Hranire cu sirop

Creat de Batrinul, Februarie 28, 2010, 08:11:20 PM

« precedentul - următorul »

merak

La hranirea cu sirop in pungi, daca pungile sunt subtiri mai trebuie gaurite cu acul sau albinele rod pungile?

Muntoiu Radu

#166
nu fa nici o gaura.
Si nu pune punga deasupra zonei de actiune a matcii ca unele familii in perioada asta sunt mai muncitoare si se vor bate sa ajunga la sirop si astfel vor largi gaurile si va curge. Tu nu vei observa daca nu esti acolo zilnic. Vei crede ca familia ti-a luat siropul mai rapid...
E bine daca poti pune punga pe o plasa cu ochiuri mai mari (ca cea AV).
Mie mi-a curs iarna asta mierea din approx. 5% din pungile puse. Sirop scurs din pungi nu am vazut decat foarte rar, toamna (cand erau cam la fel de disperate dupa mancare si rupeau pungile). Cele mai mari probleme le-am avut cu glucoza pus in pungi azi-toamna - peste 50% din pungi s-au spart si au scurs.

merak


cipik

Citat din: merak din Martie 12, 2015, 07:57:44 AM
La hranirea cu sirop in pungi, daca pungile sunt subtiri mai trebuie gaurite cu acul sau albinele rod pungile?

Exista in comet pungi de 1-2-3 kg care sunt perforate din fabrica, perforatiile sunt foarte mici. Cred ca ar fi cele de pâine, asa mi-a zis o vânzătoare.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

jenica67

#169
  Pungi nu trebuie gaurite de nici un fel. Cele mai bune sunt cele de legume de la supermarketuri, apoi cele de sanvici, cat mai mari. Ideia este sa scoateti aerul tot, si sa faceti nod la capat. Daca nu incape intre rame si capac, exista posibilitatea sa le spargi cand apesi capacul, de aceia trebuie umplute cu cat iti permite lada. Eu pun deobicei un pahar de iaurt de 400 ml full. Dar daca ai loc poti sa le umpli ca pe un balon, cu 2-3 l o data. Ii un rus care punea cate 3-4 pungi cu cate 2-3 l o data, in lateralul ramelor. Cand incepe sa fie mai cald si nu este peicol sa racesti cuibul, peste rame se poate pune doua bete de aceiasi dimensiuni, peste un naylon cu gaura si peste cutia de smantana cu 30-50 gauri D=2,5 mm in capac, plina de sirop cu capacul in jos, magazia si capacul. Cand intorci cutia este bine sa ai un castron deasupra stupului caruia sa o intorci, sa nu pierzi sirop si sa o comprimi putin, pana siropul ajunge la nivelul gaurilor. Cand ai intors-o o lasi din comprimare si aproape nu mai curge deloc in castron.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

dorindafi

Citat din: cipik din Martie 12, 2015, 12:12:57 PM
Citat din: merak din Martie 12, 2015, 07:57:44 AM
La hranirea cu sirop in pungi, daca pungile sunt subtiri mai trebuie gaurite cu acul sau albinele rod pungile?

Exista in comet pungi de 1-2-3 kg care sunt perforate din fabrica, perforatiile sunt foarte mici. Cred ca ar fi cele de pâine, asa mi-a zis o vânzătoare.
colegu , vinzatoarea nuare habar din ce cauza e mierea dulce
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Muntoiu Radu

am uitat sa mentionez - daca nu mergi des la albine, prinde punga de rama cu pioneza ca sa nu o traga in jos printre rame cand o golesc. Daca vrei sa pui mult, in loc de 1kg in 1 punga pune cate 0.5 in 2 pungi, in caz ca se sparge una.
Scoate tot aerul din punga si fa nod cat mai sus.

tassevasi

Citat din: merak din Martie 12, 2015, 07:57:44 AM
La hranirea cu sirop in pungi, daca pungile sunt subtiri mai trebuie gaurite cu acul sau albinele rod pungile?

