rame rupte de caldura

Creat de ad3la, Iulie 27, 2012, 12:32:35 AM

« precedentul - următorul »

ad3la

Buna seara..
sunt o tanara apicultoare si incerc sa inteleg anumite aspecte pe care le intampin si nu le cunosc..unul dintre ele ar fi faptul ca din cauza temperaturii foarte ridicate, dar, posibil si al transportului...mi s-au rupt cate 2 rame(noi, erau introduse si crescute anul acesta) la 5 roi.. intrebarea mea ar fi, daca ma puteti ajuta, cum as putea sa previn aceasta problema? k o sa evit transportul, cel putin momentam, al stupilor cu rame noi stiu, dar..pentru stupii  care stau in soare...mi-e frica sa nu se repete si la alte familii..pentru ca sunt pierderi foarte mari..
Multumesc anticipat!

Kov iulian


Intai de toate bine ati venit pe acest forum, mai jos aveti raspunsul meu . :hi: :hi: :hi:

CitatDaca aveti stupi orizontali incercati pe viitor sa nu mai bagati rame la cladit noi la marginea cuibului acolo unde albinele depoziteaza mierea .

Incercati sa introduceti ramele la crescut dupa o rama doua de puiet, astfel vor fi crescute si imediat dupa asta vor fi luate la ouat, astfel rama va fi intarita si cu camasile rezultate in urma ecolzionari a unei catorva generatii de albine .

In acest timp incercati sa trageti spre margine ramele vechi din cuib, iar la extractie daca veti observa ca sunt prea vechi nu le mai bagati inapoi in cuib , le bagati la topit .

Eu unul asa fac la stupi orizontali am grija sa trag ramele mai inchise la culoare spre margine, iar acele rame find intarite cu acele celule nu se vor mai rupe .

Poate alti fac altfel sau poate vor considera ca cea ce v-am sfatuit nu e bine, sa asteptam si parerile celorlalti .

balasbebe

Din ce am observat eu, nu toate ramele se rup, Ori se prabusesc la inceput, dar se pot prabusii si dupa un an. Depinde si este foarte interesant  de ce nu se prabusesc toti fagurii. Daca la un roi pun la cladit 5 faguri unul din ei se rupe, sau nu se rupe. Eu nu fac pastoral si stupii sunt la umbra.

janese

rame rupte de caldura...este corecta expresia.
,, s-au rupt" ramele numai pe peretele stupului dinspre soare. si nu la toti stupii(adica nu este o situatie generalizata in toata stupina).situatia a fost semnalata anul acesta si in alte stupine mai ales la floare,deci nu trebui sa va ingrijoreze.in dorinta de a regla temperatura,albinele au eliberat acest spatiu sa dea loc ventilatiei. dar nu a fost deajuns, fagurii s-au rupt pentru ca au fost grei(nu se rup fagurii goi de exemplu,fie ei si noi) si ceara a ajuns la temperatura de deformare plastica,urmata de cedare a structurii de stabilitate,rezistenta. de aceea stupii se pun astfel incat la pozitia soarelui de caldura maxima,fata cea mai incalzita sa fie fata stupului(la pat rece),si nu un perete lateral. nu este primul an cand se intampla.

RazvanTi

si eu am patit-o cu 5 rame  :sad:
tot in roi.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

ves.lucian

  o singura rama mare mi s-a rupt , la primul stup ( cel mai expus spre soare ) pe laterala dinspre soare , prima rama bineinteles !!!
  am venit cu umbrarul si am rezolvat problema !!!
  interesant ca am gasit rama refacuta si cu miere in ea , albinele construind celule de trantor !!!
  am mai facut o experienta !!! am putut pune intr-un cat la un stup de 12 rame doar 9 rame de 45mm latime !!!
  nu au vrut sa intre 10 !!!
  am ramas cu o foita pentru o rama 1/2 !!!
  am pus-o pe o rama de 1/1 sus , si au construit-o tot cu faguri de trantor !!!
  rama am lplasat-o intr-un stup penultima rama !!!
  aproape au umplut-o cu miere !!!
  poze inca nu am !!!
  inca !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Daca se face insarmare mixta , la rama Dadant 5 sarme orizontale + cel putin 2 sarme oblice, sansele sa se rupa ramele scad foarte mult, tinzand inspre 0.

ves.lucian

  Sunt sigur ca aveti dreptate !!! eu lipesc fagurii electric , si daca sarmele se intersecteaza , ma incurca !!!
  eventual pot lipi fagurii pe portiuni !!!
  dureaza mai mult , dar sunt mai trainice !!!
  si la ramele de 1/2 m-am gandit ca pa langa cele 6 sarme verticale sa mai pun una orizontala !!! sau 2 oblice !!!
  mai studiez !!! :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

La fel lipesc si eu fagurii, adica electric. Sarmele verticale le tensionez numai dupa ce am lipit foaia de sarmele orizontale. Cele verticale se afla pe partea opusa celor orizontale, foaia fiind la mijloc.

ves.lucian

  Omul cat traieste invata !!! acuma eu invat de la dumneata !!! invers nu cred ca se va intampla !!! :rotfl:
  v-am trimis unul sau doua MP acum vreo cateva zile !!!
  m-as bucura daca ati putea sa-mi raspundeti !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

octav

Si eu am patit-o cu ramele rupte. Acum pe langa insarmarea orizontala sau verticala, ca am de ambele - sunt in ca in teste, mai pun si una in V.
O sa vad anul viitor daca a fost bine.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

pharaonu75

Am patit si eu anul acesta cu o rama. Avea 1/2 puiet si 1/2 miere.
De remarcat ca rama era insarmata doar vertical, ceea ce a usurat mult alunecarea, sub presiunea partii superioare a fagurelui, plina cu miere.
Nu sariti la gatul meu, pentru ca nu am insarmat eu rama...  =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Chear ma pregateam sa sar --bine ca ai specificat ca nu ai insarmato tu
Fac numai stationar si nu am patit ca voi
Solutia este -fund antivarooasi iarba pusa pe stupi-nu este prea estetic ,dar practic
:hi: :hi: :hi:

pharaonu75

Citat din: mape 48 din Iulie 28, 2012, 09:42:26 PM
Chear ma pregateam sa sar --bine ca ai specificat ca nu ai insarmato tu
...

Este singura rama insarmata in acest mod, din toata stupina! Celelalte sunt insarmate pe cinci randuri orizontale! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ves.lucian

  la cel ce am patit-o are fund AV si a avut la floarea soarelui si umbrar pe deasupra !!! puteti vedea in pozele mele !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!