turta proteica

Creat de buya, Ianuarie 21, 2014, 07:22:26 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Apoi scade in functie de zaharul adaugat...sau poate sa scada din cantitatea de miere si sa bage zahar. Daca insista sa bage doar miere....

Citat din: dan motu din Februarie 11, 2014, 08:01:30 PM
   Daca aveti cumva miere de rapita  puneti pe cativa stupi miere de rapita si pe ceilalti puneti turte de care aveti voi sa vedeti diferenta de demarare

Corect! Contine mult polen!

B-K

Da , trebuie sa te pricepi la matematica si se rezolva tot :)

mmacreanu

Citat din: B-K din Februarie 11, 2014, 08:05:26 PM
Da , trebuie sa te pricepi la matematica si se rezolva tot :)

mama ei de matematica, nu e chiar greu sa-l scoti pe x :D ... insa nu inteleg de ce domnul daniel calmus (sa nu se inteleaga ca il contest sau alte lucruri) foloseste niste proportii total gresite si dupa ce zice el da 5.66% proteina la albine, cam ineficient si totusi are rezultate :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

yulian

Rezultatele cele mai bune sunt cand ai familii puternice. Chiar in lipsa stimularii, la familiile puternice poti gasi puiet inca din decembrie. Cea mai buna (si scumpa totodata) este stimularea miere - polen. O stimulare foarte buna se obtine si cu mierea de rapita, dupa cum spunea si dan motu deoarece are foarte mult polen. Totusi, stimularea trebuie sa contina si polen sau inlocuitori de polen.

cristi92

Dupa parerea mea:
-mierea este hrana energetica nu hrana de crestere
-cea mai buna stimulare este polen+cazeina (zer de lapte)
(mmacreanu) - daca e prima data iti sugerez sa dai asa si a doua tura sa cresti drojdia de bere si sa fie mai mult decat laptele praf


PS: Deci doata lumea e de acord sa invertesc zaharul (prin fierbere) decat sa-l amestec cu apa calduta?
Stima!

B-K

Citat din: mmacreanu din Februarie 11, 2014, 08:08:51 PM
Citat din: B-K din Februarie 11, 2014, 08:05:26 PM
Da , trebuie sa te pricepi la matematica si se rezolva tot :)

mama ei de matematica, nu e chiar greu sa-l scoti pe x :D ... insa nu inteleg de ce domnul daniel calmus (sa nu se inteleaga ca il contest sau alte lucruri) foloseste niste proportii total gresite si dupa ce zice el da 5.66% proteina la albine, cam ineficient si totusi are rezultate :D

In cartile de specialitate unii autori recomanda ca prima turta sa aibe 5% proteina , urmand ca a 2 a sa creasca ca si procent de proteina. Deci , daca le punem cap la cap , reteta dlui Calmus nu este gresita. 6% proteina e mai mult decat nimic :). Sanatate !


MOTANUL

Ma pregatesc sa administre când o permite vremea (dupa un zbor de curatire) o turta proteica.
Am cumparat de la magazin - si ce sa spun; e precum o caramida.

As vrea sa pun in stup si turta asta cumparata (ca tot am dat banii pe ea si una home-made); Sa vad pe care o prefera albinele.

In carte scrie ca polenul poate fi inlocuit de Faina de soia sau de drojdia de bere. Faina de soia e extrem de pretentioasa -  asa ca as taia-o de pe lista.

Am gasit pe net urmatoarea reteta:
Reteta de turta proteica, asa cum o stim de la "Nea Gica"

– 5 kg miere sau 4kg sirop invertit 4/1
– 5 kg zahar pudra
– 1 kg drojdie de bere
– 1 kg lapte praf
– 1 kg polen macinat


Ce cauta zaharul intr-o turta proteica nu stiu; adica asta e o turta energetico (zahar) - proteica toata ziua.
Asta nu ar fi o problema ca nu vad ce ar strica.

