Cum sa...ne supraveghem stupina in pastoral dar si in stationar

Creat de viorel_v2000, Aprilie 15, 2011, 10:39:09 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Cu ceva ani in urma in zona noastra cineva a pus un fir sub tensiune pentru o ciuta care venea sa pasca in gradina. A mers soacra sa ia patrunjel si acolo a ramas.

orbanstefan64

ce fain cind cineva poate sa ti dea in gura acasa la tine, fara probleme. iar miine bine umflat la ochi la tribunal ,trebuie sa ai martori sa demonstrezi  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

Citat din: orbanstefan64 din Octombrie 14, 2011, 10:06:59 PM
ce fain cind cineva poate sa ti dea in gura acasa la tine, fara probleme. iar miine bine umflat la ochi la tribunal ,trebuie sa ai martori sa demonstrezi  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Traim in Romania si asta ne...omoara! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

mai frate  meseriasii care au iesit din puscarii in ultimul timp dau iama si in gospodariile noastre , au un tupeu de nedescris si sunt mult mai scoliti mai experimentati , cineva scria pe forum ca i sa furat un caine , la noi unu  avea vreo 4 ciobanesti , ce dracu lea dat ca au dormit 3 zile , au intrat frumos au furat 2 drujbe din magazia din curte si au intrat si in casa si sau dat la mancat din frigider  :mad: :mad: si asa mancand a scapat o farfurie pe jos  , atunci sa trezit propietareasa si ia surprins ,. stiti ce iau zis cand a inceput sa tipe   ,,siiiiiit ciocu mic''retraganduse incet si au plecat[cica erau mascati]Pune repede mana pe telefon si suna la politie stiti ce iau zis??Si noi ce vreti sa va facem cucoana nu vedeti cai 2 noaptea , las ca venim dimineata si om lua amprente :nudie: sau un alt consatean al prinde pe unu cum ai fura niste lemne din gradina si dimineata merge la politie si le spune ca la prins pe unu Ion ca ia furat lemnele;stiti ce ia zis ; Da un martor aveti ca sa va sustineti reclamatia :uimit: :uimit:   asta a ajuns tarisoara asta fratilor :mad: :mad: :mad:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pistol28

 Constitutia Romaniei

ARTICOLUL 27: Inviolabilitatea domiciliului
(1) Domiciliul şi reşedinţa sunt inviolabile. Nimeni nu poate pătrunde sau rămâne în domiciliul ori în reşedinţa unei persoane fără învoirea acesteia.

ARTICOLUL 44: Dreptul de proprietate privată
(2) Proprietatea privată este garantată şi ocrotită în mod egal de lege, indiferent de titular.

Lege avem CINE SA O APLICE?      piticu, marinaru blonda? CINE oare cine.............................................??????
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pharaonu75

In Codul Penal al Romaniei, sanctiunea pentru violarea domiciliului este inchisoarea!
La fel si pentru furt, talharie, distrugere, inselaciune. Aceste ultime patru  infractiuni sunt doar cateva dintre cele care aduc atingere proprietatii.
Deci, pentru faptele care aduc atingere articolelor mentionate de pistol28, O INSTANTA DE JUDECATA stabileste O PEDEAPSA CU INCHISOAREA!

Asadar, sa imi spuna si mie cineva in ce lege din Romania spune ca pentru aceleasi infractiuni PARTEA VATAMATA stabileste O PEDEAPSA CU MOARTEA, VATAMAREA CORPORALA A AUTORULUI SAU CU BATAIA!

Deci din punct de vedere legal, intr-un stat de drept cum este si Romania, partea vatamata nu se substituie instantei de judecata, iar sanctiunea nu poate fi data discretionar ci in conformitate cu legile in vigoare!

Vad ca cititi Constitutia! Ce parere aveti de articolul 22?

Dreptul la viată si la integritate fizică si psihică
(1) Dreptul la viată, precum si dreptul la integritate fizică si psihică ale persoanei sunt garantate.
(2) Nimeni nu poate fi supus torturii si nici unui fel de pedeapsă sau de tratament inuman ori degradant.
(3) Pedeapsa cu moartea este interzisă.


Aud???

Citat din: pistol28 din Octombrie 15, 2011, 08:01:56 AM
Lege avem CINE SA O APLICE?      piticu, marinaru blonda? CINE oare cine.............................................??????
Legea o aplica institutiile abilitate! Fiecare in masura competentelor LEGALE!
Daca unuia nu ii convine cum s-a aplicat legea, asta nu inseamna ca s-a aplicat stramb!
DURA LEX, SED LEX!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

don Pharaonu dv.  ce articol de lege ai pune in aplicare daca la noapte teai trezii cu vreo 3 ,,vizitatori'' in casa???? :uimit: :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Citat din: POSTASUL din Octombrie 15, 2011, 11:15:32 AM
don Pharaonu dv.  ce articol de lege ai pune in aplicare daca la noapte teai trezii cu vreo 3 ,,vizitatori'' in casa???? :uimit: :uimit:

Depinde de vizitatori! Daca ar fi membri Apiardeal, as pune in aplicare cateva articole de pui, peste, porc!
Toate astea, bineinteles, in prezenta altor articole, din extract de struguri... sau pruna, dupa preferinta vizitatorilor! =))

Daca este vorba despre celalalt gen de vizitatori, am o frumusete de sabii de panoplie pe care nu ezit sa le folosesc, dar as urmari sa le produc cat mai putine "daune", pentru ca sunt constient ca in fata legii ei raspund pentru faptele lor iar eu pentru ale mele!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

O buna paza de aparare a proprietatii face minuni

pharaonu75

As vrea si eu un asemenea paznic, dar sa ma pazeasca numai cand nu este nevasta-mea acasa! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Sotia ta o sa te iubeasca si mai tare daca o angajezi pe babushca asta.E asa de nevinovata............. si te simti in suguranta in prezenta sa.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

 Acum inteleg de ce esti asa de respectat la tinen localitate   =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

cristifader

Citat din: Kov iulian din Octombrie 08, 2011, 08:52:52 AM
Citat din: Liviu I. din Octombrie 08, 2011, 04:48:48 AM
Plus, dupa ce Papadopol Arampogirescu iti fura stupii, ii poti face o vizita de lucru cu citiva amici (varianta extrema).
...am fost eu odata la o firma de asta si ma intreba cite albine sunt intro familie , astia nu iti asigura colonia de albine , ci fiecare albina individual ,
Apropos, poate e un pic deviat de la subiect, dar inchipuiti-va ca folositi necunostinta celor de la asigurari si va asigurati albinele si nu stupii.
S-ar putea inchipui urmatoarea schema:
Schema de intarire a familiei:
1. in primavara se face asigurarea pentru 10.000 albine, data nasterii august anul anterior.
2. la o luna, te duci la stup, aduni pe cele decedate, mergi la asigurator si le predai. cf. legilor ar trebui sa fii despagubit in maxim 15 zile.
preferi despagbire in natura, deci vii inapoi cu puiet de albine.
3. repeti operatia de la numarul 1 si 2 dupa caz.
4. asiguratorul iti ajusteaza prima... (in sus) .. si gata povestea..

cristi ciuc

Citat din: cristipep din Octombrie 13, 2011, 11:02:25 PM
Gard de plasa...la 1,50 inaltime si bagi 220v  si cu asta basta
pui un indicator de avertizare si sanatate.A intrat sa fript. :D
Eu personal nu aş putea face aşa ceva.
Probabil că s-a înţeles că am realizat improvizaţii.
Nu..., am folosit componente şi facilităţi oferite de sisteme omologate: gard electric, alarme acustice, detectoare de mişcare, însă toate acestea pentru fiinţe cu patru membre inferioare.
Acţiunea gardului electric nu este periculoasă nici măcar pentru copii. Pentru animale însă.. este eficientă pentru că le induce o stare-reflex. Eu recunosc că am avut probleme doar cu animalele cu patru membre.
Îmi doresc să nu am interacţiuni cu "animalele" cu două membre superioare, pentru că în faţa acestora mulţi oameni, din păcate, sunt dezarmaţi.