contra furnicilor

Creat de emilavram, Decembrie 08, 2013, 08:25:02 PM

« precedentul - următorul »

cristian bh

Citat din: oroles din Februarie 07, 2015, 02:48:28 PM
Pentru ca in ultimul timp multi fac glume nepotrivite intru in "silenzio stampa" pana imi vor zbura albinele.
Sau pana ies furnicile din musuroi si-ncepe greierele a canta!
=)) =)) =))
Asta sa fii on topic.
Delegi pe careva la catedra sau luam si noi vacanta? :uimit:

Eugen B

oroles are dreptate. Si eu stiu de 1kg la 24 ore, dar cred ca si puterea musuroiului isi spune cuvantul. Cred ca trebuie sa avem grija si cu furnicile, daca nu e posibil unii dintre noi sa avem surprize.
De ce vi se pare mult 1kg la 24 de ore, stiti ca furnica e harnica si int-un musuroi sunt foarte multe, mai ales daca e musuroi de furnici mai mari.

gore

Eu am rezolvat problema furnicilor astfel: era un musuroi la cca 1 m de stup, am aplicat ulei ars pe musuroi si pe langa pana la stup, picioarele stativului pe care sunt stupii au ulei ars, furnicile au murit si totul s-a terminat. Dar, mai este o problema ce trebuie urmarita, Matca furnicilor care se afla in mijlocul musuroiului la cca 20-30 cm adancime, sta intr-o "casa" a ei si produce puiet la greu. Acea gogoasa trebuie distrusa, apoi toate albinele vor parasi locul cu pricina si dispare musuroiul.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

stefan1

  Nu mi s-a intamplat niciodata sa intre furnicile in stupi. E adevarat ca in stationar sunt pe postament si ceva mai greu de ajuns in ei. Pe podisoare gasesc mereu, in special in vreri ploioase, dar nu fac deranj in stupi. Cred ca si 1kg de miere pe i e mult. Eu am avut o lada cu faguri de rezerva in care au intrat furnici, dar toata vara mi-au mancat cca 2-3 kg de miere, au carat si ceva pamant in unele celule, dar cel putin in lada aia nu am avut atac de molii. In alta lada unde nu au intrat furnici, moliile mi-au facut mai mare stricaciune.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: gore din Februarie 07, 2015, 07:09:43 PM
Eu am rezolvat problema furnicilor astfel: era un musuroi la cca 1 m de stup, am aplicat ulei ars pe musuroi si pe langa pana la stup, picioarele stativului pe care sunt stupii au ulei ars, furnicile au murit si totul s-a terminat. Dar, mai este o problema ce trebuie urmarita, Matca furnicilor care se afla in mijlocul musuroiului la cca 20-30 cm adancime, sta intr-o "casa" a ei si produce puiet la greu. Acea gogoasa trebuie distrusa, apoi toate albinele vor parasi locul cu pricina si dispare musuroiul.
Sper ca nu e ulei de motor ars. O picatura de ulei ars polueaza 1000 de litri de apa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefanm

Cea mai buna solutie contra furnicilor e saramura,se toarna pe musuroi si gata,problema e rezolvata si e si mai ecologica %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

bio

Citat din: stefanm din Februarie 21, 2015, 05:52:53 PM
Cea mai buna solutie contra furnicilor e saramura,se toarna pe musuroi si gata,problema e rezolvata si e si mai ecologica %%-

...deci sa inteleg daca avem probleme cu furnicile putem face o saramura si sa stropim pe sub stupi cu aceea saramura..??..ar avea efect..??.

intreb deoarece in zona mea sunt perioade de timp cind am probleme cu furnicile..:(

stefanm

Da,solutia hiperconcentrata de sare (saramura) se toarna pe musuroi,sa patrunda in galeriile sapate de furnici nu doar asa sa udam la intamplare prin stupina.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Nemo

Am pus naftalina pe podisorul cu sita si in sertarul de pe fundul antivaroa. Afecteaza ponta sau famipia in vreun fel? Furnicile isi depun oua si fac cuib pe podisor si sertar. Nu a mers cu nimic. Zona e ft populata de furnici.

crisian-nicolae

Este anul furnicilor si eu ma lupt cu iele,cel mai indicat este suporti cu picioare minjite cu vaselina si nu se mai urca pe acestea,sau ulei ars amestevat cu smoala topita cu care ungi piciorele chiar si de lemn.

bio

Cred ca naftalina este o solutie neinspirata.... deoarece mirosul ei poate creea disconfort familiiei de albine putind duce si la parasire stupului de catre familia de albine .

..si daca ai pus naftalina in toti stup[ii cred ca unificarea mirosului la toate familiile de albine ajuta la crearea de furtisag in perioadele li[psite de cules.

oroles

La verificarea de ieri am gasit extrem de multe furnici in capac. Pana acum cand gaseam vara le puneam patrunjel si scapam de ele. Problema e ca nu exista patrunjel la vremea asta, asa ca nu stiu ce sa pun in capace. Aveti vreo sugestie. Mentionez ca picioarele suportilor au fost date cu pacura  in trecut. Oricum nu era o solutie eficienta deoarece se suiau de pe fire de iarba, crengi de copaci etc. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

s au suit pt umiditate  si pt resturi de turte s au sirop    capac lasat la soare sters cu otet si ceva sare la picioarele stupilor [o parere ]cornel vasiesti .

Gamma

Pentru umiditate NU, pentru ca primavara e solul destul de umed, dar pentru resturi de turta DA.
Asa am intalnit eu, cat am avut stimulare cu turte si cu podisor cu plasa.
Dupa ce am scos podisorul si am introdus hranitorul cu sirop in cuib + folie (automat si propolisul pe marginea foliei), nu mai aveau la ce urca.

Nicolae_Stupar

Stiti ceva reteta de preparare a capcanei cu borax?
cantitate Borax= .....gr
Cantitate zahar pudra......gr

Daca se dizolva boraxul in apa mai are efect?