Faguri de poliuretan

Creat de Andreyu, Februarie 18, 2012, 03:28:44 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Citat din: marian sima din Iulie 05, 2014, 11:17:43 PM
Nu ma intelegeti gresit,aveti toata aprecierea mea,din prima imagine postata mi-am dat seama de ce puteti realiza ,am stiut ca aveti sa ajungeti la un rezultat.

Acest rezultat merita un topic ,de ce sa fie postat pe un topic unde titlul topicului nu are nici o legatura cu subiectul dv.

Topicul vorbeste despre faguri dv creati altceva,faguri sant facuti din rasina poliuretanica stupi dv din spuma poliuretanica ,cu totul alta mancare de peste.

Cititi incet si cu atentie ce va spuneam si va tot repetam.
Inca de la inceput va spuneam despre ''RASINA POLIURETANICA"
Rasina poliuretanica care e cu totul altceva de ce comercializeaza firmele de pardoseli.
Credeti ca eu nu am vorbit cu aceste firme de solutii de pardoseli?
Am vorbit si doar o singura firma mi-a promis ca-mi aduce o rasina poliuretanica alimentara din Olanda dar deocamdata acea rasina nu a ajuns la mine.

marian sima

Pistolul si centrifugarea nu au nici o relevanta in realizarea fagurilor de poliuretan.

Se aplica cu totul alta tehnica.

bartosl

#122
Citat din: marian sima din Iulie 08, 2014, 09:58:40 PM
Pistolul si centrifugarea nu au nici o relevanta in realizarea fagurilor de poliuretan.

Se aplica cu totul alta tehnica.

marian sima

Eu am inteles bine ,sant uzat in chestii de astea ,rasnile poliuretanice sant o sumedenie de  tipuri.
Fii atent tu:proces tehnologic--dupa mine -NU MA INTERESEAZA TIPUL rasini poliuretana le hotoram la urma dupa fisa tehnologica-in fuctie de rolul si scopul unde il folosim-clar pana aici!!!......SAU PUI RASINA TA SPECIALA.....
Se lucreaza totul ca un  "SANVICI".(cu doua fete identice ca la fagurele artificial cumparat din comert....la exterior).....constructie..se face o matrita inprovizata.....se ia  o bucata(placa) placaj "tego " (sau:plastic ,placaj...etc,se ugege cel putin 2 raduri cu crema demoalanta,pt. protectie daca cunva se prelinge rasina pe langa fagurele artificial din ceara pe care il folosesti ca model),dimesiunea placi de lemn  sa fie exact cat un fagure artificial din ceara cumparat din comert(care se foloseste ca model),se ataseaja pe marginea placii, sipci (sau alceva asemanator)la inaltimea fagurelui+rasina poliuretana (la inaltimea pe cat subtire vrei sa fie fagurele tau ca produs ,atenti numai jumatate din total).....dupa ce am terminat cu ....matrita pe care am construito din lemn dupa cum am descris mai sus...se ia un fagure artificial din ceara (din comert camodel,ce trebuie copiat),care se aseaza in interior pe placa de lemn ,dupa care se toarna rasina poliuretana (a ta "speciala"care numai tu o stii,scuza ironia,aici se poate da cu pistolul ,ca sa nu mai pui totul la BOLOBOC,si se evita BULE de aer la turnare)la  grosimea1/2 din total,..dupa ce sa intarit (sau nu,se pote unge uterior tot cu rasina strat foarte subtire si se pune panza ),se aplica panza ta  (iarasispeciala,scuzaironia)..... .de  aici sat doua posibilitati. ..a).-----dupa ce sa intarit rasina( speciala,scuzaironia)cu panza aplicata ....se toarna rasina poliuretana tot 1/2 din total iar deasupra (dupa ce sa intarit putin rasina )..se ia un alt fagure artificial din ceara si se pune peste rasina ,prin presare usoara ca sa coeze modelul de pe fagure...b).------se face...separat ca la prima turnare.... o dublura,tot 1/2  ...dupa ce sau intarit cele doua turnari se lipesc si gata....ciocolata.CRED CA ACUM AM FOST BINE INTELES   :ok:...acest procedeu este cel mai PRIMITIV....nu o sa ai productivitate niciodata.Numai bine Lucian
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

bartosl

#123
Citat din: marian sima din Iulie 08, 2014, 09:58:40 PM
Pistolul si centrifugarea nu au nici o relevanta in realizarea fagurilor de poliuretan.

Se aplica cu totul alta tehnica.

