumineca ca zi libera, in timp ce sâmbata devenea o zi de lucru oarecare.
In tot cursul timpului a existat tendinta de a se face diferentierea de ceea ce era evreiesc. Pentru crestinism a fost un proces treptat de trecere de la sâmbata la duminica. Evreii tineau si tin si acum Sabatul sâmbata. Isus a tinut sâmbata si ucenicii sai au tinut sâmbata. Biblia nu vorbeste despre vreo schimbare a zilei de odihna ordonata de Isus. Crestinii au inceput sa foloseasca si duminica ca zi de odihna pentru a aminti de invierea lui Isus (desi nu este vreo indicatie expresa in Biblie). Asa ca au inceput sa tina si sâmbata si duminica. Romanii ii prigoneau pe evrei. Crestinismul se raspândise in tot Imperiul Roman. Unii dintre crestini, ca sa nu fie confundati cu evreii, au preferat sa tina duminica. Acest proces a durat cam vreo 2-3 secole. Probabil ca imparatul Constantin cel Mare a avut in vedere si acest lucru. Dar motivul principal a fost ca sa uneasca pe necrestini si crestini, si apoi sa foloseasca aceasta pentru a-si atinge scopurile politice. Necrestinii au fost crestinati in masa. Ziua Soarelui (Sol Invictus, duminica la necrestini) a fost elementul de legatura. Dar, de-a lungul istoriei au fost mereu crestini care au pastrat Sabatul zilei a saptea.
Legea data de imparatul Constantin la 7 martie 321 cu privire la ziua de odihna suna astfel: "Toti judecatorii, orasenii si meseriasii trebuie sa se odihneasca in venerabila zi a soarelui (Sol invictus). Locuitorii satelor insa pot sa se ocupe liber de cultivarea campului, pentru ca deseori se intampla ca nici o alta zi nu este mai potrivita pentru semanarea grâului in brazde sau pentru plantarea vitei de vie. In felul acesta câstigul dat de providenta cereasca nu trebuie sa se piarda din cauza aceasta". Originalul latin al acestui text se gaseste in Codex Justiniani.

bio

Citat din: Ignatov Andrei din Mai 19, 2014, 10:01:27 PM
......

Consider ca - d.p.d.v. apicol - la albine intervii cand este nevoie, indiferent de zi!
Avem tot timpul de sarbatorit, de la 01 noembrie, pana la 01 aprilie!

Sa traiesti nea Andrei !!!
.. eu am 60 de zile de "duminici" pe an.
De la 1 decembrie pina pe 31 ianuarie...aaaaa,  sunt 62 de zile de "duminici"...

Citat din: feerary din Mai 18, 2014, 11:48:59 PM
.....
     De cate ori v-ati inselat sotiile?  ......

Feerary, nu trebuie privit chiar asa .... orice "aventura" are si partile bune, de fapt are numai parti bune..... =))... descoperi "noutati" .


oroles

Mariane, esti intr-o mare eroare. Nu ai inteles ideea ca nu religia te mantuieste ci credinta. Cred ca pe Iisus Hristos nu l-ar fi interesat cand tinem noi Ziua Domnului. Nu cred ca e important.

Daca luam si analizam denumirile zilelor saptamanii vom vedea ca toate, in limba romana,  a au denumiri de zei romani: Luni (Lunae die - ziua lunii, in traducere), Marti (Marte die - ziua lui Marte), Miercuri (Mercur die - ziua lui Mercur), Joi (Junona die - ziua Iunonei, dupa altii ziua lui Jupiter), Vineri (Veneri die - ziua Venerei / Venus), Sambata (Saturn die - ziua lui Saturn) si Duminica (Domini die - zeul dominant, gresit asociat cu Zeul Soare). Intrebarea e urmatoarea: Suntem mai putini crestini daca sarbatorim Ziua Domnului Duminica in loc de Sambata (Sabatul la evrei)? Bineinteles ca nu...

Un alt aspect important. Predau la un liceu catolic, desi sunt ortodox. Din convorbirile cu ei, am aflat ca Constantin cel Mare nu este considerat sfant de catre catolici. Si totusi si ei tin ca Zi a Domnului duminica, instituita de Constantin cel Mare. E adevarat ca Sf. Constantin, din ce stiu eu, nu s-a botezat niciodata la crestini, fiind adeptul cultului lui Mythra. Traditia ne spune altceva... Totusi, este considerat sfant pentru ceea ce a facut pentru crestini. Apropo, si Craciunul (denumire romaneasca!) se suprapune peste sarbatorile pagane (Saturnaliile). Si multe alte sarbatori se suprapun peste sarbatorile crestine.

Nu stiu ce religie ai. Pentru mine nu e important asta. Am studiat Biblia cu protestanti. Imi plac unele lucruri la ei si ii respect. Subliniez iarasi ideea ca nu religia ne mantuieste, ci credinta. Talharul de pe cruce care a crezut in Iisus nu avea nicio religie.  Eu cred ca te poti mantui doar daca esti crestin, in spiritul legii Noului Testament.

In urma cu cateva luni am fost la una din celebrele manastiri ale Moldovei, Petru Voda. Acolo mi s-a spus ca nu pot fi trecuti in pomelnic niste persoane: cei de alta credinta, cei care traiesc necununati. Am ramas siderat... Mi se pare o aberatie. Eventual in pomelnic nu ar mai trebui sa trecem nici pe bunul samarinean, desi Biblia ne invata ca aproapele nostru nu e cel de aceeasi religie, nu e cel de aceeasi natie, ci cel care ne ajuta atunci cand ne este rau. Cat stateam in biserica, vad venind sa dea un pomelnic o familie de crestini. Preotul ia pomelnicul, ia banii, dupa care arunca un ochi hatru pe pomelnic si intreaba: "Cine e Hasan?" Un membru al familiei ii spune ca e copilul unei rude, dar ca este crestin. Auzind asta, preotul l-a intrebat de unde numele asta. Cei prezenti i-au explicat ca acest copil poarta numele nasului care era de origine turca si musulman de religie. Nu zic de dojana ce a urmat din partea preotului. Vai... "Cum se poate un musulman sa boteze un crestin?" Mai avea putin si zicea ca trebuie sa ii taiem capul musulmanului, ca pe vremea lui Stefan cel Mare. Ar mai fi multe de spus despre aceasta "Mecca" a crestinilor ortodocsi care se contureaza la Manastirea Petru Voda, de practicile celor de acolo, despre "Sf. Iustin Parvu" si despre pseudo-moastele care le-a adus in biserica, dar ma rezum la a spune atat...

Sa nu ma intelegeti gresit. Sunt crestin ortodocs si nu am nicio intentie de a trece la protestantism.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani