Fagrui artificiali

Creat de cristipep, Decembrie 01, 2012, 10:50:54 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

Salutare tuturor! Am si eu o intrebare.....a folosit cineva faguri artificiali de la Apiluk? Vreau si eu sa cumpar de la ei dar mai intai caut pareri.

Multumesc

mape 48-petru manea

acum cateva zile am fost la un magazin apiluk din timisoara
faguri artificiali la 35 lei kg---cred ca sunt din Serbia avand in vedere ca au multe produse importate de acolo
inca nu am folosit faguri de la apiluk  :hi:

cristipep

Eu anul asta am folosit faguri de la ACA si .....am fost foarte dezamagit de ei , spre mijlocu verii dupa ce albinele au bagat si miere in ei ......am avut surpriza sa se topeasca....pur si simplu acu curs de pe rame ceea ce mi sa parut o mare ....nu mai zic.Cineva sunea ca cntineau multa parafina.Este adevarat?

mape 48-petru manea

este adevarat
eu anul acesta am folosit faguri de la Boca din caianul-mic--si am patit ca s-su ondulat inainte de a fi crescuti
cei dinspre marginea expusa la soare
dar si temperaturile au fost f.mari

cristipep

Exact , nu am mai spus de cele care sau ondulat....

bucovineanu

Parafina are punctul de topire mai mic decat ceara curata. Daca fagurii au multa parafina e normal sa se distruga la caldura.

cristipep

Deci e clar la ACA dupa ce ca sunt scumpi au si marfa de proasta calitate.

ioanardelean55



    Maxim 30% parafina .  fara parafina ar fi f.f. casanti .

bucovineanu

In toate ramele pe care le am si nu sunt deloc putine, nu am nici un gram de parafina. Si asta deoarece am folosit de la inceput numai faguri artificiali facuti cu presa proprie din ceara curata. Nu sunt defel casanti si pot fi folositi foarte bine.

cristipep

Maestre mi se pare normal ca atunci cand faci tu cu mana ta ceva este 100% sigur.Eu deocamdata nu-mi permit sa-mi iau presa.......deocamdata.De asta intrebam de fagurii de la Apiluk sau daca ati luat de la ata firma si sunteti multumiti.

relutu


soricul

Eu am folosit anul acesta FA din Serbia si am fost foarte multumit.Daca acea firma se aprovizioneaza din Serbia,eu zic ca merita incercati.Ei mai aduc ceva FA care au punctul de topire la 65 grade C.
"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"

mutu_lika

eu am folosit anul trecut si am fost foarte multumit de ei.cantitate f mica,(2,5kg) pt ca sunt incepator.albina i-a luat f repede la crescut.anul viitor vreau sa cumpar iar.

mechenici

salut.anul acesta pot spune ca am parasit stupina mica ce e drept(20 fam) shi am bagat rame goale in stupi --fetele mele au construit fagurii ff frumos fara faguri de trintori ,miere sunt multzumit shi salcim shi tei tot ce afost negru am trecut dupa diafragma shi in primavara topesc...am ieshit mai ieftin fara sa vreau(de unde am cumparat eu stupii in 2000 nu cumpara faguri  ii producea el--magazinele dau faguri cu 70%parafina Noi le dam ceara 100% naturala avantaj ---cine?
ai cishtigat-continua--ai pierdut-continua