Masura 112 , transa a ll-a

Creat de CRISTI M, Ianuarie 21, 2011, 10:01:22 AM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

 Ieri am mers la FADR -plati pentru a-mi verifica investitiile prevazute in planul de afaceri care sunt de 100% realizate , acolo surpriza mare , nu au inca metodologia de verificare si implicit efectuarea transei a 2 de fonduri .  M-au sfatuit sa mai astept cateva zile pana se intereseaza ce si cum si ca asa se intampla la prima sesiune .

In contractul de finantare specifica ca cererea de plata pentru transa 2 se va face in maxim 30 luni de la data semnarii contractului , dupa verificarea tuturor actiunilor prevazute in planul de afaceri . Verificarea conditiilor celei de a doua transe de plata se efectueaza in termen de maxim 24 luni de la acordarea acesteia .

ilalexandru

Cursul domnule Cristi l-ati facut?La noi in Valcea inca nu s-a sustinut nimic si anul acesta urmeaza verificarea si la mine

CRISTI M

 Am fost chemati acum 5-6 luni sa semnam o notificare din care reiesea ca putem accesa transa ll si dupa dar nu mai tarziu de 5 ani facem si cursurile pe masura 111 .

ilalexandru

Am semnat si eu respectiva notificare...dar in ea zice ca in termen de 36 luni de la data semnarii contractului de finantare ma oblig sa urmez respectivul curs. Tinand cont si de restul, cred ca putem primi transa a doua si fara a face cursul. Acum eu intreb....daca nu o sa avem unde face cursul respectiv, ce o sa se intample?
Si domnule Cristi, poate a-ti intrebat sau stiti dumneavoastra...ce se intampla daca eu in proiect, de exemplu, am avut trecut un cantar apicol la pretul de 800 roni si eu l-am achizitionat la 750 roni. Pt ce-i 50 roni trebuie facut contract aditional cum ca ii cheltuim in alta parte? Ca la noi la Valcea sunt cam aerieni deocamdata.... Eu i-am intrebat astfel...daca am trecut la cutia de stup pretul de 250 roni si ii achizitienez cu 150 roni ce se intampla? si am primit raspunsul ca ori fac aditional pt alte lucruri, ori trebuie sa-i dau inapoi. Acum sunt lucruri la care am dat mai mult decat am trecut in proiect...nu se poate compensa direct de la un produs la altul?

CRISTI M

Lucrurile pt. a 2 transe stau cam asa :

- Tu trebuie sa cumper marfa (obiectele ) care o ai prevazuta in plan indiferent daca valoarea lor este < sau > la pret . Pretul este ( a fost ) orientativ .
_ Suma care este cheltuita comform planului trebuie sa fie de minim 30% din valoarea intregului proect .
_ Trebuie sa cresti cu 4UDE
:hi:

cipriantester

La Constanta am depus a 2 cerere de plata , controlul se face in 5 zile de la data depunerii cererii de plata , nu exista sesiune de depunere , se poate depune pentru cei din sesiunile februarie 2009 si noiembrie-2009  , si dupa 3 luni de la data depunerii primei cerei , pentru ceilalti se va depune dupa cel putin un an , la dosar trebuie depuse contractele de achizitii , declaratiile de conformitate ,procese verbale de predare primire,procese verbale de receptie, procese verbale de punere in functiune , de la DSVSA trebuie refacute autorizarile cu noulnumar de stupi ( adica cu cresterea de UDE) , notificare de la Mediu, de la DSP-Sanepid , extrasul de cont , platile efectuate , dispozitii de plata sau OP , raportul de executie , il gasiti in contract , opis si toate cele , carnetul de stupina

cipriantester

pentru curs ati semnat aceea notificare , veti urma un curs pe masura 111 , sau atribuit contractele de furnizare profesionala catre formatori urmand sa fiti notificati unde se vor tine cursurile , in functie de zona de unde sunteti , se vor tine in jur de 8 zile de curs , cu cazarea masa si toate cele platite de catre furnizorul care a castigat masura 111

cipriantester

sumele de achizitie trebuie sa fie exact cele din proiect , orice alta suma va face cererea de plata neconforma , daca vreti sa modifcati sumele sau alte achizitii trebuie notificate la OJPDRP , si nu va doresc sa faceti asa ceva , sunt mai multe hartii de facut decat proiectul in sine

ASANACHE VALERIU

Sunt din Bacau si am depus proiectul pe masura 112 in sesiunea din iunie 2010. In decembrie 2010 am semnat notificarea ca proiectul meu este eligibil. Dupa asta mi-am facut PFA-ul si le-am dus toate documentele pe care mi le-au mai solicitat. Dupa toate astea mi-au spus ca tre sa astept un telefon de la ei sa ma anunte ca tre sa merg la Iasi sa semnez contractul de finantare. Pana acum nu ma sunat nimeni si tot astept.
  Intrebarea mea catre toti cei care au depus in sesiunea din iunie 2010 este: voi in ce faza sunteti? Ati semnat vreunul contractul de finantare? ati primit vreunu banii la aceasta sesiune?
  Va multumesc !

D006

#9
Citat din: cipriantester din Ianuarie 23, 2011, 09:10:43 PM
La Constanta am depus a 2 cerere de plata , controlul se face in 5 zile de la data depunerii cererii de plata , nu exista sesiune de depunere , se poate depune pentru cei din sesiunile februarie 2009 si noiembrie-2009  , si dupa 3 luni de la data depunerii primei cerei , pentru ceilalti se va depune dupa cel putin un an , la dosar trebuie depuse contractele de achizitii , declaratiile de conformitate ,procese verbale de predare primire,procese verbale de receptie, procese verbale de punere in functiune , de la DSVSA trebuie refacute autorizarile cu noulnumar de stupi ( adica cu cresterea de UDE) , notificare de la Mediu, de la DSP-Sanepid , extrasul de cont , platile efectuate , dispozitii de plata sau OP , raportul de executie , il gasiti in contract , opis si toate cele , carnetul de stupina

  Mai trebuie atasat si un certificat de la medicul DV (dermato-venerice) ca nu suferi de boli cu transmitere sexuala .  Pentru niste maruntis iti cer niste hartii care sunt o prostie si nici nu exista in tarile dezvoltate din UE.

ilalexandru

"DSVSA trebuie refacute autorizarile cu noul numar de stupi"

In luna decembrie am modificat autorizatia de la DSVSA...din persoana fizica, in persoana fizica autorizata. Chiar daca, am fost putin destept si am declarat toti stupii la care trebuie sa ajung in anul trei in proiect, la medicul veterinar, cei de la DSVSA nu mi-au trecut pe certificat numarul de stupi. Deci ce fac acum? Iarasi acte si drumuri? oricum suntem in tara lui Papura-Voda

Ferenc

" notificare de la Mediu, de la DSP-Sanepid "
Trebuie neaparat?Noi nu avem notificare asta,pina acum nu a cerut nimeni.Acuma vreau sa depun dosarul pentru transa a 2.

cipriantester

Eu va spun ce a trebuit sa facem noi , acum daca astia de la Constanta sunt tampitii asta dar daca citim contractul de finantare gasim ca ne trebuie si astea

D006

  Contractele difera de la o sesiune la alta si de la un judet la altul.

D006

Sunt noua pe acest forum. Stie cineva daca pot prelua stupii sotului pentru a accesa masura 112 ? Si as mai vrea sa stiu daca se pot cumpara cu banii obtinuti o stupina . Multumesc ! :)