Cum vedeti acordarea subventiilor catre apicultorii romani ?

Creat de D006, Decembrie 04, 2012, 06:10:25 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

Citat din: dorindafi din Februarie 04, 2013, 07:06:59 PM
Citat din: cipriene din Februarie 03, 2013, 04:44:24 PM
EU NU VREAU SUBVENTIE!!!
mai mult incurca decat ajuta.
:uimit: jurate tu  =))

stiu ca suna ciudat, dar sunt si oameni care nu vor subventie. e ceva rau in asta?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

elvis

subventiile astea daca ar fi date cum trebuie cu controale in teren si romanul nu ar fi asa pacatos si nu ar incerca mereu sa fenteze cumva sistemul cred ca ar fi mult mai de folos.eu as accesa o masura de asta doar ca sa ma dezvolt mai rapid nu pt alceva....ca inregistrati sau neinregistrati tot o sa ne ia impozite si taxe gasesc ei o metoda
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

cristipep


cipriene

in momentul asta am14 stupi dar nu vad rostul intrebarii, sincer.
in 3 ani, de cand m-am apucat de apicultura, am bagat peste 30.000 ron.
m-am autorizat ca stupina, mi-am luat certificat de producator, in ideea ca o sa accesaz PNA-ul si poate un program ceva. dar cand am vazut cata dobitocie este, m-am lasat la mana mea.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristian87

Citat din: cipriene din Februarie 05, 2013, 09:32:01 PM
in momentul asta am14 stupi dar nu vad rostul intrebarii, sincer.
in 3 ani, de cand m-am apucat de apicultura, am bagat peste 30.000 ron.
m-am autorizat ca stupina, mi-am luat certificat de producator, in ideea ca o sa accesaz PNA-ul si poate un program ceva. dar cand am vazut cata dobitocie este, m-am lasat la mana mea.

Dumneata ai cred cei mai scumpi stupi din tara.
Eu  dupa  patru ani am peste 100 si nu am cheltuit inca atata cu ei.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

cristipep

Nu am intrebat cu rautate, sincer, este foarte bine se poate si mai mult .....
Citat din: cipriene din Februarie 05, 2013, 09:32:01 PM
in momentul asta am14 stupi dar nu vad rostul intrebarii, sincer.
in 3 ani, de cand m-am apucat de apicultura, am bagat peste 30.000 ron.
m-am autorizat ca stupina, mi-am luat certificat de producator, in ideea ca o sa accesaz PNA-ul si poate un program ceva. dar cand am vazut cata dobitocie este, m-am lasat la mana mea.

cristipep

Poate acei 3000 de lei au fost investiti in ...centrifuga, afumator,dalti etc. ca daca o iei asa numai o centrifuga calumea este in jur de 2000 de lei .
Citat din: cristian87 din Februarie 05, 2013, 10:38:10 PM
Citat din: cipriene din Februarie 05, 2013, 09:32:01 PM
in momentul asta am14 stupi dar nu vad rostul intrebarii, sincer.
in 3 ani, de cand m-am apucat de apicultura, am bagat peste 30.000 ron.
m-am autorizat ca stupina, mi-am luat certificat de producator, in ideea ca o sa accesaz PNA-ul si poate un program ceva. dar cand am vazut cata dobitocie este, m-am lasat la mana mea.

Dumneata ai cred cei mai scumpi stupi din tara.
Eu  dupa  patru ani am peste 100 si nu am cheltuit inca atata cu ei.

ionel07196555

Citat din: cristipep din Februarie 05, 2013, 10:46:08 PM
Poate acei 3000 de lei au fost investiti in ...centrifuga, afumator,dalti etc. ca daca o iei asa numai o centrifuga calumea este in jur de 2000 de lei .
Citat din: cristian87 din Februarie 05, 2013, 10:38:10 PM
Citat din: cipriene din Februarie 05, 2013, 09:32:01 PM
in momentul asta am14 stupi dar nu vad rostul intrebarii, sincer.
in 3 ani, de cand m-am apucat de apicultura, am bagat peste 30.000 ron.
m-am autorizat ca stupina, mi-am luat certificat de producator, in ideea ca o sa accesaz PNA-ul si poate un program ceva. dar cand am vazut cata dobitocie este, m-am lasat la mana mea.

Dumneata ai cred cei mai scumpi stupi din tara.
Eu  dupa  patru ani am peste 100 si nu am cheltuit inca atata cu ei.
1       cred ca 30.000 RON a scris corect
2     daca vrei sa faci treaba ca la carte 
3     acum se cheltue mai putin  { uni vrem butoaie pline si multe ----alti vrem poate
       calitate si asta nu merge in or ce conditi }

cristipep

Omul a zis ca are 14 stupi ........si 3000 m se pare o suma plauzibila 30.000 deja ..........isi lua 60 de stupi.

octav

Eu cred ca are dreptate. Ma gandesc la mine: am cumparat o remorca(5000 lei), tot felul de accesorii si lucruri trebuincioase (de la dalta la costum, la furculita, etc)pentru ca am plecat de la zero, apoi centrifuga de 4 rame(noroc ca a confectionat-o tata, dar tot a costat cam 600 lei), apoi stupii 60 cutii unde am cumparat la fel doar lemnul si accesoriile (la fel noroc cu tata) doar 30 populati, apoi matci, apoi faguri , apoi nuclee, gratii haneman, medicamente, si stimulente (nu am accesat PNA)si nu am pus benzina de deplasare in pastoral, pe la targuri. Si multe altele pe care nu le notezi dar speri ca intr-o zi sa fii pe zero si sa zici de acum pun si pentru mine deoparte.
Eu zic ca din 2010 am depasit aceasta suma ca investitie si inca mai sunt multe lucruri care nu le am.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Bunicul

Eu sunt de acord cu mesajul postat de Domnul Valter,am votat ca subventia sa se faca prin APDRP dar voiam sa votez prin APIA .
Explic si de ce. Subventia ar trebui acordata in suma fixa in concordanta cu numarul de famili de albine ( in acelas mod ca si pentru  culturile agricole),am vrut sa scriu si in functie de productia realizata dar nu cred ca este bine. Subventie pentru familii de albine, nu pentru roi, cutii si alte bazaconii, cu un control riguros ! Astfel ,intreaga subventie ar fi data apicultorului si nu ACAR-ului si altora asemenea care maresc pretul artificial la produsele subventionate. PNA-ul nu este aplicat corect , se aplica dupa metoda "La vremuri noi,tot noi",(a se vedea ce decontari s-au facut prin PNA si la ce pret) .
Va adresez urmatoarea intrebare : Cine este subventionat,cine ia subventia ?

cipriene

Citat din: cipriene din Februarie 05, 2013, 09:32:01 PM
in momentul asta am14 stupi dar nu vad rostul intrebarii, sincer.
in 3 ani, de cand m-am apucat de apicultura, am bagat peste 30.000 ron.
m-am autorizat ca stupina, mi-am luat certificat de producator, in ideea ca o sa accesaz PNA-ul si poate un program ceva. dar cand am vazut cata dobitocie este, m-am lasat la mana mea.

ma gandeam ca o sa va intrebati ce am facut cu 30.000 ron.
pavilionul, stupii, inventarul apicol, ceara, ramele, zaharul, tratamentele si mai stiu eu cate. daca stau mai bine si ma gandesc sunt peste 30.000 ron.
probabil daca as fi vazut in apicultura o afacere de la inceput, renuntam de mult.
in plus sunt convins de un lucru: daca nu bagi bani, nu scoti bani. si fara carpaceli daca se poate  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)