Faguri de poliuretan

Creat de Andreyu, Februarie 18, 2012, 03:28:44 PM

« precedentul - următorul »

bartosl

#135
Citat din: marian sima din Iulie 10, 2014, 07:26:44 PM
Nea Lucian eu sant o persoana realista si  vad lucrurile sistematic.
In anumite privinte sant chiar Toma Necredinciosul
O cruce realizata din rasina , nisip cuartos colorat negru si cu ceva elemente de stralucire costa peste 2000 lei.
Numai de la o cruce vanduta matriterul poate plati un angajat si i-si scoate si materialele.

Nu te supara pe mine,eu asa vad lucrurile ,nu poti sa torni in serie dar poti da indicatii.

Pe acea matrita de stup e bibileala multa ,ba asteptarea dupa material sa ajunga la maturitate .

Sa torni componente de stup si sa le vinzi e mai economic si mai usor decat realizarea matritei.

Nu doresc schita  matritei, atat cat cunosc sant in stare sa realizez un perete de cutie sa-l pun pe un geam gros ca sa am planeitate si pe urma sa realizez matrita.
Pentru mine realizarea matritei pentru fiecare perete in parte e mai usoara.

Momentan insa realizez alte matrite si un proverb spune ''Nu da pasarea din mana pe aia de pe gard".
Nu mai scriu ca sa nu te mai superi si SCUZE daca v-am suparat.

Referitor la test.
Nu pot sa raspund la ceva ce eu practic nu am incercat,teoretic e deajuns sa dau cateva gauri in tabla astfel incat rasina sa-si faca un fel de nituri de prindere.

Marian,
Spui...aiureli in serie..sticla...faci gauri si in sticla,cum se prinde rasina de sticla ....faci gauri in tabla ..pai ..asa toti stiu, faca gauri ...bade..astept raspuns..in continuare ce mi-ai dat e fals si comic...bai fugiti de la geamuri,..cand nu stii o intorci ca la PLOIESTI ...asta am terminat....trecem mai departe la "bibilici"
BIBILICI-....au zburat.....de ce?....pentruca au puf.....matritele facute pana acum ,4(patru )la numar (mai una si am ter,inat setul,si aceasta este gata 50%)...clar...puiutule...pana aici ...au durat ca si constructie ...atentie mare...si POZITIVE..4(patru) luni.Daca am pozitivele , timpul , care este necesar pt. constructia unui set intreg de matrite se reduce ....ATNTIE..LA .O SAPTAMANA...nu te blocaca...cei cu tine...deci pot face 4 matrite intr-o luna...asta aduce ,fara sa exagerez,cateva mii de euro.Atentie nu le vand in tara ( am clienti in diaspora),ce am vandut la cel din TR. JIU ,este exceptie nu regula ,nu se mai intampla.Ce zici ,cei mai rentabil ,sa manevrezi toata ziua ..n..butoie(un butoi costa 400euro ,si ajunge numai pt. doua zile ,dar pt. o luna).Te-am lamurit ...sau nu mai intreba.Mai jos vezi pt. surt timp poze cu pozitive...ca sa-ti spulber ceata ...uitate...la BIBILICI...si sa nu taci...numai rumega,incet sa nute in...neci ok.Lucian


SPER CA NU TE-AI CULCAT -poate ai insomnii dupa lectura
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

marian sima

Ce sticla sa gauresc omule?
Intrebi daca pot sa lipesc fibra de sticla cu rasina pe tabla fara ca aceasta sa se dezlipeasca la vibratii.
Ti-am raspuns ca nu am probat si ti-am dat un raspuns teoretic .daca aplici fibra peste o tabla cu cateva gauri automat ai puncte de fixare.

Cat despre proiectele dumitale nu ma intereseaza din punctul meu de vedere acest  stup din poliuretan  cu pereti grosi e depasit.

Esti matriter in mare cunosti tehnica fabricari sabiei de samurai care imbina doua elemente unul moale si unul tare .

Asa ca stupul de poliuretan din viziunea mea trebuie sa aibe la exterior o coaja densa realizata prin adaugarea de materiale  care impiedica expandarea solutiei spumei de poliuretan .

Pereti matritei sa fie pensulati cu aceasta solutie peste solutie sa vina o armatura de fibra pe ambi pereti ai matritei si pe urma sa vina spuma de densitate nu prea mare.

Asa ca las-o balta cu schemele ,eu am viziunea mea nu ma intereseaza schitele tale ,nu eu tiam cerut schite  la telefon ci dumneata ,nu eu am captat idei de la dumneata ci dumneata de la mine cu realizarea matritei de faguri de poliuretan.

Nu eu te-am intrebat cum se prinde faguri de plastic si alte chestii.

Asa ca scutestema .





bartosl

#137
Citat din: marian sima din Iulie 10, 2014, 10:14:11 PM
Ce sticla sa gauresc omule?
Intrebi daca pot sa lipesc fibra de sticla cu rasina pe tabla fara ca aceasta sa se dezlipeasca la vibratii.
Ti-am raspuns ca nu am probat si ti-am dat un raspuns teoretic .daca aplici fibra peste o tabla cu cateva gauri automat ai puncte de fixare.

Cat despre proiectele dumitale nu ma intereseaza din punctul meu de vedere acest  stup din poliuretan  cu pereti grosi e depasit.

Esti matriter in mare cunosti tehnica fabricari sabiei de samurai care imbina doua elemente unul moale si unul tare .

Asa ca stupul de poliuretan din viziunea mea trebuie sa aibe la exterior o coaja densa realizata prin adaugarea de materiale  care impiedica expandarea solutiei spumei de poliuretan .

Pereti matritei sa fie pensulati cu aceasta solutie peste solutie sa vina o armatura de fibra pe ambi pereti ai matritei si pe urma sa vina spuma de densitate nu prea mare.

Asa ca las-o balta cu schemele ,eu am viziunea mea nu ma intereseaza schitele tale ,nu eu tiam cerut schite  la telefon ci dumneata ,nu eu am captat idei de la dumneata ci dumneata de la mine cu realizarea matritei de faguri de poliuretan.

Nu eu te-am intrebat cum se prinde faguri de plastic si alte chestii.

Asa ca scutestema .
Am terminat ,ne baneaza adminu,,dicutii in contradictori,am crezut ca am in tine un prieten nu un carcotas. .La revedere .
Numai bine Lucian
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

marian sima

#138
Eu nu le cer prietenilor informatii ca pe urma sa le spun ca ma trag de limba.
Intodeauna cand am pus o intrebare de baraj cuiva am stiut sa dau si raspunsul si l-am dat,dv in loc de raspuns a-ti dat cu stangu in dreptu.
La informatiile pe care vi le-am dat puteati sa spuneti un multumesc insa a-ti preferat sa veniti cu aere de mare profesionist si sa o dati in bibilici puf si alte alea.

V-am spus de la inceput sa deschideti un topic cu realizarea dv,nu stiam ca postati ceva si  pe urma stergeti facand in felul acesta varza un topic care nu era al dv.

Rog adminul si moderatori  sa curateasca acest topic si sa ramana doar discutiile despre faguri de poliuretan.
Restul frunze impaiate in rasina ,stilpisori si alte alea nu au ce cauta aici.