Albinele mele!

Creat de Seri0ux, Iulie 24, 2014, 08:46:54 AM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Citat din: Cris din Iulie 27, 2014, 08:11:22 PM
si eu ma aflu tot intr-o situatie de acest gen.
am avut o familie cu matca beton =D>, a roit ca nu am apucat sa ii pun catu la timp.
roiu maricel cu matca batrana, m-am uitat in stup, stupul bine populat cu albina si 7-8 rame de puiet, plus evident botci.
am bagat roiu in alta lada, i-am dat o rama de puiet, in rest foita ca nu aveam alceva, insa matca asta e ceva de speriat ca intr-o luna si ceva a umplut din nou lada, si inainte sa ma apuc sa ii dau cat si-a tras din nou botci si a roit.
din acest stup din care mi-a iesit matca batrana a iesit si un roi secundar de are o matca de toata frumusetea, care si ea a umplut stupul si a roit. deci si roiul primar si roiul secundar si-au mai tras cate un roi fiecare, aceste ultime roiuri avand acum intre 3 si 5 rame de puiet fiecare.
si asa dintr-un stup am ajuns sa am cinci, si sant curios ce o sa fac cu ei in toamna.
banuiesc ca daca au 6 rame de albina pot sa ii iernez si nu va trebui sa ii unesc,
oricum nu am de gand sa ii indop cu sirop, le mai dau asa din cand in cand cate 2-300 de ml si o sa le mai dau la sfarsitu lui august ceva de completre

Nu este vorba ca le indopi cu sirop dar daca nu ai cules in natura atunci este de preferat sai stimulezi tot timpul caci aceste roiuri trebuie sati creasca mult puiet pina la sfirsitul toamnei si in septembrie le dai completare.

Ca si stumulare poti sa dai si 2L dintrun shut dar ideea este ca albinele sa nu o poata lua rapid. Un recipient cu 2 sau max 3 gauri mici de cca. 2 mm si albinle vor lua siropul intrun ritm bun(nu se vor indopa).

oroles

Am si eu o intrebare. Imi ramane un nucleu cu o regina de salvare. Ramele fiind dezansamblabile as putea sa fac o rama 1/1, sa o pun intr-un stup pe acelasi loc cu nucleul, sa ii mai dau o rama cu miere si una goala, sa fac un roisor. Am timp sa il  intaresc pana in iarna si sa ajunga pe 4 rame? Intentia ar fi sa il trec iarna. As avea si zahar sa il hranesc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Citat din: oroles din Iulie 28, 2014, 09:50:40 AM
Am si eu o intrebare. Imi ramane un nucleu cu o regina de salvare. Ramele fiind dezansamblabile as putea sa fac o rama 1/1, sa o pun intr-un stup pe acelasi loc cu nucleul, sa ii mai dau o rama cu miere si una goala, sa fac un roisor. Am timp sa il  intaresc pana in iarna si sa ajunga pe 4 rame? Intentia ar fi sa il trec iarna. As avea si zahar sa il hranesc.
Incearca ca nu ai de pierdut prea mult.Daca spui ca ai cu ce sa-l ajuti si hrani dai bice.
Sanatate tuturor apicultorilor

TDI

Citat din: oroles din Iulie 28, 2014, 09:50:40 AM
Am si eu o intrebare. Imi ramane un nucleu cu o regina de salvare. Ramele fiind dezansamblabile as putea sa fac o rama 1/1, sa o pun intr-un stup pe acelasi loc cu nucleul, sa ii mai dau o rama cu miere si una goala, sa fac un roisor. Am timp sa il  intaresc pana in iarna si sa ajunga pe 4 rame? Intentia ar fi sa il trec iarna. As avea si zahar sa il hranesc.
Stimuleaza-i pe toti sa ai cat mai multa albina. Inclusiv nucleul, dar, nu intra la iernat cu mătci de salvare, la sfârșitul lui august începutul lui septembrie unifici.