HELOU!!...poate ai vrut sa scrii faguri din...... rasina poliuretana ....nu simplu.... poliuretan

Pistolul pt.rasinii din primul vidioclip ,este foarte practic...mai omule...pt. straturile sant multiple si subtiri , uniforme ,si cei mai inportant nu apar goluri de aer si nu trebuie pus nimic la BOLOBOC,ca si in cazul in care se TOARNA rasina poliuretana,in care este obligatoriu folosirea bolobocului.Lucian
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

marian sima

Ce sa va fac daca nu santeti mai aproape de mine,lucram impreuna.
Nea Bartols viziunea mea e alta fac un acvariu din sticla caruia ii fac un orificiu pe jos ,torn silicon pe fungul acvariului si realizez de la orificiul acvariului prin silicon o camera de alimentare cu rasina deasupra siliconului vin placi din foi metalice imbracate in rasina sau altceva ,aceste placi au modelul fagurelui imprimat pe ele.

Asa ca matrita trebuie sa vina precum o carte pusa pe verticala cu legatura jos .
Aranjez cartea pentru turnare,o bag in acvariu pentru a sta presata si pentru a nu avea pierderi .
Injectez rasina poliuretanica pe jos in momentul in care rasina a ajuns la supratata matritei las rasina sa se egalizeze pe principiul vaselor cumunicante.
Cand totul a ajuns la nivel las sa se intareasca solutia ,scot matrita din acvariu si incepi sa desfac faguri pagina cu pagina.

Ce zici dumneata e chinuiala ca va spun eu e o viziune mai aprofundata,realizezi cateva asemenea matrite si lucrezi semiindustrial.


bartosl

#125
Citat din: marian sima din Iulie 09, 2014, 09:08:23 AM
Ce sa va fac daca nu santeti mai aproape de mine,lucram impreuna.
Nea Bartols viziunea mea e alta fac un acvariu din sticla caruia ii fac un orificiu pe jos ,torn silicon pe fungul acvariului si realizez de la orificiul acvariului prin silicon o camera de alimentare cu rasina deasupra siliconului vin placi din foi metalice imbracate in rasina sau altceva ,aceste placi au modelul fagurelui imprimat pe ele.

Asa ca matrita trebuie sa vina precum o carte pusa pe verticala cu legatura jos .
Aranjez cartea pentru turnare,o bag in acvariu pentru a sta presata si pentru a nu avea pierderi .
Injectez rasina poliuretanica pe jos in momentul in care rasina a ajuns la supratata matritei las rasina sa se egalizeze pe principiul vaselor cumunicante.
Cand totul a ajuns la nivel las sa se intareasca solutia ,scot matrita din acvariu si incepi sa desfac faguri pagina cu pagina.

Ce zici dumneata e chinuiala ca va spun eu e o viziune mai aprofundata,realizezi cateva asemenea matrite si lucrezi semiindustrial.
STII DE-CE NU NE INGELEGEM PREA BINE, PT. NU AI VOCABULR DE MATRITER(se dobandeste dupa multi ani de meserie) ,NU ESTI DIN BRANSA -ESTI MAI MULT AMATOR
Ai cateva poze-silicon f.bun folosit de mine- epoxi cu plante
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

marian sima

Scuza-mi vocabularul. ^:)^ :)
Nu am lucrat matriter insa sant un tip incapatanat cand i-mi vine cate o ideie de realizarea unei piese nu ma las pana nu o realizez.
Cand am facut matrita pentru stalpisori aceasta costa o gramada de bani si se aducea din strainatate.

O matrita de faguri de poliuretan costa peste 10 000 de euroi ,in schema pe care am descris-o mai sus realizezi matrita cu 500 de euro.

Sigur sant chichite si date tehnice care nu prea poate sa le faca orisicine.

Filmuletul pe care la-i prezentat cu presa de silicon sanitar e o copilareala ,desigur din punctul de vedere al unui AMATOR. :rotfl: :rotfl: =)) =))
Va las,dau o fuga pana-n bulgaria.




marian sima

Am venit,referitor la masina de injectat.
Intradevara masina de injectat este foarte scumpa insa masina de injectat mase plastice ,adica injecteaza substanta cu densitate mare si la o anumita temperatura.
Eu am conceput un dispozitiv care injecteaza substanta cu densitate mica (foarte fluida) la temperatura ambientala.

Un  matriter trebuie sa inteleaga cea ce spun eu,matriteri lucreaza cu matrite preincalzite ,temperaturi ,cuptoare ,racitoare cu temperatura lenta descrescatoare ,densitati de materiale ,date tehnice si schite de cristalizare a diferitelor elemente.