As vrea daca puteti sa ma ajutati cu o reteta:
- cu precizarea drojdiei de bere + laptele praf (denumire comerciala)
- sa nu contina polen ca nu am

Am prin casa:
- Apicomplex
- Protofil
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 29, 2015, 10:04:53 PM
.....
As vrea daca puteti sa ma ajutati cu o reteta:
- cu precizarea drojdiei de bere + laptele praf (denumire comerciala)
- sa nu contina polen ca nu am

Am prin casa:
- Apicomplex
- Protofil

S-ar putea sa ajungi la tirg la Slobozia ca am eu polen crud...de nota 20.

Cauta si ceva faina de soia cu un continut cit mai mic de grasime ca se imbraca cu laptele praf si drojdia inactiva.

Protofil este foarte bun..il poti baga si in turtele energetice. ..ai grija sa nu sari de 34 ml Protofil la kg de pasta..
Apicomplex ..nu am folosit..nici nu am tinut in mina... dar cred ca nu face rau la albine..

MOTANUL

In ce proportie?
In carte spune la drojdia de bere ca trebuie sa aiba max 50% proteine si maxim 12% sare; Drojdia are in mod normal si complexul de vit B;

Proportia in care sa le amestec imi lipseste... Si in ce ordine le amestec. Adica esentialul.
Mai ales ca turta de mai jos contine mult zahar...
Daca mai scot si polenul pe care nu il am se modifica proportiile.

PS: Nu am drum la Slobozia la targ. Am ratat eu si targul din Bucuresti de care am aflat când s-a terminat  :)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Bistriteanul

Indiferent ce ingrediente folosesti, materia prima uscata (lapte praf, drojdie, faina soia) se amesteca impreuna intr-un vas uscat ca sa se omogenizeze cat mai bine si sa fie bine distribuite in turta.

Reteta folosita de mine:
1000gr de miere
350gr de lapte praf integral (30% proteina, 26% grasime- fabrica lapte Bucovina)
250gr drojdie de bere- (40% proteina- SC Agsira SRL)
100 gr Polen macinat (pt cresterea atractivitatii turtei si efect mai bun)

Se toarna mierea intr-un vas si se adauga treptat amestecul praf (lapte+drojdie+polen). Se framinta pina la omogenizare.
Turta trebuie sa nu fie tare, trebuie sa fie ca plastelina. Procentul proteic al turtei 13%. Se portioneaza si se introduce in pungi, se aplatizeaza. Se pastreaza 1-2 zile la loc racoros pentru o mai buna absorbtie a ingredientelor in intreaga masa. La administrare se perforeaza punga cu furculita pe latura de catre albine. Atentie: laptele praf ramas cocolase in turta nu este consumat.

Daca nu ai polen si vrei sa pastrezi procentul de proteina, cresti cantitatea de lapte praf sau drojdie.


Acum 2 ani in loc de miere am folosit Apifonda, am adaugat (mai la final) 1-2 linguri de ceai pentru a putea ingloba intreaga cantitate de materie uscata. Apifonda am pastrat-o pe o pardoaseala incalzita ca sa devina mai maleabila si am framintat-o treptat ca sa se inglobeze in ea fainurile.

Drojdie de la Agsira gasesti usor, lapte praf poate folosesti altceva, asa ca va trebui sa calculezi cantitatile din fiecare ingredient (proteic) pe care il utilizezi in functie de ce procent de proteina doresti sa obtii. Pleci de la un calcul teoretic si  faci o proba sa vezi cata cantitate de fainuri poti ingloba in baza (miere, apifonda..) pe care o folosesti, apoi cand turta e gata si are consistenta dorita, calculezi in functie de cantitatile din fiecare ingredient ce procent de proteina ai obtinut.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

MOTANUL

Banuiesc ca daca pun si protofil si apicomplex in combinatie nu are ce sa strice.

M-am uitat in instructiuni si exista o reteta de turta si pe instructiuni la drojdia de bere;
http://www.agsira.ro/albine.html

Prefer reteta dvs; In reteata de pe net sunt 6 kg de zahar pudra; 2kg de miere si unul de drojdie; Ponderea este mai mare de turta energetica.
La mine la ultima verificare nu erau probleme cu mierea.

