NYK 74 SI PASIUNEA PENTRU ALBINE

Creat de NYK74, Martie 16, 2014, 09:54:50 AM

« precedentul - următorul »

NYK74

Un tip de portiță ,intrare la urdiniș,construit pentru a împiedica furtișagul.

maximotgv

Poti spune pe scurt cum functioneaza? Am ramas repetent la italiana!

cristi6821

Citat din: maximotgv din Februarie 15, 2018, 06:20:57 PM
Poti spune pe scurt cum functioneaza? Am ramas repetent la italiana!
Sau un link de unde ai preluat.

NYK74

În mijloc deasupra se vede iesînd în afară un dreptunghi de lemn care are dedesubt un canal prin care trec albinele mergîng prin tunel pînă ajung în plasa din interior.
Plasa din față se roteste,modelul are 3 deschideri,una normală jos,o gaură mică pe mijloc,sau anti furtișag cu intrarea prin canalul de jos,plus la modul anti furtișag pe fața plasei se atașeazã un plexiglas fumuriu care reflectã lumina soarelui,dar care nu e indicat în timpul căldurii din timpul verii.

NYK74

În Germania se testează un nou produs contra varooua pe bază de clorură de litiu,administrat în sirop.Au declarat că sa obținut rezultate foarte bune în absența puietului,iar acum se testează ce efecte sunt în familiile cu puiet,eventual dacă sunt efecte nedorite pe termen lung..

NYK74

Curățarea gratiilor metalice de propolis:

Ordinea fotografiilor este inversă de jos în sus.

NYK74

Zbor de curățire azi foarte frumos în țară,au trecut foarte bine iarna fără pierderi mari.

NYK74

Zona Botoșanilor este în urmă de vreo 3 săptămîni față de celelalte zone din țară anul acesta,în Italia,e cu mult,exagerat de mult în urmă cu dezvoltarea familiilor față de anul trecut.Sunt deja 2 săptămîni cu temperaturi medii mai mici decît în RO.
Rămîne de văzut cum va evolua timpul mai încolo.

serban


NYK74

Optimist sunt si eu,acum de ar ține pasul dezvoltarea vegetației cu a familiilor, sau invers. :hi:

stefan1

  Vegetatia putin intarziata ar prezenta avantajul ca succesiunea infloririlor diferiteitelor specii se va face fara pauze atat de mari intre ele, deci vom avea surse permanente de cules, doar vremea sa permita zborul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NYK74

A început o săptămînă de vreme urîtă cu ploi dese si scăderea temperaturii la 8-9 grade.
Am pus izolație la roii formați astfel vor avea mai puțin de " furcă" cu căderea temperaturii.

NYK74

În sfîrșit,salcîmul a înflorit și aici,anul acesta sunt foarte încărcați cu flori.Roii făcuți se dezvoltă foarte frumos. Construiesc ramele foarte repede,foițele sunt din ceară naturală.
Au un atu în plus, :nod:

stefan1

  Unde aici?  La noi s-a gatat salcamul de o saptamana! Din ce infloreste mai tarziu, temperaturile in special noaptea sunt mai mari, zilele sunt mai lungi si deci timpul de cules mai mare, iar familiile au ajuns la dezvoltarea maxima (daca i-ai tinut sa nu intre in frigurile roitului. Daci ai mari sanse sa dai lovitura anul asta, doar sa le asiguri spatiu suficient pentru depozitare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NYK74

În Italia,aici în munte.Familiile au ajuns înainte de înflorirea salcîmului la dezvoltare maximă.Așa că am transformat  90% din efectiv în roi artificiali ,astfel dau familii în primăvară.Aici,este un an foarte bun pentru mierea de salcîm,cum nu prea a fost de ceva timp.Din păcate nu se poate și miere multă,și mulți roi făcuți.