PNA 2017-2019

Creat de gore, Februarie 29, 2016, 06:45:37 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Eu as da subventie pt polenizare, indiferent daca face pastoral sau nu apicultorul. De ce ? Albina chiar daca face miere sau nu pt apicultor sigur aduna polen pentru larve si asa ajuta ecosistemul in care se afla. Sa se dea subventia pe miere vor cei care au mai multi stupi decat au declarati. Dar cei care produc polen, laptisor de matca, ceara, roiuri etc ? De ce sa fie doar unii ajutati. De ce aia de tin 5 stupi in fundul curtii nu sunt incurajati sa tina 10 intrandu-le in cont la primarie direct subventia ? Ar scade-ao din impozit, etc. Solutii s-ar gasii, doar sa se doreasca.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Daca nu se fac verificari si la noi nu se fac s ar tripla numarul de stupi. Eu sunt de acord cu tine dar verificari la sange. Si mincinosii tratati ca atare

stefan1

Citat din: Eugen B din Octombrie 25, 2018, 06:44:37 PM
Daca nu se fac verificari si la noi nu se fac s ar tripla numarul de stupi. Eu sunt de acord cu tine dar verificari la sange. Si mincinosii tratati ca atare

  Asa este. Cea mai corecta subventie ar trebui sa fie pe familie, dar cu conditia ca aceste familii sa fie verificate. Si in America, pentru plata polenizarii este necesar ca familiile sa aiba un numar de faguri cu puiet, altfel degeaba i-ai deplasat 1000km, ca nu ti-l socoteste la numar. Problema la noi este cu corectitudinea celor care ar verifica. Ar trebui sa fie si verificatori ai verificatorilor.
Mai conteaza cand se face numaratoarea familiilor. La noi asta se face iarna, ce-i o prostie. Aproape toti stupari au pierderi de efective in timpul iernii, asa ca la noi nu se stie niciodata numarul exact al efectivelor de albine. In alte tari este reglementat ca aceasta raportare sa se faca in a doua jumatate a lunii aprilie. Daca toamna se numara bobocii, familiile de albine se numara primavara!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NYK74

Citat din: tinumaftei din Octombrie 25, 2018, 07:27:17 AM
Citat din: NYK74 din Octombrie 24, 2018, 11:17:37 PM
Atunci avînd în vedere că procesatorii au oricum de unde lua miere,China,e.t.c. din punctul meu de vedere le urez călătorie sprîncenată.De la mine ei chiar nu văd 1g miere.Ce produc,consum,mai mult ,nu produc.Profesioniștii,fac mai bine dacã termină cu văicăreala,cei care se plîng bineînțeles.Au crescut,întreținut familii albine și în anii din urmă,fără subvenții,și nu era atîta văicăreală.Atîta timp cît sunt vii,înseamnă că cîștigă bani pentru pîine,altfel schimbă toți profesia.Ne învîrtim în jurul degetului și vrem să ajungem la capăt.
Nyk Draga!
Nu e suficieent sa știi sa scrii, trebuie mai întâi sa știi ce citești!
Stimate Tinu,degeaba știi ce citești dacã nu înțelegi nimic.

Eugen B

Nu va certati aiurea. Fiecare sa tina de stupii lui.
Domnu stefan control va fi la cei care sunt corecti sau nu au pile. Posibil din 2020 sa fie subventie.
Trebuie gandita bine. Dar suntem in romania. Vom astepta si vom vedea.
Pana atunci mai vedem ce va fi. Mai e pna 2019

stefan1


Intr-adevar lucrurile nu sunt asa de simple si trebuie analizate temeinic. Spun asta deoarece o subventie pe familie va face pe multi sa tina cat mai multe familii, oricat de mici ar fi. Ori acele familii slabe vor fi cele mai expuse la boli si, prin furtisag, sursa de imbolnavire pentru alte stupine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Atat de poluat e aerul, atat de rar da salcamul ca cei care fac stationar trebuie sa le hraneasca in fiecare toamna. 10 stupi ii hranesti usor, 30 iti maninca intreg salariul. Nu se va mari nr de stupi mai mult decat poate sa suporte baza melifera din zona respectiva. Nu se vor face miliarde din subventia per fam de albine niciodata. Din banii respectivi abea daca se vor lua 10-20 kg de zahar. Nimeni nu viseaza ca se va da mai mult de 11 - 20 de euro per fam. Sunt convins de asta. Din apicultura doar se obtine un venit suplimentar. Nu se huzureste. Se munceste mult se drama spatele, toti fac iernie. Pt asta nimeni nu te plateste ! Sanatatea e de aur !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

nickialomita

Nici in zootehnie nu mai are nimeni curaj sa declare oi sau alte animale mai multe decat are dupa ce s_au facut controale si au fost penalizati rau cei care au declarat mai mult. Fondurile vor fi si de la UE, deci se va numi delapidare de fonduri europene. Sunt persoane care fac puscarie din cauza asta.
  Deci eu cred ca for fi rare cazurile de abuz.

