Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

geo47

pai nu vad rostul sa faci nut si feder intr-o scandura mai groasa decat acea freza !!(adica 20 mm) :ok:

geo47

da !acea freza de canal chiar are adancimea de prelucrare de 6mm pana in rulment iar cealalta 5mm :ok:

ionuti

Sunt deacord cu amandoi, nu ma asteptam sa frezeze din prima 5 mm, problema care am expus-o mai sus e legata de grosimea scandurii, cand scandura este de 30 mm de ex, aceasta freza o sa intre practic in material si o sa ramana in extremitatea de sus si de jos fasii care vor trebui eliminate cumva nu? (ma refer la feder http://www.fachgebaerdenlexikon.de/typo3temp/pics/91bc194852.gif , initial credeam ca se numeste nut, am gresit) Freza de care vorbeam este aceasta : http://www.bosch-pt.com/ro/ro/accocs/Accesorii/172558/freze-pentru-feder-cu-doua-taisuri-carburi-metalice/
Imi dau seama ca este hobby dar daca tot am masina ma gandeam poate se merita..
Salutare si numai bine!

ionuti

Personal sunt adeptul la stupii cu grosimea scandurii de 30 mm, pentru apicultura stationara, singurul lor dezavantaj il vad ca fiind greutatea dar fiind inca tanar.. merge  :D

ionuti

Colegul  almasel2011   stie cum sta treaba cu aceasta freza in scandura mai lata, poate ne lumineaza dumnealui  :finger:

geo47

pai atunci folosesti 2 freze de canal montate pe acelasi ax,vezi catalogul CMT si canalul il faci cu o freza deget la dimensiunea dorita :yes:(si in scandura de 40mm)

Mazy


bismark

   Exact la aceasta pozitie m-am referit si eu cind freza o poti ridica cit ai nevoie, atit pentru nut si feder cit si pentru  falt.Eu asa procedez . Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Mazy


Nu este nimeni care sa-mi dea o parere despre aceasta masina: http://www.dmitaliasrl.com/ro/scheda_prodotto/masina_antares254-4.php
Am vazut ca are cineva aici una la fel, si poate are amabilitatea sa-mi spuna cate ceva.

Multumesc anticipat

istodorescu vasile

Citat din: ionuti din Martie 02, 2014, 11:01:51 AM
Personal sunt adeptul la stupii cu grosimea scandurii de 30 mm, pentru apicultura stationara, singurul lor dezavantaj il vad ca fiind greutatea dar fiind inca tanar.. merge  :D
grosimea  scindurii din care sunt confectionati stupii este buna intre 23 si 25 mm. cu cit sunt mai grosi peretii lazii, cu atit se transmite mai greu caldura  de la soare in perioada de iarna, iar familia nu face zbor de curatire.

AUREL A

Pentru Mazy.Eu am un fsc 350 de la dm italia .Merge foarte bine ,are motorul de 2,2.

cristian bh

Citat din: Mazy din Martie 02, 2014, 03:10:03 PM
Salut ionuti, se poate face fara prea mari investitii.
Imbinarea a doua scanduri cu freza de mana, DEMONSTRATIV
Adica daca ai ajuns sau intrat direct mai bine spus,          la ,,LEVEL 1,, trebuie sa ramai acolo neaparat?
             

marius_vfp

Citat din: istodorescu vasile din Martie 03, 2014, 06:49:17 PM
grosimea  scindurii din care sunt confectionati stupii este buna intre 23 si 25 mm.

domnule vasile aici in zona mea nu gasesc cherestea decat de 25mm , iar daca ar fi sa dau comanda de 30mm nu as iesi in avantaj sunt obligat sa iau toate rezidurilelor din gater , considerati ca un perete de 20 sau 21mm ar fi putin pentru stupi , asta in cazul in care iarna pentru  izolare se mai pot pune pe 2 pereti laterali ramelor diafragme din polistiren extrudat de 2cm , stupii sunt dadant 10rame pat rece.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Mazy

#823
Citat din: AUREL A din Martie 03, 2014, 09:19:28 PM
Pentru Mazy.Eu am un fsc 350 de la dm italia .Merge foarte bine ,are motorul de 2,2.

Domnu Aurel, deja vorbim de alte sume, ce aveti dvs e cu totu altceva, mai bun calitativ.
Mi-ar placea si mie asa ceva.

Multumesc si spor!

Mazy

Citat din: cristian bh din Martie 03, 2014, 09:48:23 PM
Citat din: Mazy din Martie 02, 2014, 03:10:03 PM
Salut ionuti, se poate face fara prea mari investitii.
Imbinarea a doua scanduri cu freza de mana, DEMONSTRATIV
Adica daca ai ajuns sau intrat direct mai bine spus,          la ,,LEVEL 1,, trebuie sa ramai acolo neaparat?
           

Nu asta am vreut sa spun, si n-am vrut sa jugnesc pe nimeni.
Minunat ar fi ca fiecare dintre noi sa ne permitem, si sa ne luam ceea ce credem si ne dorim. Realitatea e ca nu se intampla asa, si atunci cautam lucruri bune, care sa faca treba de calitate, sa coste cat mai putin, si in special sa ne simplifice munca si efortul.

Ideea e ca nimeni  nu mai calatoreste pe jos sau cu trasura, dar nu toti ne permitem  avion.