La noi nu e cazul asa ca;urmareste un profesionist. :)
https://www.youtube.com/watch?v=HbL8W9hJgnY

bartosl

#128
Citat din: marian sima din Iulie 09, 2014, 03:28:59 PM
Am venit,referitor la masina de injectat.
Intradevara masina de injectat este foarte scumpa insa masina de injectat mase plastice ,adica injecteaza substanta cu densitate mare si la o anumita temperatura.
Eu am conceput un dispozitiv care injecteaza substanta cu densitate mica (foarte fluida) la temperatura ambientala.

Un  matriter trebuie sa inteleaga cea ce spun eu,matriteri lucreaza cu matrite preincalzite ,temperaturi ,cuptoare ,racitoare cu temperatura lenta descrescatoare ,densitati de materiale ,date tehnice si schite de cristalizare a diferitelor elemente.

La noi nu e cazul asa ca;urmareste un profesionist. :)
https://www.youtube.com/watch?v=HbL8W9hJgnY

marian,
Ai bagat microb in mine cu faguri din spuma poliuretana,eu deja m-am  gandit,la o matrita cu 3 cuiburi turnarea rasinii pe o singur orificiu pentru toate 3
Nu ai specificat cum se prinde fagurele din rasina poliuretana de rama de lemn,sau vrei sa torni si rama din rasina ?Se poate turna intr-o matrita separata ramale din rasina poliuretana ,dupa care se introduc(locas special care are forma ramei) in  matrita pt. fagure.Si se toarna fagurii din rasina poliuretana,astfel se realizeaze o lipire prin turnare intre rama si fagure. Am o intrebare --NU ESTE PREA RECE PT.ALBINE,FAGURILE DI RASINA POLIURETAN(asa spun unii care au folosit faguri artificiali din plastic,...astept comentarii din partea ta.Lucian
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

bartosl

#129
Citat din: marian sima din Iulie 08, 2014, 07:28:38 PM
Hooopa nenea Bartols realizeaza piese din material compozit.
In imagine ai o matrita realizata de mine (pana in aparitia silicoanelor de matrite),e din vremea de cand aparuse moda stalpisorilor la balcoane.

Stalpisorul a fost proiectat de mine,negativul decupat pe tabla metalica ,pe un profil metalic am adaugat ipsos ,tabla metalica il strunjea si ii dadea forma.

Dupa acest stalpisor am realizat matritele din imagine.
MARIAN,
In cazul stalpisorilor turnati din beton ,stii cum  execut eu ARMATURA .O varianta ,....se foloseste armaura din doua bare din fier beton,una una va fii centrata pe mijloc(pe axa care tre prin centru piesei),si va iesii afara din corpul stalpisorului turnat 2,5-5 cm,pt, prindere ,undei ii dam destinatie ,adoua bara are dimensiune mai mica cu cel putin 2cm decat corpul stalpisorului turnat ,dar nu vine asezat pe axa sa,vine deviat in "V" sau "X",cateva grade.Lucian
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

marian sima

Apicultura la distanta

Pe la minutul 2;30 Dan arata cum se prinde foita de plastic.

Fagurele are o prelungire neteda  sus si jos.
Atata timp cat se folosesc in canada unde temperatura este mult mai rece decat la noi nu vad probleme.

Referitor la stalpisori ,fier beton mai mult la partea ingusta a stalpisorului (la gat) duce la degradarea stalpisorului.
Contractarea si dilatarea acolo unde cimentul este subtire duce la fisuri.
Un fier striat potrivit este deajuns.
Aceste elemente neapicole pot deranja colegi apicultori ,putem sa le discutam pe privat sau pe mail.
Ieri eram in fuga ,am venit de la Bulgari si am plecat repede la Bucuresti,am uitat sa notez adresa dv de mail.
Lasati un mesaj privat cu ea.
Cat despre foite,eu zic conturati bine stupul de poliuretan ,aratati-l pe dea-ntregul ba si cu o familie de albina in el astfel va gasiti clienti .
Cine vrea vopsiti ,ii colorati,cine vrea pentru pavilion,atasatile niste sipci incorporate si schimbabile ca stupul sa mearga pe ele ca pe sanie.
Referitor la matrita de stupi investiti  prea mult in ele,merge doar scoarta din fibra(care copiaza forma piesei) pe urma material de umplutura armat si il placati cu dulapi de scandura de 5 cm grosime.
Iesiti mult mai ieftin.
E adevarat matrita dv e mai ca la carte ,dar nu trebuie doar o matrita ci 10-20 pentru productie in serie.
Cum spuneam implicativa pe un proiect dezvoltati-l si ve-ti avea de castigat,va spun eu daca diversificati si finisati va-ti gasi clienti chiar in strainatate.
Sanatate.

bartosl

#131
Citat din: marian sima din Iulie 10, 2014, 12:28:52 PM
Apicultura la distanta

Pe la minutul 2;30 Dan arata cum se prinde foita de plastic.

Fagurele are o prelungire neteda  sus si jos.
Atata timp cat se folosesc in canada unde temperatura este mult mai rece decat la noi nu vad probleme.

Referitor la stalpisori ,fier beton mai mult la partea ingusta a stalpisorului (la gat) duce la degradarea stalpisorului.
Contractarea si dilatarea acolo unde cimentul este subtire duce la fisuri.
Un fier striat potrivit este deajuns.
Aceste elemente neapicole pot deranja colegi apicultori ,putem sa le discutam pe privat sau pe mail.
Ieri eram in fuga ,am venit de la Bulgari si am plecat repede la Bucuresti,am uitat sa notez adresa dv de mail.
Lasati un mesaj privat cu ea.
Cat despre foite,eu zic conturati bine stupul de poliuretan ,aratati-l pe dea-ntregul ba si cu o familie de albina in el astfel va gasiti clienti .
Cine vrea vopsiti ,ii colorati,cine vrea pentru pavilion,atasatile niste sipci incorporate si schimbabile ca stupul sa mearga pe ele ca pe sanie.
Referitor la matrita de stupi investiti  prea mult in ele,merge doar scoarta din fibra(care copiaza forma piesei) pe urma material de umplutura armat si il placati cu dulapi de scandura de 5 cm grosime.
Iesiti mult mai ieftin.
E adevarat matrita dv e mai ca la carte ,dar nu trebuie doar o matrita ci 10-20 pentru productie in serie.
Cum spuneam implicativa pe un proiect dezvoltati-l si ve-ti avea de castigat,va spun eu daca diversificati si finisati va-ti gasi clienti chiar in strainatate.
Sanatate.
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

marian sima

Nea Bartosl sant incepator insa inaintez si eu putin cate putin.
Ai desenat un stalpisor si ai pus doua sarme,acum scuzama dumneata pe mine doua sarme nelegate intre ele nu mareste cu nimic rezistenta .
Asa folosesc un fier beton de dimensiunea la cele doua sarme si e mai bine.

Stalpisori trebuie sa arate bine ,pai la 80 cm inaltime si la grosimea pe care ai relatat-o in desen cade balconul daca stalpisoti sant asezati la distanta de 10 cm unul de altul.

Cu material umectat am lucrat ,cu material uscat nu.

Referitor la matrita pentru stupi.
Rasina de proasta calitate se contracta ,rasina de calitate de care eu i-ti spuneam nu se contracta si nu lucreaza.
E deajuns sa formezi o coaj a a piesei cu aceasta rasina,aceasta coaja o umpli cu un anumit adeziv in care incorporezi armatura (plasa de fibra de sticla )ai nivelat adezivul si vii cu dulapul tratat in  solutie ca sa nu mai lucreze.

Nu vad cine ar cumpara bucati din matrita ,poate pentru a vedea cum e realizata si a face el restul matritei.

Cat despre rama e mai de preferat sa fie de lemn.

E ceva ce nu inteleg realizati o paleta larga de matrite pentru stupi ,cruci,stalpisori si alte ale,ba realizati si piese turnate in serie si totusi nu demult cautati sponsori pentru matrita de stupi care dupa cum spuneti materialul va costa putin.

Undeva i-mi da cu virgula.






bartosl

#133
Citat din: marian sima din Iulie 10, 2014, 05:17:27 PM
Nea Bartosl sant incepator insa inaintez si eu putin cate putin.
Ai desenat un stalpisor si ai pus doua sarme,acum scuzama dumneata pe mine doua sarme nelegate intre ele nu mareste cu nimic rezistenta .
Asa folosesc un fier beton de dimensiunea la cele doua sarme si e mai bine.

Stalpisori trebuie sa arate bine ,pai la 80 cm inaltime si la grosimea pe care ai relatat-o in desen cade balconul daca stalpisoti sant asezati la distanta de 10 cm unul de altul.

PS.iti dau -un test ,(vad ca te dai istet)---bate fibra pe tabla,FARA NICI MACAR SA O CURETI,fara sa se despinda,si daca o lovesti,trepidezi..ett....acum sa te vad istetule...siun pic smecher,sper ca nu te superi ,alfel iti dam pedeapsa.