oroles

@TDI, am mai  iernat cu matci de salvare si le-am schimbat in anul urmator. Nu vad care ar fi problema. Stiu ca primul an sunt foarte bune si matcile de salvare. Din anul al doilea se impun masuri de inlocuire a lor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Este o matca si ea, dar niciodată nu ai sa faci performanta cu ea. Datorita faptului ca nu a fost hrănită cu laptisor când trebuia si cat trebuia, plus dimensiunea redusa a celului, matca de salvare aremai putine ovariole si ovarocite - nu e intreaga.
Sunt 2 conditii necesare ca sa păstrezi mătci de salvare in stupina: nestiinta si disponibilitatea spre rezultate inexistente sau prea mici.
Pe celalalt forum am povestit ca anul trecut am avut 16 colonii cu mătci de salvare, am păstrat doar 4 si asta doar din cauza ca nu am avut regine suplimentare, in mod evident mai bune - procentajul de 25% nu e nici pe departe satisfăcător pentru mine.
Ai timp

Kiwi Bee

Oroles, eu as forma nucleul si las pune pe locul celei mai puternice familii de albine(cam pe la prinz).

Daca regina din botca de salvare oua compact si nu sta la povesti atunci e buna pina la anu.
Daca nua ai cules in zona sai stimulezi pe toti si mai dai rame cu puiet de la una la alta.

oroles

[quote author=TDI link=topic=7578.msg189069#msg189069 date=1406544467
Este o matca si ea, dar niciodată nu ai sa faci performanta cu ea. Datorita faptului ca nu a fost hrănită cu laptisor când trebuia si cat trebuia, plus dimensiunea redusa a celului, matca de salvare aremai putine ovariole si ovarocite - nu e intreaga.
Sunt 2 conditii necesare ca sa păstrezi mătci de salvare in stupina: nestiinta si disponibilitatea spre rezultate inexistente sau prea mici.
Pe celalalt forum am povestit ca anul trecut am avut 16 colonii cu mătci de salvare, am păstrat doar 4 si asta doar din cauza ca nu am avut regine suplimentare, in mod evident mai bune - procentajul de 25% nu e nici pe departe satisfăcător pentru mine.
Ai timp
[/quote]Confirm cele spuse de tine. Si eu am avut de anul trecut cativa cu regine de salvare. Anul acesta am avut grija sa le inlocuiesc prin recoltarea de botci de roire si introducerea in nuclee / roiuri.  Matcile de roire le vezi foarte usor pe rame , fiind mai mari, asa cum spui tu. Pot sa iti arat in schimb matci de salvare care bat la cur pe multe matci provenite din SL sau roire. :D

A nu se intelege ca fac un obicei din folosirea matcilor de salvare. Am spus ce s-a intamplat: dintr-un nucleu am scos matca pe care am dat-o la un stup si l-am lasat in plata Domnnului. Acum dupa o luna avea regina imperecheata si voiam sa o folosesc pentru a ocupa un stup. Nu cred ca imi va parea rau deloc daca la iarna il voi pierde. O fac doar experimental.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: Cris din Iulie 27, 2014, 08:11:22 PM
si eu ma aflu tot intr-o situatie de acest gen.
am avut o familie cu matca beton =D>, a roit ca nu am apucat sa ii pun catu la timp.
roiu maricel cu matca batrana, m-am uitat in stup, stupul bine populat cu albina si 7-8 rame de puiet, plus evident botci.
am bagat roiu in alta lada, i-am dat o rama de puiet, in rest foita ca nu aveam alceva, insa matca asta e ceva de speriat ca intr-o luna si ceva a umplut din nou lada, si inainte sa ma apuc sa ii dau cat si-a tras din nou botci si a roit.
din acest stup din care mi-a iesit matca batrana a iesit si un roi secundar de are o matca de toata frumusetea, care si ea a umplut stupul si a roit. deci si roiul primar si roiul secundar si-au mai tras cate un roi fiecare, aceste ultime roiuri avand acum intre 3 si 5 rame de puiet fiecare.
si asa dintr-un stup am ajuns sa am cinci, si sant curios ce o sa fac cu ei in toamna.
banuiesc ca daca au 6 rame de albina pot sa ii iernez si nu va trebui sa ii unesc,
oricum nu am de gand sa ii indop cu sirop, le mai dau asa din cand in cand cate 2-300 de ml si o sa le mai dau la sfarsitu lui august ceva de completre

Asta, daca e reala e o situatie extrem de rara. Roiul 'secundar' nu cumva era roi primar de la alt stup?
Ar fi interesant sa ne spui cand au roit si ce cules ai in zona.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Cris

#24
Citat din: ciucur din Iulie 28, 2014, 02:46:37 PM

Asta, daca e reala e o situatie extrem de rara. Roiul 'secundar' nu cumva era roi primar de la alt stup?
Ar fi interesant sa ne spui cand au roit si ce cules ai in zona.
Nu sant vre-un expert in apicultura, insa avand in vedere ca am mai citit cate ceva in domeniu, si mai am un prieten care ma mai ajuta cu practica eu cred ca ma descurc.
Din punctul meu de vedere am luat o familie foarte buna in primavara, iar asta fiind primul meu an in care ma ocup de albine, ne avand experienta, timp, lazi etc. Nu am intervenit la timp in familie iar puietul ce a eclozionat a umplut stupu.
Matca batrana a plecat imediat ce au capacit botcile, pt ca eu verificasem stupu cu maxim 7zile inainte si nu avea botci, am vazut ca era bine populat i-am dat o foita(a10 rama), si urama sa ii pregatesc ramele de cat, catul fiind pus da fara rame, si cu linoleu peste corpul 1/1.
Eu am fost surprins sa ma trezesc cu el im pom, probabil ca nu aveam motive sa fiu surprins.
Asta era singurul stup cu botci iar vecini nu au stupi, doar eu mai aveam un stup da desi si acela era bunicel nu se punea problema sa roiasca.
Am verificat stupul cu prietenul meu i-am lasat doar trei botci sa nu mai iasa alt roi insa cand au eclozionat matcile iar l-am gasit in pom. Iesise si roiul secundar.Asta se intampla prin mai.
Albinele ramase in lada saptamana asta am vazut ca au inceput sa urce ceva in cat.
Roiurile iesite din roiuri, au puiet, si matcile oua tabla.
Iar in stupii de unde au plecat aceste roiuri saptamana asta astept sa am oua deoarece se implinesc 11zile de la eclozionarea matcilor.Roiul secundar este bine populat si puiet la greu, i-am distrus toate botcile acum doua duminici iar in timp ce le distrugem au eclozionat vreo 9 matci de toata frumusete roscovane si mari, pe care le-am lasat in stup dupa ce le-am bagat pe toate in niste bigudiuri pe un lat superior de rama, pe care il pregatisem sa fac transvazare de larve,   :D dupa cum vazusem eu la nea marin, si la dan margarit, sa imi dezvolt stupina, da albinutele mi-au luato inainte.  Avand in vedere vremea capricioasa nu am revenit la matcute decat dupa doua zile si mare mi-a fost mirarea cand am constatat ca toate sunt in viata. Atunci am format 5 micro nuclee de imperechere, mai mult pt experienta, am luat puiet din acest stup ca era destul plus ca mai este de eclozionat. Si am eliberat doua matci in stup
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

Cris

#25
Alte doua matci le-am eliberat dupa doua zile in alt stup care nu avea matca. Am bagat latu cu cele doua bigudiuri in stup am desfacut bigudiurile si le-am facut un dop cu turta cu polen pe care o cumparasem prin aprilie sa ajut familile da nu am apucat sa o folosesc. Din cele 5 nucleuse mai am 3 ma duc sa le verific sa vad ce mai e cu ele, sper sa fie bine sa pot face un corp de 3/4 sau 1/1 cu 3 roisori pe 3 rame.
Cules nu a fost cine stie ce, ca nu i-am plimbat, da am observat ca de polen nu au dus lipsa, in zona e ceva tei da nu au cules decat pentru ele, acum vad ca baga asta de s-a urcat in cat da asta a stat tot timpu bine cu proviziile.
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

