Hranire cu sirop

Creat de Batrinul, Februarie 28, 2010, 08:11:20 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Aia cu stupini mari care zici tu,intr-adevar ca nu dau usturoi si ceapa,ei dau antibiotice cu galeata. :rotfl:

Adrian.B.

De acord. Apicultura poate fi o afacere sau un hobby. Daca esti la nivel de incepetor, e normal sa dai ceaiuri, sucuri, muzica si masaje. Si sper ca incepeti cu dragostea fata de albine ca este o mare ipocrizie. Asa cum iubesti gaina .Daca nu ar da miere nu ar tine nimeni albine din dregoste.

ciucur

Citat din: Adrian.B. din Iunie 24, 2016, 11:41:06 AM
De acord. Apicultura poate fi o afacere sau un hobby. Daca esti la nivel de incepetor, e normal sa dai ceaiuri, sucuri, muzica si masaje. Si sper ca incepeti cu dragostea fata de albine ca este o mare ipocrizie. Asa cum iubesti gaina .Daca nu ar da miere nu ar tine nimeni albine din dregoste.

Hai ca la aia cu gaina m-ati facut sa rad.  =))
Chiar daca nu credeti mai sunt si nebuni care iubesc albinele si daca nu strang miere de la ele sau mai pe romaneste nu sunt profitabile. Probabil sunt putini, dar exista. Si mai mult decat mierea si celelalte produse ale stupului mai e si polenizarea, care nu e de neglijat.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

Citat din: ciucur din Iunie 24, 2016, 03:01:59 PM
Hai ca la aia cu gaina m-ati facut sa rad.  =))
Chiar daca nu credeti mai sunt si nebuni care iubesc albinele si daca nu strang miere de la ele sau mai pe romaneste nu sunt profitabile. Probabil sunt putini, dar exista. Si mai mult decat mierea si celelalte produse ale stupului mai e si polenizarea, care nu e de neglijat.

Aşa e !!!

Şi nu mă pot minuna suficient de faptul că se tot ivesc oameni care ştiu cu precizie cum gândim şi sunt dispuşi să ne "instruiască" ...



Cristel

Citat din: Adrian.B. din Iunie 24, 2016, 11:41:06 AM
De acord. Apicultura poate fi o afacere sau un hobby. Daca esti la nivel de incepetor, e normal sa dai ceaiuri, sucuri, muzica si masaje. Si sper ca incepeti cu dragostea fata de albine ca este o mare ipocrizie. Asa cum iubesti gaina .Daca nu ar da miere nu ar tine nimeni albine din dregoste.
:P prefer sa fac hobby decat afacere. Nu cred ca ti-ai gasit bine site-ul daca vrei sa discuti cu aia cu sute de familii. Aici cred ca sunt majoritatea "cu dragoste de albine" si mai putin cu scosul banilor din iubire... :rotfl: 
Nu te tine nimeni legat sa nu le dai ce vrei tu albinelor. Mai ales daca sunt ale tale. Iar plantele chiar au efect, si asupra unora ca tine. Poti sa-ti faci un ceai de crusin, sa vezi daca are efect. Si poti sa le dai si albinelor.  :rotfl: Bafta in viata!
Incepetor si dregoste, asa cum zici! :bravo:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Adrian.B.

Lasati-o mai moale cu dragostea. Cunosc destui ipocriti de astia ,ca apoi sa auzi ca isi bate nevasta si copiii. Din dragoste......

bucovineanu

Mi a placut asta cu ceaiul de crusin.  :razz:

Cristel

Daca Adrian e Toma necredinciosul... nu prea crede in fitofarmaceutice! Daca se trezeste cu ceva efecte, poate sa bea un ceai de menta!  :nod:
Pentru oameni nu pot sa bag mana in foc daca isi bat sau nu nevestele (foarte urat daca fac asa ceva!), sunt temperamente si temperamente. Ce stiu e ca nu imi bat albinele  :D daca nu fac miere intr-un an secetos (cum a fost 2014).
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Adrian.B.

