Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

Daca as fi albina cred ca si mie mi-ar placea sa stau in cutiile astea frumos colorate :rotfl:
Ai mai testat vopseaua, tine in timp?
Ai corpuri vopsite in negru, le incalzesti solar la vara? :D
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

G. Iulian

#751
Nu este niciunul negru, a fost lumina aiurea sunt albastre, portocalii, visinii, galbeni si verzi.

G. Iulian

Doar vopseaua pe baza de apa de la dufa se decoloreaza in timp mai repede decat celelalte, restul destul de greu. Avantajul este ca nu se coscoveste si se mai poate da o mana.

G. Iulian

Vopseaua Oscar este primul an cand o folosec, imi plac variantele. Am mai folosit dufa dar am renuntat, savana si kober.

mmacreanu

Cea mai buna vopsea pe baza de apa cu aplicare in apicultura este cea de la Kober!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

G. Iulian

Prea apoasa. Trebuie date mai multe straturi decat la alte tipuri. Cel putin la galben si vorbesc la aplicarea pe lemn.

G. Iulian

Azi am inceput sa inspectez stupii, o parte din ei. Am gasit un stup care a avut o matca din 2014- fara matca - fara puiet. L-am unificat cu un roisor care a trecut iarna.
Familiile la care am apucat sa ma uit se prezinta bine, cateva aveau puiet la diafragma si le-am dat cate o rama la ouat. Am mai descapacit cate un decimetru de miere dupa diafragma si am dat sirop 300 ml in punga.
Singura parere de rau este ca nu am apucat sa ma uit si la restul. Saptamana viitoare dupa ce trece frigul din week-end.  :hi:  :hi:  :hi:

bucovineanu

Familiile care aveau puiet la diafragma aveau puiet pana la penultima rama de la marginea stupului? In aceasta primavara, la primul control in ziua de 1 martie, am gasit puiet pe ultima rama de la marginea stupului la 6 familii. Si ca o curiozitate si mai mare, la trei dintre ele in partea de la nord. Bineinteles ca puietul era la margine si in cealalta parte aveau rame cu miere.

G. Iulian

Le-am strans tare in la sfarsitul lui februarie si acum se vede efectul. Am mai adaugat o rama doar la cele care aveau puiet pe ultimile trei rame de langa diafragma, este sigur miere pe primele rame dar nu am insistat sa ma uit pe toate ramele. Acum sunt pe 6 rame dar sunt pline de albine. Aveam albine si in catul ce il am bagat sub cuib.
Cum am spus, eu sunt multumit de cum evolueaza familiile, sa vad ce gasesc la roiuri, la cei 4 ME si cei doi MER. Layensii mai au coroana de miere pe toate ramele - ierneaza ideal si se dezvolta foarte bine primavara.

dorindafi

iulian , eu cred ca albine in catul sub cuib aveai deoarece fiind cald ele viziteaza ramele  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

G. Iulian

Si asta este adevarat, am vrut sa spun ca ramele sunt bine acoperite de albina pe toata suprafata ramei. Doar la cateva am pus cate o rama, stiu ca in mod normal nu este timpul de largit cuibul, dar am considerat ca la astea trebuie. Nu am pus rama decat la cei ce aveau puiet la diafragma.  :hi:

apivasmob

Bravo. dar in partea opusa diafragmei te-ai uitat? pe adoua ?
Sanatate tuturor apicultorilor

dorindafi

Citat din: apivasmob din Martie 20, 2016, 06:39:30 AM
Bravo. dar in partea opusa diafragmei te-ai uitat? pe adoua ?
adoua poate fi blocata cu polen
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

G. Iulian

#763
La cei ce am pus rama, 4 la numar, aveau puiet si pe a doua rama de la perete. Deci puiet pe 4 rame care mai au si miere pe ele. Au adus si polen dar nu mult, a fost frig.

G. Iulian

Cand se mai incalzeste am sa ma uit mai atent la ei, am sa vad daca m-am grabit sau nu si am sa fac o revizie mai amanuntita, dar sa imi permita timpul, acum nu am reusit sa trec prin toti, a fost o fereastra destul de mica si in plus prefer sa nu ii deranjez decat sa umblu in ei la sub 1o grade.
Mancare au, le-am lasat in jur de 15 kg miere la familii si 12-13 kg la roiuri iar de la sfarsitul lunii ianuarie am dat o turta de control pe care majoritatea au luat-o la sfarsitul lui februarie.