Un nou ajutor de minimis...

Creat de romikele, Aprilie 19, 2015, 04:34:10 PM

« precedentul - următorul »

filip

#30
http://www.capital.ro/fetea-aca-apicultura-este-intr-un-grav-pericol-in-acest-an-productia-de-miere-scade-sub-50.html
Daca numarul fam de albine scade ce rost are cheltuirea banilor pe o inmultire haotica?
Legenda mesterului Manole...........si totusi care ar fi Ana?Punctul de la care apicultura romaneasca e gandita pe temelii solide.
Subventia pe exploatatia in functie de marime ar fi o masura echitabila pentru toti apicultorii.
In cazul asta folosesti banii pe nevoile stupinei....
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

daniel.arad

Am vazut o informatie, cum ca, la Tirgul mierii sa anuntat ajutor de minimis anul acesta 15 lei, pe stup, stie cineva ceva concret ori e abureala?

Kov iulian

Citat din: daniel.arad din Septembrie 10, 2016, 08:33:45 PM
Am vazut o informatie, cum ca, la Tirgul mierii sa anuntat ajutor de minimis anul acesta 15 lei, pe stup, stie cineva ceva concret ori e abureala?

Domnul Fetea a mai promis odata 50 de lei pe familie asa ca eu unul nu cred pana nu depun hartiile.

https://youtu.be/M4LVp_aWvo8?t=41

Mihai Sergiu

Sa zicem ca pana la urma se vor da si aia 15 lei, cum intri in posesie daca esti pf si nu esti inscris in nici o asociatie?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Kov iulian

Citat din: Mihai Sergiu din Septembrie 10, 2016, 09:41:08 PM
Sa zicem ca pana la urma se vor da si aia 15 lei, cum intri in posesie daca esti pf si nu esti inscris in nici o asociatie?

Nu cred ca are treaba cu forma asociativa sau cel putin nu mai tin eu minte insa trebuie acolo un pfa .

Closcutz

Conditiile in 2014 au fost: adeverinta de la primarie cu nr de familii inregistrate in registru agricol; factura pe hrana mai mare sau cel putin egala cu suma cuvenita; dovada Autorizatie Dsvsa( aici e buba multora ca nu au asa ceva....chiar am prieteni ce se lovesc de pb asta)!

Eugen B

Ai vrut sa zici ca factura sa fie dublul sumei de ajutor ca sa iei toti banii de pe minimis. Is curios cum va fi acuma

Mihai Sergiu

Si la pf trebuie factura? Bonurile n-ar fi de ajuns?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Kov iulian

Citat din: Closcutz din Septembrie 11, 2016, 07:29:52 AM
Conditiile in 2014 au fost: adeverinta de la primarie cu nr de familii inregistrate in registru agricol; factura pe hrana mai mare sau cel putin egala cu suma cuvenita; dovada Autorizatie Dsvsa( aici e buba multora ca nu au asa ceva....chiar am prieteni ce se lovesc de pb asta)!

Citat din: Mihai Sergiu din Septembrie 11, 2016, 11:33:31 AM
Si la pf trebuie factura? Bonurile n-ar fi de ajuns?

Eu am luat in mai multe reprize zahar de la Kaufland si Penny Market in 2014 si desi le-am dat datele de PFA dar din graba si neatentie din cele 5-6-7 facturi  Doamnele de la casa mi-au facut gresit pe PF 2-3 facturi ( nu le-am vazut atunci).

Au trecut 2-3 saptamani am depus actele pentru Minimis iar Doamna de la Birou nu mi-a primit facturile facute pe persoana fizica a trebuit sa merg inapoi la Kaufland si Penny Market sa imi schimbe facturile pe PFA.

Autorizatia  DVSA o am pe PFA nu stiu daca din aceasta cauza nu mi-au fost primite facturile pe PF la minimis.

Constantin_MH

V-au primit actele pentru mimimis inainte de aparitia Hotararii de Guvern?

Kov iulian

Citat din: Constantin_MH din Septembrie 11, 2016, 08:39:03 PM
V-au primit actele pentru mimimis inainte de aparitia Hotararii de Guvern?

Citat din: Kov iulian din Septembrie 11, 2016, 12:23:40 PM

Eu am luat in mai multe reprize zahar de la Kaufland si Penny Market in 2014 ...


Atentie la an

Kov iulian

Am auzit un zvon cum ca se vor deconta doar facturile pe zahar/stimulatori din cursul anului atunci cand apicultura a fost calamitata nu si cele de acum din toamna .

Citat din: Kov iulian din Iulie 02, 2016, 12:26:37 AM
Citat din: Kov iulian din Iulie 23, 2015, 08:13:53 AM
Am fost sunat acum cateva minute de un coleg apicultor care mi-a spus ca a auzit la radio ca s-ar acorda din nou fonduri minimis pentru hrana ca anul trecut.

CitatMinisterul Agriculturii a anunțat pregătește un ajutor financiar pentru apicultori în perioada următoare, fără a detalia însă despre ce este vorba.

http://agrointel.ro/60032/ministrul-agriculturii-anunta-un-ajutor-financiar-pentru-apicultori/

Eugen B

Nu e normal asa ceva. Eu am avut rezerve si am dat de acolo.
Eu astept pana e ceva concret.
Daca am zahar in plus de ce sa mai cumpar.
Oricum la cat sunt legile de averante nu ma mir.
Tu te lasi doar cu 1kg de zahar rezerva?
Daca ai stupi nu cred ca isi permite cineva sa nu aiba nimic pe acasa. In fine.

romikele

Cu speranța că se vor încadra cât mai mulți apicultori în obținerea ajutorului de minimis, vă anexez "Proiectul H.G.. privind ajutorul de minimis în apicultură".

Mihai Sergiu

Deci daca am doar bon fiscal pot spune adio  :sad:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!