Citat din: bucovineanu din Iunie 24, 2016, 09:24:26 PM
Mi a placut asta cu ceaiul de crusin.  :razz:
. Eu mi-am expus o parere personala si imediat s-au gasit expertii care te trimit la carti sau sa te jigneasca. D-le Bucovineanu ,cati folosesc zaharul asa zis invertit? Cati folosesc turta pe timp de iarna? Cati? Foarte multi. Daca s-au invatat asa ,niciodata nu vor renunta la aceste obiceiuri. Eu am facut comparatia intre 10 stupi la care le-am administrat sirop cu ceai si 100 stupi numai cu sirop. Nici o diferenta timp de 2 ani. Daca nici polenul in turte care are efect aproape zero ,credeti ca ceaiul le apara de nosemoza?!!Natura este doctorul lor. Au cules in natura ,totul e in regula, daca nu avem, atunci apar problemele.

Adrian.B.

Citat din: MirceaCalin din Iunie 24, 2016, 04:36:10 PM
Citat din: ciucur din Iunie 24, 2016, 03:01:59 PM
Hai ca la aia cu gaina m-ati facut sa rad.  =))
Chiar daca nu credeti mai sunt si nebuni care iubesc albinele si daca nu strang miere de la ele sau mai pe romaneste nu sunt profitabile. Probabil sunt putini, dar exista. Si mai mult decat mierea si celelalte produse ale stupului mai e si polenizarea, care nu e de neglijat.

Aşa e !!!

Şi nu mă pot minuna suficient de faptul că se tot ivesc oameni care ştiu cu precizie cum gândim şi sunt dispuşi să ne "instruiască" ...Eu mi-am spus o parere, si nu ma-am adresat unora ca tine care le stiu pe toate. Daca esti asa instruit in domeniu ,spune ce impact are asupra albinelor turta cu polen administrata in februarie. Si sa nu-mi zici ca tu nu le dai. Si daca nu le dai, dece?I Intrebare valabila si pentru mirceacacalin.



Cristel

#235
Adrian B, posibil ca esti unul dintre cei care produc miere continuu, chiar si atunci cand floarea soarelui sau cea de salcam s-a ofilit. Am auzit ca exista si genul asta de producatori de miere pe banda rulanta, printr-o parte intra F40 sau sirop de zahar iar pe alta pleaca "butoaiele cu miere".  :D   E profitabil :P
Fac aceasta remarca pentru ca tu afirmi ca ai dat la 10 stupi sirop cu ceai dar si sirop simplu la ceilalti 100. Ori eu nu dau sirop de stimulare decat la ROI. Nu familiilor. Poate doar in caz de calamitare a culesului sa intervin toamna cu ceva completari la stupi.
Faptul ca sunt unii care utilizeaza turte pe timp de iarna e strict problema lor. Ageamii vei gasi intotdeauna in orice profesie. Sau poate sunt prea prevazatori din ignoranta (nu au lasat suficiente rezerve pentru iernare sau nu stiu sa le aprecieze). Dar de aici si pana la a sustine ca x sau y nu are niciun efect, cand exista teze de doctorat/licenta privind influenta acestora in hranirea albinelor, e cale lunga. Un studiu nu se face ochiometric, se analizeaza mai multe caracteristici. Oare, cum ai procedat sa vezi daca cele 10 familii s-au dezvoltat la fel ca celelalte 100? In primul rand pe o vatra permanenta nu se tin mai mult de 20-30 de stupi pentru ca productia scade (impart aceeasi baza melifera) iar rezultatele dau erori.
Daca tot ai ajuns la niste rezultate, poti publica un studiu, sa vedem si noi realizarile, nu? Sintetizeaza-ti concluziile.  Sa nu aruncam banii pe polen, drojdie de bere si protofil! Inseamna ca nea Bio procedeaza gresit? Sau Calmus? Si totusi, rezultatele acestora converg spre efectul pozitiv. Hm, unde sa fie gresala?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Adrian.B.

