Cum sa...ne supraveghem stupina in pastoral dar si in stationar

Creat de viorel_v2000, Aprilie 15, 2011, 10:39:09 PM

« precedentul - următorul »

Porfy66


Kov iulian

Probabil ca , camera pe care o detin   are un soft asemanator si se instaleaza odata cu driveri camerei .

cristipep

Fratilor daca vreti supraveghere vide de mai buna calitate in afara camerelor web de 1 Mp cu o rezolutie slaba de tot de 680 x ....
mai bine va achizitionat un sistem DVR StandAlone cu 4 porturi este destul de ieftin si maxim 4 camere cu IR este ideal pentru a supraveghea stupina se poate face vizualizarea si pe net oriunde te afli cu un client server. Daca vreti mai multe detalii ....va astept cu intrebari.

Kiwi Bee

Dane un exemplu concret de la A la Z cu 2 camere.Ce trebuie cumparat, ce accesorii si cum ajunge treaba pe net so poti accesa/vizualiza de pe calculator si chiar de pe IPhone sau asemanator(Samsung Galaxy etc).

cristipep

#79
Depinde unde ai stupina , daca ai posibilitatea sa poti avea net de la romtelecom sau de la o alta firma de profil pe cablu este ok daca nu se poate face un abonament la una din firmele de telefonie mobila.In fine in primul rand trebuie achizitionat un DVR Stand Alone CU 4 CANALE VIDEO DVRS-32824 care este in jur de 300 ron fara hdd care nu este inclus in pret dupa care urmeaza 2 sau 3 camere video acest DVR se poate conecta la internet iar cel ce vrea sa vizioneze oriunde ce se intampla la stupina poate folosi un clientserver pentru calculator sau pentru un telefon mobil ....mai destept sa zic asa accesand doar IP-ul sistemului  si cam asta este tot daca vreti ceva mai scump se poate achizitiona un sistem de camere GSM dar costa in jur de 1000 ron.Camera din urma este GSM se poate monta un sim dar din pacate nu este modelul de exterior.

Kiwi Bee


cristipep

#81
PUNETI ACCENT PE CALITATE NU PE PRET SI CAUTATI CEI INTERESATI SA LUATI CAMERE CU MINIM 540 DE LINII REZOLUTIE SI ALIMENTATOARE DE 12V CU 1A SUCCES

CA MODEL DE INFORMARE

http://supravegherevideo.com/camere-de-supraveghere/dvr_2/dvr-stand-alone-4-port-ck-v9004_122.html

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: POSTASUL din Octombrie 15, 2011, 11:15:32 AM
don Pharaonu dv.  ce articol de lege ai pune in aplicare daca la noapte teai trezii cu vreo 3 ,,vizitatori'' in casa???? :uimit: :uimit:
D-le Petrica, daca ar intra la mine pe proprietate,(curte),o doua oara n-o mai face va garantez eu,oricum un sistem de securitate este bine-venit tot timpul,Pace! :wink2:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: cristi ciuc din Octombrie 29, 2011, 12:14:43 AM
Citat din: cristipep din Octombrie 13, 2011, 11:02:25 PM
Gard de plasa...la 1,50 inaltime si bagi 220v  si cu asta basta
pui un indicator de avertizare si sanatate.A intrat sa fript. :D
Eu personal nu aş putea face aşa ceva.
Probabil că s-a înţeles că am realizat improvizaţii.
Nu..., am folosit componente şi facilităţi oferite de sisteme omologate: gard electric, alarme acustice, detectoare de mişcare, însă toate acestea pentru fiinţe cu patru membre inferioare.
Acţiunea gardului electric nu este periculoasă nici măcar pentru copii. Pentru animale însă.. este eficientă pentru că le induce o stare-reflex. Eu recunosc că am avut probleme doar cu animalele cu patru membre.
Îmi doresc să nu am interacţiuni cu "animalele" cu două membre superioare, pentru că în faţa acestora mulţi oameni, din păcate, sunt dezarmaţi.
Va felicit! si eu sunt dispus sa folosesc, mai ales pt pastoral si in zone unde mai umbla URSUL, anul asta a patit-o un prieten bun,In localitatea Poiana Negrii, in Smiz pt cunoscatori, era cu stupii la culesul de zmeura, si a venit Mos martin de i-a distrus un stup, cu tot cu paznicii de la canton, a doua zi i-a luat de acolo.
Eu personal voi folosii pe viitor gardul electric pt animale iar pe indivizii astia in doua picioare am si alte surprize foarte neplacute sa le arat,nu-mi doresc sa afle dar daca trebe-trebe... :rotfl:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