Asa ca ma intereseza o reteta cu multa hrana proteica si eventual un pic energetica (ori zahar; ori miere).
Albinele sa ramana pe mierea lor ca este cea mai buna. Turta proteica sa ajute un pic pt. cresterea puietului.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

jenica67

   Motane, toate turtele proteice sunt preponderent glucidice. Pentru ca proteina este ca masa neta circa 10-15%, iar glucide contine peste 60-70%. 
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

ursulescu

Deoarece exista numeroase discutii referitoare la o multimea de turte, produse paradoxal, de o multime de firme, unele firme neavand nicio legatura cu apicultura, redau o reteta absolut verificata. Este pentru uzul strict al apicultorilor si nu poate fi produsa comercial.
   800 g zahar pudra
   100 g faina de soia (cea cu albina pe punga)
   50 g drojdie inactivata (cea cu albina pe punga)
   50 g inlocuitor lapte praf pentru viteii de 0-14 zile (exista in orase in majoritatea magazinelor veterinare)
   2 ml sau 2 g Selevit solutie/pudra (ori solutia ori pudra - ce puteti gasi)
Este nevoie de aprox. 3 kg miere pentru a "inmuia" aprox. 10 kg din compozitia de mai sus. Daca sunteti incepator si nu aveti miere procedati astfel: puneti intr-o oala 6 kg de zahar cristal (tos) si 2,5 l apa. Adaugati 6 g sare de lamaie, puneti pe foc nu prea tare si incalziti usor pana compozitia devine transparenta. Lasati-o sa se raceasca si preparati turtele cu ea. Puneti in pungi de pastic 400-800 g de turta, rulatile pe o suprafata dreapta, faceti doua taieturi in diagonala si punetile deasupra ramelor in contact cu ghemul. Le puteti pune, lucrand cu grija, pe orice temperatura, nu trebuie sa fie vant puternic, ploaie ori zapada. Nu adaugati alte ingrediente!
      ing. D. Ursulescu
  P.S. Repostez aceasta reteta in speranta ca va fi de folos. In diferite sectiuni ale site-ului am postat lamuriri referitoare la aceasta reteta.

ciucur

#73
In cartea 'Sporirea productiei de miere' de A. Malaiu incepand cu pagina 96 sunt prezentati foarte frumos substituentii polenului.
Acolo e si un exemplu de calcul cum sa calculezi procentul de proteina dintr-o turta facuta acasa in functie de materiile folosite. In schimb nu se ofera o reteta de preparare, se lasa la latitudinea fiecaruia. Imi permit sa atasez cateva fragmente pentru cei care nu au cartea.

'Privind utilizarea proteinelor asimilate fată de păstură, la care repartitia între puiet şi depunerea în corpul albinelor este în general proporţională, proteinele asimilate din drojdie sint utilizate aproape integral prin depunere ca rezervă în organismul albinei, pe cînd cele din lapte sînt utilizate în exclusivitate pentru creşterea puietului'.

'Mai întîi trebuie să se afle conţinutul în proteină pe care îl are amestecul de substituenţi. De exemplu, dacă folosim 50% făină de soia, 25% drojdie de bere şi 25% lapte praf, vom obţine următorul conţinut de proteină în amestec :

~ 50 g făina. soia cu 44% proteină = 21 g proteină
~ 25 g drojdie cu 44% proteină      = 11 g proteină;
~ 25 g lapte praf cu 32% proteină. =   8 g proteină
~100 g substituenţi                       =  41 g proteină

