se va impozita apicultura..??

Creat de bio, Ianuarie 21, 2013, 07:09:05 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

Si daca am 1001 stupi nu mi se mai ia impozit? Ca asa spunea dir de la ACA pana la 1000 de familii ...................  :P Daca e asa am sa imi fac 1001 familii si scap de impozit.

marius_vfp

vezi sa nu cumva sa te puna sa platesti dubu
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristipep


istodorescu vasile

problema este pentru cei cu proiecte europene ca sint obligati sa declare la primarie conform planului de afaceri numarul de stupi pentru a primi adeverinta necesara la cererea de finantare ceilalti cei care nu au proiecte  si sint foarte putini care nu au proiecte pot declara cit le convine

pharaonu75

Se vehicula ideea ca impozitarea apiculturii sa nu ii atinga pe cei cu ferme de subzistenta, adica pe cei cu masura 141.
Asta inseamna ca numarul minim de stupi ce vor face obiectul impozitarii sa fie undeva la 76, pentru ca la finalul anului 5 cei cu masura 141 trebuie sa aibe 75 de stupi si nu trebuie atinsi de impozitare.
Deci legea impozitarii apiculturii nu este batuta in cuie, pentru ca trebuie modificat pragul minim de la 51 la 76 de stupi. Plus ca le cam da cu virgula la norma de venit/stup, pentru ca au raportat la UE o anumita suma ca fiind venitul/stup insa au luat in calcul o suma dubla cand a trebuit sa stabileasca norma de venit pe baza careia va fi impozitata apicultura. Adica, cu alte cuvinte, ne-au luat de prosti si au spus ca producem dublu, pentru a plati mai mult impozit catre stat.

ROMANIA, TE IUBESC!


Citat din: so-ri-pan din Februarie 19, 2013, 10:15:33 PM
...
Intrebare catre MADR/Doamnei Dir. General Elena Tatomir: 

Avand in vedere,
1- datele statistice publice atat pe siteul MADR cat si la INS(inst. national de statistica), in Romania, media productiei de miere pe ultimii 10 ani este de 17,8-18Kg miere/familia de albine, datele facand parte din raportul pentru Bruxel;
2- pentru calculul NORMEI DE VENIT pentru textul ordonantei 8(impozit) acelasi minister CONSIDERA o productie de miere  de 30Kg/fam de albine, din care 10Kg VENIT NET!!
Cand s-a mintit Doamna Dir. General?  Raportul spre Bruxel sau NORMA .... care este minciuna?
...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristipep

Deci pana la urma sa inteleg ca nu se stie nimic sigur despre aceasta lege controversata??????

mosunick

Fratilor, eu am mai spus-o si o mai spun: Or sa ne ingroape de vii. Impozitarea asta e facuta exact pentru cei care au mai putine si mai putine venituri: Cei care nu fac agricultura la scara industriala si care o fac pe bune. Idiotii astia stiu ce fac: ne ingroapa de vii. NU e gluma, e SCOPUL lor.
Va ROG sa NU MA CREDETI si sa verificati daca asa e cum v-am scris. O sa va convingeti singuri de realitate.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bucovineanu

Daca stie cineva il rog sa raspunda. Norma de venit in agricultura se aplica numai pentru persoanele fizice, iar persoanele juridice se impoziteaza in sistem real de calcul?

roi_ag

PFA se impoziteaza 16% din venitul realizat,pers. fizice la norma de venit

octav

se mai adauga CAS si CASS adica inca 5.5 si 30.5% parca si asta ca tot au zis ca impozitul e doar de 16 %  :dinti: :dinti: :dinti:
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

D006

stati ma cuminti ca nu e dracul asa de negru . pe surse  se vorbeste ca si pfa-urile vor merge tot pe norma de venit.

bucovineanu

Asa a zis si cel de la finate, la tvr la Viata satului acum 2 saptamani.

mape 48-petru manea

#357
Citat din: mgelu din Martie 10, 2013, 10:11:36 PM
Citat din: dragos2006 din Martie 10, 2013, 05:49:54 PM
...Nedepunerea declaratiilor  reprezinta contraventie .
Extras din Codul Fiscal
ART. 74 Calculul şi plata impozitului aferent veniturilor din activităţi agricole
.
(2) Contribuabilul care desfăşoară o activitate agricolă prevăzută la art. 71  alin. (1) pentru care venitul se determină pe bază de normă de venit are obligaţia de a depune anual o declaraţie la organul fiscal competent, până la data de 25 mai inclusiv a anului fiscal, pentru anul în curs. În cazul în care activitatea se desfăşoară în cadrul unei asocieri fără personalitate juridică, obligaţia depunerii declaraţiei la organul fiscal competent revine asociatului care răspunde pentru îndeplinirea obligaţiilor asociaţiei faţă de autorităţile publice în cadrul aceluiaşi termen. Anexa declaraţiei depusă de asociatul desemnat va cuprinde şi cota de distribuire ce revine fiecărui membru asociat din venitul impozabil calculat la nivelul asocierii.
(3) Declaraţia prevăzută la alin. (2) nu se depune pentru veniturile prevăzute la art. 72. (ART. 72 Venituri neimpozabile)
sursa:http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Legislatie_R/Cod_fiscal_norme_2013.htm#cap7

multumesc 'mgelu' pentru postare
ar mai fi ceva de lamurit -----sa zicem ca eu sunt asociat cu fiul meu care locuieste la alta adresa --asociatie fara personalitate juridica---eu sunt persoana desemnata sa raspund in fata autoritatilor publice ---eu detin 45 stupi si fiul detine 40 stupi --trebuie declaratie ?se plateste impozit ?---toti stupiisunt in aceeasi locatie

bucovineanu

Pe cine sunt inscrise familiile in registrul agricol?

mape 48-petru manea

Citat din: bucovineanu din Martie 11, 2013, 10:19:53 AM
Pe cine sunt inscrise familiile in registrul agricol?
in registrul agricol sunt inscrise fiecare cu pozitia lui  ---si de aici alta complicatie ce act trebuie facut sa ateste ca suntem asociati ?