Lucruri Slabe

Creat de Muntoiu Radu, Martie 08, 2015, 06:04:07 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Citat din: Muntoiu Radu din Martie 09, 2015, 07:10:31 PM
Ghicitoare :

Raspuns:
Cu suruburi pentru lemn si piulite pe exterior. :) :)

PS Chiar toate defectele s-au adunat la tine? imi pare nespus de rau
Sanatate tuturor apicultorilor

ciucur

Eu m-am lamurit cu tamplarii. Sunt ca si societatea romaneasca, lipseste clasa de mijloc.
Ori sunt foarte buni, foarte scumpi si putini la numar sau sunt foarte slabi, uneori si ieftini si din pacate multi. Radule tu esti dintr-un loc unde se gaseste lemn destul de bun. Fa-ti singur lazile daca ai unde.
Am intrebat in ultima vreme in 3 locuri despre grosimea lazilor. Raspunsurile au fost 20, 22 sau 27 mm grosime. Am aflat si de ce. Folosesc material de la un mare producator de lemn. Uscat si rindeluit. Din pacate plin de noduri, crapaturi si lemn bolnav - special pentru Romania. Materialul bun pleaca la export. Daca vrei de exemplu pereti de 25 mm grosime, greu gasesti pe cineva sa faca. Succes in rezolvarea problemei, ai avut un ghinion.....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ioanardelean55


  Din pacate mai sint timplari buni si material tot asa , DAR trebuie sa sti sa ii cauti .

ioanardelean55


   :rotfl:

ciucur

Felicitari !
Din punctul meu de vedere faceti parte din categoria tamplarilor foarte buni si putini la numar.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Muntoiu Radu

Citat din: apivasmob din Martie 09, 2015, 08:10:07 PM
Citat din: Muntoiu Radu din Martie 09, 2015, 07:10:31 PM
Ghicitoare :

Raspuns:
Cu suruburi pentru lemn si piulite pe exterior. :) :)

PS Chiar toate defectele s-au adunat la tine? imi pare nespus de rau

Raspuns gresit :) Sau incomplet... Trebuie sa prinzi manerul de o parte si de alta a crapaturii dinspre fundul stupului, ca sa nu pui presiune pe cealalalta crapatura, numai pe asta de jos care va rezista fiind prinsa de maner.
Si da, toti stupii sunt la fel. Parca i-ar fi aruncat din avion deasupra Sibiului, fara parasuta... O sa fac si o filmare sa o pun pe youtube cand am timp. Individul asta trebuie exclus din bransa, am vazut stupi vechi de zeci de ani care arata mai bine...

oroles

Cei facuti de dl ioanardelean55 parca sunt mobila. Nu au cioturi deloc. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cornelioandanciu

Eu am mai sunat pe la diversi tamplari, i-am intrebat daca au ceva stupi facuti, toti au zis "Nuuuu! Trebuie avans! ", pai eu nu intrebam de avans, intrebam daca au stupi facuti exact pentru a vedea cu cine stau de vorba! Asa ca daca nu vad treaba asta, nu fac afacerea!
Va salut.

andrei_georgian

Citat din: ioanardelean55 din Martie 09, 2015, 11:21:18 PM

  Din pacate mai sint timplari buni si material tot asa , DAR trebuie sa sti sa ii cauti .

Sunt facuti din lemn de tei?  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

bucovineanu

O intrebare pentru dl Ardelean:pe la imbinarea dintre cuib si cat nu se intampla sa intre apa in stup?

elvis

am si eu o intrebare la colturile acelea facute cu tabla nu putrezesc repede datorita umezelii care se mentine sub tabla?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

vranceanul



Am stupi de 30 de ani cu tabla la colturi si n-au putrezit, secretul este ca trebuie vopsite colturile inainte de a pune tabla.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

ioanardelean55



   Nu intra apa in stup din cauza ca , capacul are strasina de 2 cm . si apa nu curge de pe capac pe magazie ci cade ca de pe casa .

   Lucrez numai cu brad .

   Nu fiind-ca nu are nici de unde si nici pe unde intra apa sub coltar iar daca mai e si vopsit protectia e de % la % ,nu va faceti probleme incercati si discutam dupa 20 de ani  =)).

bucovineanu

Nu puneam intrebarea dar sunt patit. La stupii mei caturile au exact aceeasi marime, peretii laterali sunt in acelasi plan. Acoperisul iese in afara peretilor cu 4-6 cm, la cei acoperiti cu sindrila au streasina ca si acoperisul caselor. Si totusi uneori se mai infiltraza apa pe la imbinarile dintre cuib si magazie. Asta din cauza ca ploaia nu cade intotdeauna perfect vertical. De multe ori se intampla sa cada oblic.  :smile:

ioanardelean55


Daca magazia pasuieste exact pe corp si nici luftul intre magazie si corp nu e mare s-au aproape inexistent nu vad cum ar intra apa  , am prins si eu ploi dar nu am vazut apa in stupi .si nici un client nu ma avertizat in acest sens ,si har domnului nu sint putini .