KTA-APIDORNA - Ski

#84
Citat din: marius_vfp din Octombrie 29, 2011, 03:02:50 PM
salut, prin ceva reviste mai vechi de la tehnium incercam sa fac un pastor electronic, acesta era folosit strict pentu animalele cu4 picioare dar merge si la cele cu 2 , nu stiu de ce va imaginati ca acel curent electric e asa de periculos, sunt doar niste descarcari electrice de scurta durata cu o intensitate mica dar cu tensiune mare, daca stiti cum functioneaza un electrosoc e perfect, totul e probat chiar pe propria piele asta pe la 1000 v si inca mai traiesc  :rotfl: :rotfl:  descarcarea electrica se produce intrun timp foarte scurt provoaca o durere considerabila si nu pune viata in pericol , se intind pe suprafata de paza mai multe fire suspendate poate fi si sarma ghimpata , animalele2 cand vad sarma pun mana pe aceasta si isi iau salata , timpul de incarcare a condensatorilor e foarte mic , problema vine atunci cand animalele cel cu 2 picioare care mai si gandesc pot alege sa faca scurt intre fir si pamant si totul sa dus dar sa speram ca nus asa de inteligente si fug ca cele cu 4 picioare ,iti va umple frigiferul cu ceva carne si totul e bine , se pot face si poze pentru incalcarea proprietatii si dat la politie , daca se repeta se trece la ciomag .
spor la treaba iernare usoara.
Multumim de urare si uitati ceva garduri electrice asa sa va puteti face o idee, Pace!      http://mustang-electronic.piczo.com/?g=52543408&cr=4
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Kov iulian

Zilele astea am dat  pe net peste aceasta jucarie

am prezentato aici  http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=4690.msg94644#new  si este vorba despre un mini pc, poate fi de folos in pastoral pt a prelua semnal video de la o camera si al transmite printr-un modem whireles conectat prin usb ?
Si de ce nu am putea folosi si aceasta jucarie pt a ne trece de urat pe campuri, intrand pe net , avand consum mic de energie se poate cupla la un panou solar.
Aici e situl lor http://www.raspberrypi.org/  peste 2-3 saptamani va fi la vanzare si zic ei va costa intre 25-35 $ doar kitul fara alimentator, fara card de memorie., fara carcasa, fara tastatura sau mause

Cautand si alte modele  de la alte firme am gasit si asta

cristipep

Imi pare rau ca te contrazic dar aceasta jucarie pe ebay costa in jur de 1400 de lire sterline.

marius_vfp

parerea mea e sa mai avem putintica rabdare, peste 5 ani i-pad urile  vor fi depasite , se stie ca tehnologia avanseaza , ce rost are sa dam 1500 euro pe jucarii cand putem sa mai asteptam putin
sincer eu ma multumesc cu un p4 la 1,7khz il am din 2004 si merge excelent si acum , problema e consumul mai mare decat noile aparitii,
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristipep

Ca sa nu mai consume  scoate sursa de 450 - 500w si pune una de 200 ca mare consum nu are calculatorul tau.

marius_vfp

salut cristi, sursa e una din cele super silent  ,cu ventilator mare turatie redusa ,  putere de 245w atasez o poza sa fiu mai edificator , galagie mai multa face coolerul de la procesor , iar procesorul consuma de te sperii in majoritatea calculatoarelor , se ridica si la 70w .asa ca prefer un procesor mai slab sa consume putin , pentru navigatie pe net nu prea iti trebuie viteza. si un 486 mergea acu ceva ani.
spor la treaba .

PS. am un pentium I  la 75 mhz ca piesa de muzeu si inca functionabil .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva