VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Îmi amintesc destul de bine că fructele sunt roşii.
Planta este sădită într-un sistem decorativ pe o pantă/denivelare.

stefan1

  De ex Sympforicarpos chenaultii 'Hancock' face parte din varietatile asanumite Bodendecker (care acopera solul) si se preteaza la astfel de amenajari.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Iar mi-a dat piatra. Cand totul e perfect se gaseste michiduta sa-si bage coada.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Nu imi amintesc ca lunile noiembrie si decembrie sa fi fost asa calde. Mai erau perioade calde, dar alternau cu altele reci. In zona mea nu a mai plouat serios de la sfarsitul lui iulie. Zilele trecute au fost si 18 grade. M-am uitat la cateva familii si au consumat mai mult decat ma asteptam. Asta din cauza ca albinele au tot spart ziua si au refacut ghemul in timpul noptilor. Stefan ne poate spune mai multe, deoarece stiu ca noteaza atat variatiile de temperatura si consumul.

MirceaCalin

Noi n-am avut chiar 19 grade ca ceata e mai mereu prezenta, dar ma cam tem si eu de un consum de hrana sporit...

Citat din: MirceaCalin din Mai 19, 2019, 12:34:33 PMÎmi amintesc destul de bine că fructele sunt roşii.
Planta este sădită într-un sistem decorativ pe o pantă/denivelare.

Ieri am pozat fructele !


mape 48-petru manea

Azi manat de curiozitate si de faptul ca de de o saptamana vad multe albine la apa,am deschis un stup sa vad daca au puiet. Nu au puiet cel putin cea deschisa. Am vazut si matca mica semn ca nu este hranita de albine pentru a depune oua.Consumul de hrana nu mi sa parut prea mare . Acum vreo 40 de zile nu aveau celule goale unde sa-si faca ghemul de iernare.Sa fi consumat 1: 1,5 kg zic eu .

NYK74

Nu sunt înregistrate consumuri mari de hrană ,la familii,pînã în prezent,nu au puiet.

serban

    Ieri am ridicat și eu capacele la stupi și la vreo cinci familii am inversat cuiburile pentru că erau formate în spate. Astfel am observat că familiile arată bine,nu au avut consum ridicat de hrană.Puiet nu am văzut.

bucovineanu

Eu nu am spus ca au consumat mult, ci ca au consumat totusi mai mult decat ma asteptam. Oricum inca mai au suficienta hrana si pot ajunge pana spre sfarsitul lui martie, chiar daca nu vor mai avea ferestre de zbor.

stefan1

Citat din: MirceaCalin din Decembrie 19, 2019, 12:53:45 PMIeri am pozat fructele !



 Da, e Sympforicarpos. Pacat ca fructele nu sunt comestibile! Le mananca pasarile; sau poti omori pesti cu ele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: bucovineanu din Decembrie 19, 2019, 10:49:05 AMNu imi amintesc ca lunile noiembrie si decembrie sa fi fost asa calde. Mai erau perioade calde, dar alternau cu altele reci. In zona mea nu a mai plouat serios de la sfarsitul lui iulie. Zilele trecute au fost si 18 grade. M-am uitat la cateva familii si au consumat mai mult decat ma asteptam. Asta din cauza ca albinele au tot spart ziua si au refacut ghemul in timpul noptilor. Stefan ne poate spune mai multe, deoarece stiu ca noteaza atat variatiile de temperatura si consumul.

  De departe este cea mai calda toamna tarzie de cand stiu eu. La cantar m-am uitat alaltaieri: a scazut in 30 de zile 1,2kg, cam mult totusi. Din pacate la mine maxima din ultimele zile a fost de 4,9oC si nu a zburat nici o albina. Pana acum ierneaza bine, dar ma tem foarte mult ca a fost un cules tarziu de mana de salcie!!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Iarna si-a intrat in drepturi.O parte din zapada cazuta anterior s-a topit, dar a venit alta. A venit si gerul Bobotezei. Dimineata au fost la noi -16 grade. Nu e de speriat, e ceva normal.

tassevasi

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 07, 2020, 10:21:04 AMA venit si gerul Bobotezei. Dimineata au fost la noi -16 grade. Nu e de speriat, e ceva normal.


E bine la dvs , la noi in S o sa vina primavara , de joi iar se incalzeste , nu e bine  deloc. Ma gindesc sa nu avem iarna in martie .

MirceaCalin

Pe la noi e ceatza de cateva zile aproape continuu si s-a depus o chiciura grozava.

bucovineanu