albinele rod botcile

Creat de cristinalitu, Iunie 08, 2015, 10:01:30 AM

« precedentul - următorul »

cristinalitu

Buna dimineata. Ma confrunt cu o problema la mini- stupina: am facut un roi(3 rame cu puiet capacit+oua+larvar si 2 cu mancare, hranitor cu apa si hranitor cu sirop) acum doua saptamani cu botci capacite si albinele le rod....in weekend am verificat si nu era nici urma de matca iar botcile erau roase. Le-am mai dat o rama cu oua sa isi traga altele pe care sper sa nu le mai roada. Puteti sa ma ajutati si pe mine cu o cauza/ solutie? Sper totusi sa fi reusit sa iasa o matcuta si sa o fi ratat eu cu privirea(ca e neimperecheata).
Multumesc anticipat!

Cipi


cristinalitu


dredd


cristinalitu

Asa sper si eu. Vedem daca isi mai trag botci din rama noua pe care le-am introdus-o.

claudiu_tgv

Probabil matca e neimperecheata si e mai greu de gasit - e mica si sprintena :). Urmareste si albinele, sa vezi cum se comporta, daca sunt linistite inseamna ca au regina. Da-le cu putin fum si numai daca le auzi ca bazaie prelung, ca si un bocet, atunci nu au matca. Desigur, se poate ca matca sa nu mai revina in stup dupa imperechere - atunci trebuie sa iei masuri. Mai urmareste-le.
Sirop, eu te-as sfatui sa le dai numai dupa ce esti sigur ca matca s-a imperecheat. Eu asa fac. Succes!

cristinalitu

Pai nu am avut incotro cu siropul....trasesem ceva miere si abea apoi am gasit botcile. Le-am dat sa care in rame si am mai pus si miere pe rame. Astept pana weekendul care vine pentru a da mai multa atentie zgomotelor stupului. Liniștite au fost mereu. Multumesc pentru raspunsuri

cristinalitu

Nici in w-endul trecut nu am reusit sa le gasesc....asta e, mai astept o saptamana si caut ouă proaspete. Între timp a roit un stup....nu i-a mai placut tratamentul  :yahoo_cry:. Am mai divizat încă 2 stupi....am emotii ca nu se întăresc suficient pana la toamnă. Un singur stup a rămas intreg si puternic(care si-a tras si el o botcuta de schimb linistit cred, pe care i-am rupt-o),  sa poată culege si pentru ceilalti daca nu se redreseaza pana la floare.
Multumesc de raspunsuri