Ca să obtinem o pastă cu 15% proteină urmează să aflăm în ce cantitate de pastă trebuie să şe găsească cele 41 grame proteina din amestec. Pentru aceasta
utilizăm regula de trei simple: 41 X 100 : 15= 275. Adică la cele 100 grame amestec de soia, drojdie şi lapte praf mai trebuie să adăugăm încă 175 g de zahăr pudră şi miere, pentru ca în total să facă 275 g pastă. In cazul că dorim să obţinem o pastă cu 10% proteină înseamnă că 41 X 100 : 10 = 410, adică se mai adaugă 310 g zahăr şi miere.
Mai subliniem încă o dată că utilizind paste concentrate, acestea ar putea fi refuzate. de albine, avînd în vedere că nivelul proteic al hranei acceptat cu uşurinţă este de 10-15%.
Trebuie, de asemenea, să mai reţinem atenţia apicultorilor asupra necesităţii privind folosirea în hrana albinelor a unui amestec de substituenţi şi nu a unuia singur. Experienţele lui O. W a h l privind eficienţa substituenţilor în creşterea puietului sînt edificatoare în acest sens. Astfel dacă rezultatele obţinute prin folosirea unui amestec de soia, drojdie şi lapte praf le considerăm ca 100%, la folosirea doar a făinii de soia puietul crescut este în procent de numai 77%, la drojdii de 67%, iar la laptele praf de 37%.'

'Care este proporţia recomandată ? Rămîne să hotărască fiecare din cei ce vor folosi amestecurile respective. Pentru orientare redăm după R. Beauraing dependenţa între adaosul de polen la făina de soia şi puietul crescut în luna februarie-martie într-un anumit timp:

Hrana dată albinelor          Nr, -de larve crescute

Miere simplă                 575
Miere + făină de soia            2600
Miere + făină soia + 12% polen         4900
Miere + făină soia + 25% polen         5500
Miere + făină soia + 50% polen         7100
Miere + pollen               8600

'Concluzia, este clară: chiar la un amestec de 88% făină soia şi 12% polen, cantitatea de puiet crescut este cu 50% mai mare decît în cazul utilizării exclusive a făinii de soia şi ajunge să fie cu numai 20% mai mică faţă de cantitatea de puiet crescut exclusiv cu polen, la un amestec de 50% soia şi 50% polen.
Ca atare, trebuie să se retină că orice adaos de polen la amestecul de substituenţi este deosebit de eficient şi că rezultatele ce se obţin sînt direct proporţionale cu procentul de participare a polenului in pasta proteică.'
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Bistriteanul

Citat din: ursulescu din Ianuarie 30, 2015, 06:48:19 PM
Deoarece exista numeroase discutii referitoare la o multimea de turte, produse paradoxal, de o multime de firme, unele firme neavand nicio legatura cu apicultura, redau o reteta absolut verificata. Este pentru uzul strict al apicultorilor si nu poate fi produsa comercial.
   800 g zahar pudra
   100 g faina de soia (cea cu albina pe punga)
   50 g drojdie inactivata (cea cu albina pe punga)
   50 g inlocuitor lapte praf pentru viteii de 0-14 zile (exista in orase in majoritatea magazinelor veterinare)
   2 ml sau 2 g Selevit solutie/pudra (ori solutia ori pudra - ce puteti gasi)
Este nevoie de aprox. 3 kg miere pentru a "inmuia" aprox. 10 kg din compozitia de mai sus. Daca sunteti incepator si nu aveti miere procedati astfel: puneti intr-o oala 6 kg de zahar cristal (tos) si 2,5 l apa. Adaugati 6 g sare de lamaie, puneti pe foc nu prea tare si incalziti usor pana compozitia devine transparenta. Lasati-o sa se raceasca si preparati turtele cu ea. Puneti in pungi de pastic 400-800 g de turta, rulatile pe o suprafata dreapta, faceti doua taieturi in diagonala si punetile deasupra ramelor in contact cu ghemul. Le puteti pune, lucrand cu grija, pe orice temperatura, nu trebuie sa fie vant puternic, ploaie ori zapada. Nu adaugati alte ingrediente!
      ing. D. Ursulescu
  P.S. Repostez aceasta reteta in speranta ca va fi de folos. In diferite sectiuni ale site-ului am postat lamuriri referitoare la aceasta reteta.

De ce spuneti sa nu se mai adauge alte ingrediente? De ce nu s-ar putea adauga polen macinat, de exemplu?
Ce procent de proteina are turta dupa reteta recomandata? De ce recomandati un procent de proteina atit de mic?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum