extractor din tabla zn.

Creat de nicu has, Aprilie 18, 2009, 11:57:52 PM

« precedentul - următorul »

nicu has

buna am un exractor din tabla de zinc sunt incepator si vreau sa stiu  mai este voie sa fie folosit pt extractia mierii sau trebuie unul de inox eu nu lam cumparat de mult sunt incepator si nu stiu ce sa fac vad ca toti isi cumpara de inox iese la analize ceva sau?

filip

Pentru tine e bun,
Asa am avut si eu pana anul trecut.
E OK.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

nicu has


Shiva

Am achizitionat si noi un extractor de 4 rame 1/1 sau 8 rame 1/2, facut tot din tabla zincata. Din ce-mi pot da seama, a fost vopsit, interior si exterior, cu ceva vopsea albastru - azur dar care s-a ciobit mai ales pe interior de la uzura.
Am inteles ca exista email alimentar cu care as putea revopsi centrifuga. Stiti cumva unde as putea gasi asemnea vopsea? Ar putea afecta, in vre-un fel, mierea extrasa?
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

jenica67

      Pe tabla zincata, nu prinde vopseaua. Sta o perioada, dar aderenta este f mica.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Obombo

Daca nu sunt zgarieturi pe unde poate aparea rugina, e ok, in caz contrar se poate vopsi cu vopsea epoxidica pentru alimente.