TDI

Citat din: oroles din Iulie 28, 2014, 02:19:44 PMPot sa iti arat in schimb matci de salvare care bat la cur pe multe matci provenite din SL sau roire. :D
Doctor in statistica, nu?
Povesteste-mi si mie daca 25% din mătcile de salvare le-am păstrat. Cat la suta crezi tu ca este procentajul celor bune sau exceptionale si ce relevanta are in contextul in care vrei sa faci maximum de performanta in apicultura?
In continuare sustin ca procentajul mărcilor de salvare bune sau exceptionale este de maxim 5%. Teoretic trebuie sa fac 100 de nuclee ca sa am 5 mătci bune si 15 acceptabile, daca nu cumva 0 matci bune, si eventual pastrez niste matci care cedeaza peste iarna. Bineinteles ca le poti selecta pe cele trase din larvele cele mai tinere, dar - nu. In mod definitiv nu.

oroles

Citat din: TDI din Iulie 28, 2014, 07:32:20 PM
Citat din: oroles din Iulie 28, 2014, 02:19:44 PMPot sa iti arat in schimb matci de salvare care bat la cur pe multe matci provenite din SL sau roire. :D
Doctor in statistica, nu?
Povesteste-mi si mie daca 25% din mătcile de salvare le-am păstrat. Cat la suta crezi tu ca este procentajul celor bune sau exceptionale si ce relevanta are in contextul in care vrei sa faci maximum de performanta in apicultura?
In continuare sustin ca procentajul mărcilor de salvare bune sau exceptionale este de maxim 5%. Teoretic trebuie sa fac 100 de nuclee ca sa am 5 mătci bune si 15 acceptabile, daca nu cumva 0 matci bune, si eventual pastrez niste matci care cedeaza peste iarna. Bineinteles ca le poti selecta pe cele trase din larvele cele mai tinere, dar - nu. In mod definitiv nu.
Daca vrei sa faci un studiu bun ar trebui sa procedezi astfel: Sa ai cel putin 200 de stupi din care 100 cu matci de salvare si 100 din matci de roire sau SL (preferabil doar de roire sau doar de SL).  La ambele inregistrezi: cantitatea de puiet, cantitatea de miere, ceara, pastura si alte variabile importante pentru apicultor. Inregistrezi datele pe cel putin doi ani de zile. Apoi aplici un test de semnificatie statistica - Testul T sau faci o regresie pentru a compara cele doua grupuri. Asa vezi daca exista diferente semnificative statistic. Semnificativ statistic inseamna ca daca refaci experimentul de 100 de ori, in cel putin 95 de cazuri se va intampla ca in experimentul tau. Asta nu inseamna ca trebuie sa refaci testul de 100 de ori... Testul T e un instrument care aproximeaza bine niste date daca ai cazuri suficiente (de aceea am zis de macar 100 de cazuri pe esantion). Cam asa ar trebui descris un studiu bun. Pana acum nu am gasit asa ceva in literatura apicola. Ar fi fost interesant.

As avea curaj sa pun pariu ca diferente semnificative statistic nu se vor inregistra in primul an, ci incepand cu al doilea!

Merge si cu mai putine date (30-40 de stupi in total) dar rezultatele nu vor fi semnificative statistic. Practic vei putea spune ca asta s-a intamplat doar in acel esantion. Insa la un numar mare de stupi ai putea sa spui ca diferentele obtinute nu se aplica doar la stupii studiati ci la toti stuparii. E ca si cum ai amesteca bine intr-o oala si ai lua cu o lingura sa gusti. Practic tragi concluzie despre toata supa gustand doar o lingura.

Ce zici, ma pricep la statistici?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

#28
Sunt sigur ca esti doctor in statistică!
Apropo de studii comparative si de mătci, de la Susan W. Cobey:
http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00/89/22/80/PDF/hal-00892280.pdf

stefan1

Citat din: oroles din Iulie 28, 2014, 09:50:40 AM
Am si eu o intrebare. Imi ramane un nucleu cu o regina de salvare. Ramele fiind dezansamblabile as putea sa fac o rama 1/1, sa o pun intr-un stup pe acelasi loc cu nucleul, sa ii mai dau o rama cu miere si una goala, sa fac un roisor. Am timp sa il  intaresc pana in iarna si sa ajunga pe 4 rame? Intentia ar fi sa il trec iarna. As avea si zahar sa il hranesc.

  Tu iti cunosti zona. Daca in august mai ofera nectar si polen, poti sa faci un roi din nucleu. Dar in conditiile acelei presiuni de furtisag, primele cad familiile slabe, asa ca trebuie sa fi precaut.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)