PNA 2017-2019

Creat de gore, Februarie 29, 2016, 06:45:37 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

 Sectorul apiculturii ar trebui sa fie tratat separat, tinand cont de particularitatile lui. Daca in cultivarea pamantului sau chiar cresterea animalelor se cauta comasari si creerea de exploatatii foarte mari, in apicultura se stie ca beneficile indirecte sunt mai mari decat cele directe. Deci ar trebui sa existe apicultori in toate zonele tarii, inclusiv in cele mai sarace ca resurse melifere, deoarece de beneficiile polenizarii trebuie sa profita orice zona. Am scris undeva ca in Germania este un program de subventie pentru apicultorii amatori cu 3-5-10 stupi si altul pentru stuparii profesionisti, cu mari exploatatii. Pe de alta parte la ei sunt tot mai multe voci care acuza faptul ca reducerea furnizorilor de matci a dus la o restrangere si saracire a fondului genetic al albinelor din stupinele germane, lucru care in timp a dus la anumite vulnerabilitati, la scaderea rezistentei la boli, la mortalitati mari peste iarna.
  Deci eu acuz restrangerea foarte mare a numarului celor care profita de aceste planuri apicole europene. Subventiile de acolo se dau in functie de numarul de familii de albine si de potentialul apicol al unei tari. Impartirea in interiorul tarii insa se face de cateva grupuri de interese si marea majoritate a crescatorilor de albine nu pot accesa aceste fonduri. Mijloacele prin care se face aceasta restrangere sunt multe si de multe s-a vorbit de-a lungul anilor si pe forum. S-au facut unele schimbari benefice, dar aceiasi abonati la subventii au bagat o serie de restrictii si tot ei, reprofilati, ajung la subventii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

kiloz

Realitatii romaniei! ))/

Citat din: viorel55 din Februarie 20, 2018, 05:18:30 p.m.
   15. Familiile de albine =produs  legal al oricarei stupini (nu doar al celor de multiplicare)!

Sau voua(sefilor SAR)va convine cum este acum, ca aveti stupine de multiplicare  si o sa luati si in acest an peste 2/3 din PNA.

Asta pentru data viitoare.... peste 10 ani! :D
Sa fii drept si scrie adevarul.

viorel55

#212
Citat din: tinumaftei din Octombrie 14, 2018, 08:37:57 AM
Citat din: stefan1 din Octombrie 14, 2018, 05:30:40 AM
  Nu e deloc in regula!
  Ca si la vaci sau oi, 'oamenii destepti' aranjeaza ca fondurile europene sa ajunga la cat mai putini profitori. In cazul asta la 350 din cateva bune zeci de mii de stupari. Se ajunge la aberatii ca in zootehnie, unde subventia pentru anumite categorii de vaci era mai mare cu mult decat insusi pretul vacii. Ideea era de a dezvolta un sector, deci a face ocupatia rentabila pentru cat mai multi oameni interesati. Asa va prospera doar o mana de oameni iar sectorul in ansamblu va regresa.

Ce este aberant la PNA?


Aberant la PNA este ca :
   -din 40 000 apicultori au voie sa vanda produsul muncii lor-familii si matci- numai 249,adica 0,9 % (!!!)
   -din 40 000 apicultori  au acces la PNA numai cca 13,75% (cca 5500), cam aceleasi persoane de 10  ani,de cand
functioneaza PNA;
    -de verificarea  celor cumparate de apicultori  se ocupa ANZ care  AR TREBUI SA SE OCUPE DE SELECTIA SI AMELIORAREA ALBINELOR;
    -la intrunirile de la MADR vin de regula persoane interesate in comertul cu albine si materiale apicole in loc sa vina CRESCATORI de albine;
   -la dezbaterea actelor normative ce privesc apicultura NU participa si juristi cu experienta din MADR,astfel ca s-a ajuns ca  fiecare parte interesata "sa traga spuza pe turta  ei".
   -ANSVSA a fost exclusa  din ecuatie si avem nevoie de aceasta institutie.
    Toate aceste inconveniente vor fi inlaturate din 2020 cand se pare ca UE va accepta sa se plateasca subventie pe familia de albine.
    Deci ,multiplicatorii mai au UN AN -2019- cand isi vor mai umple buzunarele.

tinumaftei

#213
Citat din: viorel55 din Octombrie 15, 2018, 04:40:57 PM
Citat din: tinumaftei din Octombrie 14, 2018, 08:37:57 AM
Citat din: stefan1 din Octombrie 14, 2018, 05:30:40 AM
  Nu e deloc in regula!
  Ca si la vaci sau oi, 'oamenii destepti' aranjeaza ca fondurile europene sa ajunga la cat mai putini profitori. In cazul asta la 350 din cateva bune zeci de mii de stupari. Se ajunge la aberatii ca in zootehnie, unde subventia pentru anumite categorii de vaci era mai mare cu mult decat insusi pretul vacii. Ideea era de a dezvolta un sector, deci a face ocupatia rentabila pentru cat mai multi oameni interesati. Asa va prospera doar o mana de oameni iar sectorul in ansamblu va regresa.

Ce este aberant la PNA?


Aberant la PNA este ca :
   -din 40 000 apicultori au voie sa vanda produsul muncii lor-familii si matci- numai 249,adica 0,9 % (!!!)
   -din 40 000 apicultori  au acces la PNA numai cca 13,75% (cca 5500), cam aceleasi persoane de 10  ani,de cand
functioneaza PNA;
    -de verificarea  celor cumparate de apicultori  se ocupa ANZ care  AR TREBUI SA SE OCUPE DE SELECTIA SI AMELIORAREA ALBINELOR;
    -la intrunirile de la MADR vin de regula persoane interesate in comertul cu albine si materiale apicole in loc sa vina CRESCATORI de albine;
   -la dezbaterea actelor normative ce privesc apicultura NU participa si juristi cu experienta din MADR,astfel ca s-a ajuns ca  fiecare parte interesata "sa traga spuza pe turta  ei".
   -ANSVSA a fost exclusa  din ecuatie si avem nevoie de aceasta institutie.
    Toate aceste inconveniente vor fi inlaturate din 2020 cand se pare ca UE va accepta sa se plateasca subventie pe familia de albine.
    Deci ,multiplicatorii mai au UN AN -2019- cand isi vor mai umple buzunarele.

Interzice cineva unui apicultor sa se autorizeze pentru vanzarea de material biologic? NU!
Sunt niste conditii simple de indeplinit, apoi ANZ verifica si oricare dintre cei 40000 poate vinde material biologic decontat sau nu prin PNA.
Care este aberatia?
La intalnirile de la ministerul agriculturii vin REPREZENTATI ai apicultorilor, care ABSOLUT INTAMPLATOR, au afaceri conexe (ca sa nu le zicem parazitare) apiculturii. Unii dintre ei nu au nici o legatura cu apicultura!!! La intalnirile din iarna trecuta au sustinut orice numai ca aceste sume sa nu ajunga la apicultori. Dupa opinia lor sumele trebuie sa indestuleze pungile vanzatorilor de medicamente si echipament apicol, eventual niste banuti pentru asociatii....

kiloz

"Interzice cineva unui apicultor sa se autorizeze pentru vanzarea de material biologic? NU!
Sunt niste conditii simple de indeplinit, apoi ANZ verifica si oricare dintre cei 40000 poate vinde material biologic decontat sau nu prin PNA.
Care este aberatia?"

Cum sa interzica! Piatai libera pentru unii!
Numai o "micuta" problema trebuie sa rezolvi.
Trebuie sa ai materialul biologic  cu provenienta dovedita. Si asta sa fie de la o ferma de elita autorizata!
Si oare câtă de "elită" sunt pe plaiurile mioritic al țarii. Si oare cât este capacitatea de  producție al institutului respectiv.
Sa nu mai vorbim de calitate!
Si daca am avea 40.000 de multiplicator,i banii tot la cei "alesi"ar fii dirijati,direct sau indirect.
Sa fii drept si scrie adevarul.

tinumaftei

Citat din: kiloz din Octombrie 15, 2018, 11:12:11 PM
"Interzice cineva unui apicultor sa se autorizeze pentru vanzarea de material biologic? NU!
Sunt niste conditii simple de indeplinit, apoi ANZ verifica si oricare dintre cei 40000 poate vinde material biologic decontat sau nu prin PNA.
Care este aberatia?"

Cum sa interzica! Piatai libera pentru unii!
Numai o "micuta" problema trebuie sa rezolvi.
Trebuie sa ai materialul biologic  cu provenienta dovedita. Si asta sa fie de la o ferma de elita autorizata!
Si oare câtă de "elită" sunt pe plaiurile mioritic al țarii. Si oare cât este capacitatea de  producție al institutului respectiv.
Sa nu mai vorbim de calitate!
Si daca am avea 40.000 de multiplicator,i banii tot la cei "alesi"ar fii dirijati,direct sau indirect.
Este o problema sa cumperi din doi in doi ani cate cinci matci de la ICDA?
Nu stiu pe nimeni care sa fi fost refuzat!!
Am avut 9 ani PNA numai prin asociatii, iar eu am fost unul din criticii acelei reglementari. Erau ani frumosi in care se deconta 100% tot!!
Acum nu vad nicaieri o problema ca cel care vrea sa vanda familii sau roiuri sa se autorizeze la ANZ.
Evident, nu stiu daca se merita!
Fiindca una din conditii este sa faci DOAR apicultura stationara!

bucovineanu

In ultimii ani s-au cheltuie foarte multi bani pentru apicultura prin PNA si celelalte masuri cu fonduri europene. A analizat cineva cu cat a crescut productia de miere in Romania ca urmare  a cheltuirii acestor bani? S-a facut o analiza reala a eficientei acestor cheltuieli? Stiu, se arata cu cat a crescut numarul familiilor, dar cifrele sun aranjate din pix pentru a da bine. Interesanta ar fi analiza reala a productiei de miere.

Eugen B

Eu as da subventie la miere predata. Cine nu produce macar 25kg miere sau macar 20kg nu vad rostul sa ia bani. Oricum la noi in tara nu cred ca se va face ceva. Nu am nici o asteptare. La noi conteaza ce e pe hartie. In realitate e dezastru

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Octombrie 21, 2018, 12:56:27 PM
In ultimii ani s-au cheltuie foarte multi bani pentru apicultura prin PNA si celelalte masuri cu fonduri europene. A analizat cineva cu cat a crescut productia de miere in Romania ca urmare  a cheltuirii acestor bani? S-a facut o analiza reala a eficientei acestor cheltuieli? Stiu, se arata cu cat a crescut numarul familiilor, dar cifrele sun aranjate din pix pentru a da bine. Interesanta ar fi analiza reala a productiei de miere.
Depinde la ce ne raportam!
Dacă unul a mâncat la masa un pui iar altul este flamand, statistica arată super: toți au mâncat o jumătate de pui!
Din 40000 de apicultori probabil sub 20% au beneficiat de fonduri. Dintre aceștia mai mult de jumătate nu au primit mai mult de 2000 de € in zece ani.
La o cheltuiala anuală medie de 30-40 de euro/ familia de albine, ajutorul statului nu este nici de 3€.
Cu cât ați crede ca ar putea creste apicultura in aceste condiții?

kiloz

Citat din: Eugen B din Octombrie 22, 2018, 09:05:46 PM
Eu as da subventie la miere predata. Cine nu produce macar 25kg miere sau macar 20kg nu vad rostul sa ia bani. Oricum la noi in tara nu cred ca se va face ceva. Nu am nici o asteptare. La noi conteaza ce e pe hartie. In realitate e dezastru

Inca ar mai trebui sa scada pretul mierii? Poate. Înca dupa unii nu este la limita inferioara?
Daca subventia s-ar da pe kg. miere predata, ce reactii ar fii avut procesatorii. De ce n-ar putea sa mai micsoreze un pic preturile?  Asta doriti?
Sa fii drept si scrie adevarul.

NYK74

Citat din: kiloz din Octombrie 23, 2018, 06:24:08 PM
Citat din: Eugen B din Octombrie 22, 2018, 09:05:46 PM
Eu as da subventie la miere predata. Cine nu produce macar 25kg miere sau macar 20kg nu vad rostul sa ia bani. Oricum la noi in tara nu cred ca se va face ceva. Nu am nici o asteptare. La noi conteaza ce e pe hartie. In realitate e dezastru

Inca ar mai trebui sa scada pretul mierii? Poate. Înca dupa unii nu este la limita inferioara?
Daca subventia s-ar da pe kg. miere predata, ce reactii ar fii avut procesatorii. De ce n-ar putea sa mai micsoreze un pic preturile?  Asta doriti?
Procesatorii pot face tot ce doresc atîta timp cît au de unde mulge.Cum cei care își cîștigă pîinea din apicultură le este frică că mor imediat ce ei închid robinetul,atunci pot continua fără a se stresa prea tare,chinuind încet,și primind ceea ce li se dă.Ia dacã 3 ani nu dă nici unul 1 g de miere la procesatori,ce ar fi ?

tinumaftei

Citat din: NYK74 din Octombrie 23, 2018, 09:04:56 PM
Citat din: kiloz din Octombrie 23, 2018, 06:24:08 PM
Citat din: Eugen B din Octombrie 22, 2018, 09:05:46 PM
Eu as da subventie la miere predata. Cine nu produce macar 25kg miere sau macar 20kg nu vad rostul sa ia bani. Oricum la noi in tara nu cred ca se va face ceva. Nu am nici o asteptare. La noi conteaza ce e pe hartie. In realitate e dezastru

Inca ar mai trebui sa scada pretul mierii? Poate. Înca dupa unii nu este la limita inferioara?
Daca subventia s-ar da pe kg. miere predata, ce reactii ar fii avut procesatorii. De ce n-ar putea sa mai micsoreze un pic preturile?  Asta doriti?
Procesatorii pot face tot ce doresc atîta timp cît au de unde mulge.Cum cei care își cîștigă pîinea din apicultură le este frică că mor imediat ce ei închid robinetul,atunci pot continua fără a se stresa prea tare,chinuind încet,și primind ceea ce li se dă.Ia dacã 3 ani nu dă nici unul 1 g de miere la procesatori,ce ar fi ?

Ce ar fi?
Pai sa ii luam pe cei ce traiesc exclusiv din albine!
Daca in trei ani nu iei nici un ban pe productie, vinzi casa, vinzi masina... stupii nu poti sa ii vinzi ca nu ii cumpara nimeni!
Probabil ca pretul mierii in piata va fi pe la 10 lei, fiindca toata mierea care se dadea la export ramane in Ro si inunda piata!
Cat despre procesatori, nu le duceti grija! China, Ukraina, Moldova au miere destula pentru a fi ambalata si vanduta in magazine. Ca si acum!

Eugen B

Kiloz cred ca nu ne intelegem. Eu vreau pret mai mare. Iti mai zic o chestie. Daca nu ar fi pna si nici subventie pe miere predata. Sa dea 20 euro pe familie pe an sau mai mult nu as fi obligat sa dau mierea. As avea ce manca. Intelegi sau intelegeti? Nu stiu ce varsta aveti?
Domnu Tinu are dreptate daca nu dau 2 ani mierea ce manc? Miere de salcam dimineata poliflora pranz si seara tei sa dorm mai mult?
Nu uitati ca cei mai multi au stupi de hobby sau sa faca un ban in plus. Si putini sunt cei care traiesc din asa ceva. Oi de hobby nu pot tine dau vaci. La albine oricine poate tine 50 familii.
Subventia directa. Imi da macar 100 ron pe familie si nu mai dau nimic. Poate multi ar face asa

NYK74

Atunci avînd în vedere că procesatorii au oricum de unde lua miere,China,e.t.c. din punctul meu de vedere le urez călătorie sprîncenată.De la mine ei chiar nu văd 1g miere.Ce produc,consum,mai mult ,nu produc.Profesioniștii,fac mai bine dacã termină cu văicăreala,cei care se plîng bineînțeles.Au crescut,întreținut familii albine și în anii din urmă,fără subvenții,și nu era atîta văicăreală.Atîta timp cît sunt vii,înseamnă că cîștigă bani pentru pîine,altfel schimbă toți profesia.Ne învîrtim în jurul degetului și vrem să ajungem la capăt.

tinumaftei

Citat din: NYK74 din Octombrie 24, 2018, 11:17:37 PM
Atunci avînd în vedere că procesatorii au oricum de unde lua miere,China,e.t.c. din punctul meu de vedere le urez călătorie sprîncenată.De la mine ei chiar nu văd 1g miere.Ce produc,consum,mai mult ,nu produc.Profesioniștii,fac mai bine dacã termină cu văicăreala,cei care se plîng bineînțeles.Au crescut,întreținut familii albine și în anii din urmă,fără subvenții,și nu era atîta văicăreală.Atîta timp cît sunt vii,înseamnă că cîștigă bani pentru pîine,altfel schimbă toți profesia.Ne învîrtim în jurul degetului și vrem să ajungem la capăt.
Nyk Draga!
Nu e suficient sa știi sa scrii, trebuie mai întâi sa știi ce citești!