tinumaftei

Citat din: NYK74 din Octombrie 25, 2018, 09:15:49 PM
Citat din: tinumaftei din Octombrie 25, 2018, 07:27:17 AM
Citat din: NYK74 din Octombrie 24, 2018, 11:17:37 PM
Atunci avînd în vedere că procesatorii au oricum de unde lua miere,China,e.t.c. din punctul meu de vedere le urez călătorie sprîncenată.De la mine ei chiar nu văd 1g miere.Ce produc,consum,mai mult ,nu produc.Profesioniștii,fac mai bine dacã termină cu văicăreala,cei care se plîng bineînțeles.Au crescut,întreținut familii albine și în anii din urmă,fără subvenții,și nu era atîta văicăreală.Atîta timp cît sunt vii,înseamnă că cîștigă bani pentru pîine,altfel schimbă toți profesia.Ne învîrtim în jurul degetului și vrem să ajungem la capăt.
Nyk Draga!
Nu e suficieent sa știi sa scrii, trebuie mai întâi sa știi ce citești!
Stimate Tinu,degeaba știi ce citești dacã nu înțelegi nimic.
Când ții stupi ca sa ai o lingura de miere la ceai, e una!
Când ții stupi ca sa îți hrănești familia, e alta!
Toți de pe aici știm cum e cu un stup-doi pe lângă casa, însă doar câțiva stiu cum e sa trăiești din apicultura. Eu nu ma vait, dar nici sa nu ne trezim ca ne-o ia gura pe dinainte, vorbind prostii!
Știe un habarnist cu ce probleme se confrunta cei ce trăiesc din apicultura? Tine frate gura închisă și vorbește in dreptul tău!

Eugen B

Pretul la miere de 4 ani e in scadere si restul tot creste. Normal ca nu e tot una. Pretul la miere e ca acuma 10 ani. Motorina unt si altele mai ca s au triplat. Poate si mai mult la altele

NYK74

Citat din: tinumaftei din Octombrie 26, 2018, 11:23:28 AM
Citat din: NYK74 din Octombrie 25, 2018, 09:15:49 PM
Citat din: tinumaftei din Octombrie 25, 2018, 07:27:17 AM
Citat din: NYK74 din Octombrie 24, 2018, 11:17:37 PM
Atunci avînd în vedere că procesatorii au oricum de unde lua miere,China,e.t.c. din punctul meu de vedere le urez călătorie sprîncenată.De la mine ei chiar nu văd 1g miere.Ce produc,consum,mai mult ,nu produc.Profesioniștii,fac mai bine dacã termină cu văicăreala,cei care se plîng bineînțeles.Au crescut,întreținut familii albine și în anii din urmă,fără subvenții,și nu era atîta văicăreală.Atîta timp cît sunt vii,înseamnă că cîștigă bani pentru pîine,altfel schimbă toți profesia.Ne învîrtim în jurul degetului și vrem să ajungem la capăt.
Nyk Draga!
Nu e suficieent sa știi sa scrii, trebuie mai întâi sa știi ce citești!
Stimate Tinu,degeaba știi ce citești dacã nu înțelegi nimic.
Când ții stupi ca sa ai o lingura de miere la ceai, e una!
Când ții stupi ca sa îți hrănești familia, e alta!
Toți de pe aici știm cum e cu un stup-doi pe lângă casa, însă doar câțiva stiu cum e sa trăiești din apicultura. Eu nu ma vait, dar nici sa nu ne trezim ca ne-o ia gura pe dinainte, vorbind prostii!
Știe un habarnist cu ce probleme se confrunta cei ce trăiesc din apicultura? Tine frate gura închisă și vorbește in dreptul tău!
Auzi nenea,vezi că încurci marfa cu ambalaju,nu frumos la tine,nu bun cînd prostia dă pe din- afară.
Tu nu te vaiețj,te văicărești doar.Faptul că trăiești din apicultură e alegerea ta,nu a mea,Rezumatul este,ești capabil să schimbi ceva în faptul că procesatorul plătește prost kg miere.Dacã nu,atunci pe burtă că apai mică.

ionel07196555

Citat din: tinumaftei link=topic=8843.msg257479#msg257479
/quote]
Este o problema sa cumperi din doi in doi ani cate cinci matci de la ICDA?
Nu stiu pe nimeni care sa fi fost refuzat!!
Cred ca nu este o problema daca esti  ,, descurcaret '' .
Eu am comandat 3 ani la rind si am primit doar amanari si scuze .
In al 3 an am facut comanda la misto daca vine vine daca nu nu , nu aveam ce face pe camp si ai sa ma joc putin cu telefonu , fara insistente si nervi ca in ani trecuti .
Ce vorbim aici .
Ps.
Un coleg linga mine dupa 5 minute face si el la fel [ aceiasi soarta ]
Ce vorbim???????????????
In 8 ani nu am avut o regina in mana de la ICDA.  ^:)^

ionel07196555

Citat din: stefan1 din Octombrie 25, 2018, 09:47:27 PM

Intr-adevar lucrurile nu sunt asa de simple si trebuie analizate temeinic. Spun asta deoarece o subventie pe familie va face pe multi sa tina cat mai multe familii, oricat de mici ar fi. Ori acele familii slabe vor fi cele mai expuse la boli si, prin furtisag, sursa de imbolnavire pentru alte stupine.
Sint fermieri care se multumesc doar cu subventia + particulari cu terenuri ,cu cit e mai mare ajutoru creste si delasarea , nepasarea . astea sint cele mai sigure terenuri pentru pastoral ai de toate la F.S.

tinumaftei

Citat din: NYK74 din Octombrie 26, 2018, 10:04:46 PM
Citat din: tinumaftei din Octombrie 26, 2018, 11:23:28 AM
Citat din: NYK74 din Octombrie 25, 2018, 09:15:49 PM
Citat din: tinumaftei din Octombrie 25, 2018, 07:27:17 AM
Citat din: NYK74 din Octombrie 24, 2018, 11:17:37 PM
Atunci avînd în vedere că procesatorii au oricum de unde lua miere,China,e.t.c. din punctul meu de vedere le urez călătorie sprîncenată.De la mine ei chiar nu văd 1g miere.Ce produc,consum,mai mult ,nu produc.Profesioniștii,fac mai bine dacã termină cu văicăreala,cei care se plîng bineînțeles.Au crescut,întreținut familii albine și în anii din urmă,fără subvenții,și nu era atîta văicăreală.Atîta timp cît sunt vii,înseamnă că cîștigă bani pentru pîine,altfel schimbă toți profesia.Ne învîrtim în jurul degetului și vrem să ajungem la capăt.
Nyk Draga!
Nu e suficieent sa știi sa scrii, trebuie mai întâi sa știi ce citești!
Stimate Tinu,degeaba știi ce citești dacã nu înțelegi nimic.
Când ții stupi ca sa ai o lingura de miere la ceai, e una!
Când ții stupi ca sa îți hrănești familia, e alta!
Toți de pe aici știm cum e cu un stup-doi pe lângă casa, însă doar câțiva stiu cum e sa trăiești din apicultura. Eu nu ma vait, dar nici sa nu ne trezim ca ne-o ia gura pe dinainte, vorbind prostii!
Știe un habarnist cu ce probleme se confrunta cei ce trăiesc din apicultura? Tine frate gura închisă și vorbește in dreptul tău!
Auzi nenea,vezi că încurci marfa cu ambalaju,nu frumos la tine,nu bun cînd prostia dă pe din- afară.
Tu nu te vaiețj,te văicărești doar.Faptul că trăiești din apicultură e alegerea ta,nu a mea,Rezumatul este,ești capabil să schimbi ceva în faptul că procesatorul plătește prost kg miere.Dacã nu,atunci pe burtă că apai mică.
:hippo:
Cinste mie!
Bine ca atunci când ții o hârtie de 10 lei in mâna, nu începi sa te tragi de șireturi cu Mugur Isarescu!
Asta e!

MOTANUL

Citat din: ionel07196555 din Octombrie 30, 2018, 06:25:39 PM
In 8 ani nu am avut o regina in mana de la ICDA.  ^:)^

Eu am comandat si avut avut matci de la ICDA sa-mi pun si in cap. In iunie-iulie astepti 2 sau 3 saptamani daca nu ai facut programare din timp. Daca comanzi cu 1 luna inainte nu sunt probleme.
Anul asta nu am mai luat ca nu m-a mai interesat PNA si am preferat sa-mi fac eu matci in stupina.

PS: eu sunt din Bucuresti si le ridicm direct de la institut.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0