  Nu mai treb , albina gaureste ia ,punga  fiind f subtire .
  Pungile  gaurite  nu sunt pt  asa ceva , luati punga la sul de 2 kg  si puneti  05 l apoi scoateti tot aerul si o inodati .
  Spor la treaba .

ioanardelean55

  Nu mai faceti asa ,e gresit . Puneti peste rame o folie (dar nu pe toata suprafata ) mai mare insa ca suprafata pungi si apoi pune-ti punga cu sirop .DE CE ? Daca punga se pune direct pe rame albinele rod folia in partea de jos ca sa ajunga la sirop si din cauza presiunii siropului de multe ori punga se crapa si curge mult fara ca albinele sa il mai poata lua si depune in faguri ,fiind folie albinele au acces la punga numai din lateral si sus , gaurind lateral s-au sus nu mai este presiune asa de mare incit siropil sa curga , si chiar daca ; el curge mai intii pe acea folie iar albinele vor razbi sa il suga pin nu ajunge pe rame .Facind asa putem ajuta albina cu  niste gauri facute cu un ac  in partea de sus in cazul siropului diluat 1/1 iar la 2/1 se pot da gauri si lateral . Nu va speriati daca vedeti ceva sirop cere se prelinge pe punga e chiar bine ca il gasesc albinele mai repede .

paul1

#174
Domnule Ioan, cu maxima parere de rau dar ... nu aveti dreptate. Am pus poate peste 2000 de pungi cu sirop si nu s-a intamplat niciodata ceea ce spuneti dumneavoastra. Am mai patit sa curga sirop din pungi doar cand nu am strans nodul foarte bine sau atunci cand din neatentie sau graba am asezat punga peste vreo crescatura mai ascutita din ceara. In rest, sub actiunea albinelor ... NU S-A INTAMPLAT NICIODATA.
Nu am gaurit niciodata pungile ci doar le-am naclait putin cu siropul care nu mai ajungea pentru o doza (pentru atractivitate).
Pentru a nu crea presiune prea mare pe pungi, eu pun 1 litru de sirop intr-o punga de 3kg, scot aerul de la nivelul siropului si incerc sa fac nodul cat mai sus, ramanand astfel o suprafata vida cel putin cat suprafata ocupata de sirop. Astfel se aplatizeaza foarte bine (intra podisorul) si punga nu mai este sub presiune.

ioanardelean55


   Eu nu postez de dragul postarilor , daca nu pateam nu vorbeam , nu zic ca ai s-au nu dreptate  , eu pun in pungi de 2 Kg apr 1,200 - 1,300 Kg   ,iar cind ma grabesc nici nu mai iau pungile ci pun alta peste s-au linga fiind-ca nu se intimpla nimic ,pentru-ca folia nu le permite sa traga pungile goale printre rame , eu am dat  un sfat celor care au spus ce au patit , In rest fiecare face cum il duce capu .

   Cercetati toate lucrurile si luati ce este bun .
 
     

happy

Va dau un sfat:folositi pungi de la Lidl  pentru sandwich cu 120buc,sunt o idee mai groase decat cele de la supermarketuri dar nu mi s-a intamplat sa curga vreuna.Mai mult de 0,5l nu intra intr-o punga,este singurul dezavantaj.Deja azi le-am dat cate 100ml la fiecare stimulare
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefanescu

Eu am podisoare cu plasa. Pun pungile direct pe plasa. Albina isi gaureste singura punga. Nu am grija nici cu punga dupa golire. Iau punga de pe plasa dupa golire si pun alta. Nu o mai gasesc intre rame si nu deranjez inutil familia.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

cocobeny

Pentru complectarea cu sirop pntru iarna, din august cand se fac complectarile, ce proportie de apa, zahar se face, care ar fi cea mai buna reteta.  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

happy

In august se fac stimulari iar in septembrie se fac completarile pentru iernat.Ceai,zahar,vitamine,protofil,startovit...1/1 stimulari si 2/1 la completari(sau tot 1/1)
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!