sfat

Creat de valentin27, Iunie 01, 2011, 10:45:16 PM

« precedentul - următorul »

valentin27

mi`am construit singur stupi 5 la numar si acuma la finalizare am vazut ca intre fund si rame am 8 mm sunt suficienti?

Kiwi Bee

Schimba sipcile (distantierele) de pe marginea fundului sa ai o inaltime mai optima.Asa cum zice Romikele 20 este mai bun.

valentin27

sipcile nu prea le pot schimba pt ca fundul l`am lipit de corp cu aracet :(

mape 48-petru manea

prelungeste cu sipci in partea de sus  :hi: :hi: :hi:

valentin27

ii am la 310mm si faltul la 10 mm  ii slefuiesc fundul cu masina ii mai iau 2 mm si mai pun o tablita acolo la rame si ajung la 12 mm cred ca e suficient (acuma imi dau si eu cu parearea ca nu stiu )

marius_vfp

salut , azi am executat primul meu stup dadant 12 rame cu 2 caturi de jumate ,distanta de la fund la rama aprox 18-20 mm am lasat , sper sa va placa , inca nu e terminat mai am ceva de lucrat la el la fund si capac si un podisor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

valentin27

eu am lasat distanta de 10 mm:( sper ca o sa dea roade  :bzz:

marius_vfp

distanta mai mare jos se lasa ca mai cad resturi din rame si se mai aduna mizerie pe fundul stupului , pe iarna albine moarte etc, si e inghesuiala mare , se poate bloca si urdinisul , dar intre ramele dintre cuib si cat 9mm sunt suficienti .
dar si daca se lasa mai mult de 20 mm albinele construiesc stalpi din ceara sa ajunga la rame si iar e nasol.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva