ATI INVESTI 200. 000 EURO IN APICULTURA ?

Creat de justy, Noiembrie 13, 2012, 10:47:00 PM

« precedentul - următorul »

justy

Sa spunem ca cineva are 200 000 euro si vrea sa investeasca in domeniul apicol!

Daca ar fi sa aveti banii acestia cum i-ati investi ? spre ce v-ati orienta?

Alutus

Categoric nu! Mai degraba intr-o ferma de vaci pt lapte sau carne. Peste cca 120 de stupi cheltuielile si volumul de munca nu mai asigura o crestere eficienta a profitului. Valabil pt Ro. O zicere de pe la noi spune : Daca vrei sa vezi cum zboara banii, cumpara-ti albine !
Sa nu uiti Darie!

Marek

  200.000!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????
  Daca ma gandesc mai bine poate nici nu mi-ar ajunge  :rotfl:
  Incep cu inceputul S.C.......S.R.L.
  300 familii
  2 camioane 2 pavilioane second
  linie descapacire extractie ambalare
  atelier tamplarie
  si ma mai gandesc

prisecarul

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Calin Bondaru

daca ias avea as trai din  dobanda!
trebuie sa fii nebun sa bagi banii in ceva nesigur!
dar patimasul e patimas :D

Bătrânul

Citat din: justy din Noiembrie 13, 2012, 10:47:00 PM
Sa spunem ca cineva are 200 000 euro si vrea sa investeasca in domeniul apicol!

Daca ar fi sa aveti banii acestia cum i-ati investi ? spre ce v-ati orienta?
Intrucit eu traiesc din consilierea celor cu bani pentru investitii ( chiar angajat cu carte de munca a doi din top300) sint dispus sa dau raspunsurile competente LA CAZ pe baza de intelegere . Ca avans iti pot spune ca nu este suficient sa ai bani respectivi ! Mai am nevoie de raspunsuri la citeva intrebari in cea ce te priveste ... cum ar fii : pregatirea , experienta, gradul de inteligenta, afinitati, conjunctura, legaturi, cercuri de interese.....putere de munca , perseverenta, manevrabilitate......ehe .....   Te costa 1 % din afacere.

Alutus

#6
Pentru o juma' de litru de vin de Orlesti, iti voi furniza argumentele necesare pentru a-ti reduce nivelul de endorfina . Pe pamant este mult mai sigur. Bondaru da dovada de realism.  Mai cer un  litru si pentru consilierul meu, preainteleptul nea Mitica Bazac, ca asta-si bau deja si productia de zaibar din anul viitor. Dar... ce ne-am face fara vise? 
Sa nu uiti Darie!

pharaonu75

Citat din: Bătrânul din Noiembrie 14, 2012, 10:24:12 AM
... nu este suficient sa ai bani respectivi ! Mai am nevoie de raspunsuri la citeva intrebari in cea ce te priveste ... cum ar fii : pregatirea , experienta, gradul de inteligenta, afinitati, conjunctura, legaturi, cercuri de interese.....putere de munca , perseverenta, manevrabilitate......ehe .....   Te costa 1 % din afacere.

CINE NU ARE BATRANI, SA-SI CUMPERE!
Inca o data se dovedeste faptul ca intelepciunea vine cu varsta!

Batrane, ceea ce ai enumerat aici lapidar, se invata la management/marketing in ani buni de facultate!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si ca sa raspund intrebari lui Justy:
daca as avea 200.000 euro, as baga banii in 3-4 afaceri, nu doar in apicultura!
Nu pune toate merele in acelasi cos, pentru ca daca se strica unul, le va strica pe toate!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Alutus

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 14, 2012, 11:10:44 AM
Batrane, ceea ce ai enumerat aici lapidar, se invata la management/marketing in ani buni de facultate!
Teoria ca teoria, dar praftica ne ...!
Sa nu uiti Darie!

justy

Ideea e ca omul vrea sa investeasca in ceva care sa fie profitabil! nu il intereseaza alte detalii, nici nu are habar de apicultura si nici nu vrea sa se "murdareasca" . Doar daca cu acesti bani plus altii s-ar putea obtine profit in acest domeniu.
ma gandeam la o hala de procesare produse apicole, care sa faca de toate. Cat ar mai trebui in plus si in cat timp ar fi pe profit?

justy

Citat din: Calin Bondaru din Noiembrie 14, 2012, 10:17:55 AM
daca ias avea as trai din  dobanda!
trebuie sa fii nebun sa bagi banii in ceva nesigur!
dar patimasul e patimas :D


la 5% dobanda ar fi undeva la 10000 euro pe an. Cel care are 200.000 nu cred ca s-ar multumi cu atat!

filip

In romania stuparitul nu poate fi realizat intensiv cu mii de stupi in zona.
Procesatorii au felia lor si te halesc.
Turismul apicol ar fi o idee,inca neacoperita  in teren.
Un mini hotel cu o camera de sticla ,unde vizitatorul sa priveasca imagini din stup cu pereti de sticla.
Un salon de apiterapie
Dar suma e mica pentru a satisface aceste cerinte.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Proiectul meu in ferma apicola are un program de investitii de 100000 euro , am avantajul existentei unei baze materiale preexistente.  Daca as mai avea inca o suta de mii as baga banii intr-o hala de procesare si stocare produse apicole si fructe de padure.
 
200000 euro se muleaza pe o ferma de 500 colonii de albine .
  Cheltuieli :
   30000 - doua vetre la cate 3000 mp. si amenajari , cam 5 euro mp.
   50000 - 250 mp. spatii construite , in orice ferma profi. se aloca un mp. construit la fiecare doua familii de albine.
   75000 - 500 de familii si cutiile aferente .
   20000 - mijloc de transport in pastoral.
   20000 - utilaj apicol
     5000 - cheltuieli diverse .

  Aceste sume sunt calculate la minim , in realitate costurile pot fi mai mari.

dorindafi

Citat din: justy din Noiembrie 14, 2012, 03:20:19 PM
Ideea e ca omul vrea sa investeasca in ceva care sa fie profitabil! nu il intereseaza alte detalii, nici nu are habar de apicultura si nici nu vrea sa se "murdareasca" . Doar daca cu acesti bani plus altii s-ar putea obtine profit in acest domeniu.
ma gandeam la o hala de procesare produse apicole, care sa faca de toate. Cat ar mai trebui in plus si in cat timp ar fi pe profit?
:yahoo_cry:
doamneeeeeeeee , la unii le dai bani shi nu le dai minte
CODUL  e   LEGEA
         0763650092