Referitor la matrita pentru stupi.
Rasina de proasta calitate se contracta ,rasina de calitate de care eu i-ti spuneam nu se contracta si nu lucreaza.
E deajuns sa formezi o coaj a a piesei cu aceasta rasina,aceasta coaja o umpli cu un anumit adeziv in care incorporezi armatura (plasa de fibra de sticla )ai nivelat adezivul si vii cu dulapul tratat in  solutie ca sa nu mai lucreze.

Nu vad cine ar cumpara bucati din matrita ,poate pentru a vedea cum e realizata si a face el restul matritei.

Cat despre rama e mai de preferat sa fie de lemn.

E ceva ce nu inteleg realizati o paleta larga de matrite pentru stupi ,cruci,stalpisori si alte ale,ba realizati si piese turnate in serie si totusi nu demult cautati sponsori pentru matrita de stupi care dupa cum spuneti materialul va costa putin.

Undeva i-mi da cu virgula.
Cel care a cumparat(poate sa copieze piata e noua si mare este loc pt. toti,daca vrei iti dau si tie schltele,la 63 ani crezi ca mai intereseaza concurenta ,si asa sant cam bolnav cu un rinichi,am bagat si aici la bani sa sfarm pietrele ) combina cu corp lemn stupul(vrei sa-ti dau nr. telefon,sa verifici ,mai e dator cu 600 euro ,poate ii scoti de la el as fii bucuros,)este din Tg. Jiu
Rasina de care spui costa de la 9 euro in sus, nuti permiti-eu am lucrat cu ia si tot sa deformat,mult mai putin,dar deajuns .Eu iti doresc sa lucrezi asa cum vrei rasina +lemn +etc....combinatii exotice ,dar sa vad cum le combini ,si cum realizezi prinderile intre ale ,fara se deplaseze intre ele ,etaseitatea,si cel mai inportant PLANEITATEA (respectarea axelor la acelasi unghi dupa fiecare turnare, (la presiuni mari )Eu intretin doua case si o mama de 88 ani.Eu am cautat sponsori ,si ca  verific piata daca am CONCURENTA inainte de a ma apuca de proiect,si de a "gasi unul ca tine" sa vina cu bani dar si sa participe si la constructie ,stii tu la batranete te cam lasa balamalele. Turnat serie nu mai fac de mult pt. am inbatranit,Iti mai da cu VIRGULA.
Am proiecte multe foarte viabile ,dar am vointa ,dar nu mai am putinta.Vad ca sant obiect de studiu,...esti cunva toma necredinciosu de ma testezi ca la securitate ,ai multe virgule ,mai bine pune PUNCT daca iti trezesc atatea suspiciune,pt. altfel devenim CIUDATI pe forum ...cu interes mare pt. privitori.Daca vrei spala rufele la telefon,imi sti numarul ,nu ma DEOCHEA IN PUBLIC ,fii domn,si nu ma mai trage de limba!!!!Lucian.

PS. vrei un test --vad ca esti istet,ermetic..si un pic smecher ..flexibil...versat....etc.--sa te vad acum -----intrebare <poti sa bati fibra de sticla pe TABLA (ori ce fel de tabla),fara sa o cureti in prealabil (diluant..etc),si sa nu se desprinda nici la vibratii mari..acum sa te vad da  cu VIRGULA!!!...eu pot...tu poti..
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

marian sima

#134
Nea Lucian eu sant o persoana realista si  vad lucrurile sistematic.
In anumite privinte sant chiar Toma Necredinciosul
O cruce realizata din rasina , nisip cuartos colorat negru si cu ceva elemente de stralucire costa peste 2000 lei.
Numai de la o cruce vanduta matriterul poate plati un angajat si i-si scoate si materialele.

Nu te supara pe mine,eu asa vad lucrurile ,nu poti sa torni in serie dar poti da indicatii.

Pe acea matrita de stup e bibileala multa ,ba asteptarea dupa material sa ajunga la maturitate .

Sa torni componente de stup si sa le vinzi e mai economic si mai usor decat realizarea matritei.

Nu doresc schita  matritei, atat cat cunosc sant in stare sa realizez un perete de cutie sa-l pun pe un geam gros ca sa am planeitate si pe urma sa realizez matrita.
Pentru mine realizarea matritei pentru fiecare perete in parte e mai usoara.

Momentan insa realizez alte matrite si un proverb spune ''Nu da pasarea din mana pe aia de pe gard".
Nu mai scriu ca sa nu te mai superi si SCUZE daca v-am suparat.

Referitor la test.
Nu pot sa raspund la ceva ce eu practic nu am incercat,teoretic e deajuns sa dau cateva gauri in tabla astfel incat rasina sa-si faca un fel de nituri de prindere.