1.Nu am afirmat ca dau sirop familiilor.2. Poti tine pe o vatra si 200 de familii daca ofera cules de polen si nectar sau 30 de familii pot fi prea multe. 3. Eu nu am combatut polenul,drojdia, protofilul, am combatut turtele si daca nu sunt indicate , normal ca nici polenul din ele. Protofilul este cu totul altceva decat ceaiul, atentie la nuante. Cat priveste productia de miere, 2014-2015 si ce o mai fi din 2016 cred ca sunt pe profit 0. Poate ma ajuti sa gasesc undeva beneficiul ceaiului asupra albinei(a cepei,usturoiului,crusinului etc ,ca de mistouri vad ca unii sunt profesori). Documentat ,nu ca a zis Hristea sau Malaiu. Si ca o paranteza, l-am cunoscut personal pe Malaiu.

Adrian.B.

Si fac o rectificare ,din graba am tastat 100 in loc de 10.

Cristel

#238
Drept concluzie, iar vine unul cu 20 de stupi sa-si expuna parerea in mod ostentativ(evident ca e personala, nu? :P) in ciuda afirmatiilor celor care fac din apicultura un mod de viata. Spune-i lui nea Bio sau lui Clamus ceea ce sustii si sa vedem despre ce e vorba.
Daca nu ai facut anul trecut miere inseamna ca nu ai familii, ai doar roi.
Odata zici ca nu e cine stie ce polenul din turta, pe urma zici ca nu combati polenul, drojdia ci turtele. Dar cum vrei sa dai drojdia, sub forma de pulbere? Protofilul e un extract alcoolic din plante. PLANTE! Au sau nu efect? Daca are efect un extract alcoolic de ce nu ar avea efect si un ceai/tinctura? Ca nu vrei tu? Sau ca nu ai vazut diferente?

PS: Poti sa te intalnesti si cu un geniu, asta nu inseamna automat ca devii si tu un geniu. Malaiu are dreptate prin ceea ce a scris, numai ca sunt putini care ajung sa puna in practica teoria sa.

Adrian B, iata cateva extrase din ceea ce ai scris:
1.Daca nici polenul in turte care are efect aproape zero ,credeti ca ceaiul le apara de nosemoza?!!   :dinti:  cum ai ajuns la concluzia ca polenul are efect aproape zero?
2.Daca esti la nivel de incepetor, e normal sa dai ceaiuri, sucuri, muzica si masaje.  :P  Ma bucur ca ai trecut si prin stadiul asta, conform punctului 5. Le-ai dat si masaj? ventral sau dorsal?
3.Eu personal nu am incredere in ceaiuri folosite la albine.    :surprised:  Nici eu, le dau roilor ceai cu sirop, niciodata doar ceai... :D
4.Ceai dau cei ca tine cu 15 stupi ,ca asa cred ei ca face bine la albina,din prea mult timp liber...  :welcome: bine ca e si punctul 5...
5.Eu am facut comparatia intre 10 stupi la care le-am administrat sirop cu ceai si 100 stupi numai cu sirop. Nici o diferenta timp de 2 ani. ===  :rotfl: deci ai avut si tu timp liber sa le dai sirop...fiind incepator sau incepetor, cum zici tu.


Si

6.Nu am afirmat ca dau sirop familiilor === ci stupilor. Iar prin stupi se intelege in general familie. Cand e vorba de roi, se precizeaza explicit :am dat roilor si nu am vazut nicio diferenta.
7. Eu nu am combatut polenul,drojdia, protofilul, am combatut turtele si daca nu sunt indicate , normal ca nici polenul din ele.
8. din graba am tastat 100 in loc de 10.   :D Mai, mai, si eu credeam ca esti din ala care scoti miere pe banda rulanta! Uite, vezi cum din gresala unei taste ajungi in grupul "expertilor"?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Adrian.B.

Smecheri de astia ca tine, e plina lumea. Esti numai un ranjet. Crezi ca daca imi rastalmacesti vorbele ,esti smecher? Vezi-ti de ceaiurile tale ca nu esti tu pus aici sa dai lectii. Astept teza de doctorat cu ceaiurile. Mai bine nu, te ignor.