Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

gabiiasi

Cum reușiți să aveți familii așa populate.Care e secretul.

bucovineanu

Nu e nici un secret. Sunt familii cu regine care au predispozitie slaba de roire si care in primavara au ponta exploziva. In vara se dezvolta pe 30 sau chiar 40 de rame fara a intra in friguri, tratamente antivarroa facute corect, asigurare hrana suficienta pentru iernare. Acestea duc la mortalitate scazuta in timpul iernii. Acum unele familii par mai populate decat au intrat la iernare. Sunt multe familii care deja au puiet pe 4 rame. E drept ca am si o zona cu polen timpuriu.

gabiiasi

Mulțumesc pentru răspuns. Și la mine unde am stupii aduc de o săptămână polen. As dori să cumpăr de la dvs. câteva mătci. Eu am mătci cumpărate de la Dl. Balteanu de la Moșna jud. Iași.

bucovineanu

Daca vii sambata la targ putem vorbi mai multe acolo.

gabiiasi

Da eu vin. Dvs. la ce ora veniți sâmbătă.

bucovineanu

Ajung de dimineata in jur de ora 9.

gabiiasi


bucovineanu

Astazi 8 martie o zi superba de primavara si in Bucovina. Au fost 20 de grade si ziceai ca suntem in mai si nu in martie. Cateva poze cu familii in stupi de 12 rame.

dan sebastian

Imi place cum arata !
Speram sa nu plece toti pomii fructiferi odata, ca anul trecut.
La cum tine vremea e posibil sa se repete anul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Dom' Vasile, pereţii stupilor par foarte serioşi !
Sau e numai o iluzie optică ?

bucovineanu

Sunt stupi de la inceputuri. Au mai mult de 30-35 de ani. Peretii au intradevar 4cm.

dan sebastian

Mai am și eu 30 modelul din dulap încheiat în tincuri unii cu peste 100 de ani vechime. Toți pe 12 rame. Cei de pastoral i-am făcut pe 10 rame cu grosimea de 3.7 cm. Ii prefer pe cei cu scândură serioasa. Rezista la tăvăleală !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

As vrea sa iau legatura cu Vasile Istodorescu. Am un numar de telefon la care intra casuta postala. Ma poate ajuta cineva?

dan sebastian

Este corect numarul. Sunt foarte apropiat de dansul (40 km). Am fost la el acasa. Cand e acasa nu are semnal. Pune telefonul int-un pom unde primeste uneori cate un apel. Vede nr si apeleaza el cand ajunge in Severin (de obicei in saptamana urmatoare). In Isvera, Mehedinti, de unde e el, e dificil cu comunicatiile. O sa reusesc sa iau legatura cu el, dar am nevoie de nr. dvs. Trimiteti-mi pe privat nr dvs. si rezolvam. Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Multumesc pentru intentie. Am reusit sa iau legatura cu el, seara trecuta.