zbor de curatire

Creat de mirel-radu, Decembrie 23, 2013, 08:49:43 PM

« precedentul - următorul »

mirel-radu

Va salut ! Sunt un incepator al apiculturii si un nou utilizator pe acest site , unde am citit mai multe postari si mi-am zis sa-mi satisfac si eu o curiozitate . Astazi , 23 dec  , albinutele mele au iesit la al doilea zbor de curatire . numai ca la un stup mi s-a parut o neregula : erau foarte multe afara  ,ceva de genu "o barbita " si langa stup cam o mana zdravana de albine scoase din stup ,  iar pe urdinis mai multa tocatura de ceara fata de ceilalti.Credeti ca albinutele mele au de suferit de au murit asa multe si stau pe afara chiar daca au hrana suficienta ,  si zgomotul produs pana acum cand le ascultam era normal ca la ceilalti stupi?
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

tassevasi

  Bine  ai venit  pe  forum .
     Stai  linistit  ca  totul e  bine ,au scos  mortaciunile  afara , fac  curatenie  e normal  sa fie  mai multe  moarte  la un stup  mai puternic  unde  ai albina  multa .
    Daca mai e cald  te poti  uita in el  si  verifici  cum stai cu  hrana , condensul , mucegaiul  si  cit de  bine l-ai stins .
   Numai bine .

stefan1

 Rosaturile sunt ca de capacele sau mai mari? Daca sunt resturi de ceara ar putea sa fie un soarec in stup. Dar cel mai bine urmareste albinele moarte scoase. Daca sunt fara cap si torace, atunci sigur ai soarec in el. Atentie, e vorba de albinele scoase atunci din stup. Afara ai putea gasi stfel de albine fara cap si torace dar mancate de pitigoi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mirel-radu

Rosaturile sunt ca de capacele,iar albinele erau intregi ,deocamdata am scapat de grija asta .Va multumesc pentru raspunsurile date rapid .CRACIUN FERICIT ! si tot ce va doriti.








sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

dorindafi

a treia zi de zbor
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mirel-radu

salut oameni buni azi afost frumos asa ca ma-m dus la stupi ,ce sa vad? aceiasi problema la acelasi stup albine moarte de-mi bloca urdinisu am desfaacut capacu totul parea in regula:fara condens hrana suficienta ba iam pus si serbet sa aiba .cred ca are vreo boala ceva nu stiu... e rau sa fi incepator si sa nu ai un stupar pe langa tine ,voi ce ziceti?
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

dorindafi

 mirel-radu :

,, e rau sa fi incepator si sa nu ai un stupar pe langa tine ,voi ce ziceti?"

nu shtiu ce zic altzii dar uite ce zic eu:
- ca eshti incepator = am fost shi noi
- daca nu ai un stupar pe linga tine , dute tu linga un stupar
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mirel-radu

 :cu plăcere:in zona nu sunt stupari iar eu incep un curs in ianuarie pana atunci ce pot face ?
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

bucovineanu

Sa sti ca acel curs nu te face apicultor. Ce carti de apicultura ai citit pana acum?
E greu de pus un diagnostic numai din ce ai descris.

bucovineanu

Faptul ca au scos mai multa rosatura pe urdinis e semn ca au consumat mai mult. Una din cauzele probabile ar putea fi si lipsa reginei, dar familiile orfane nu prea fac igienizare.

mirel-radu

#10
Citat din: bucovineanu din Decembrie 27, 2013, 06:32:56 PM
Faptul ca au scos mai multa rosatura pe urdinis e semn ca au consumat mai mult. Una din cauzele probabile ar putea fi si lipsa reginei, dar familiile orfane nu prea fac igienizare.
toate familile le-am iernat cate doua  toate sunt ok la inceput m-am gandit ca are  vreo gaura in diaragma si se omoara intre ele dar nu e asa ,urmatoarea varianta ar fi vreo boala ceva nu stiu.
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

istodorescu vasile

 rosatura la urdinis  arata ca albinele au consumat mult asta se datoreaza in oricare din variante  reginei. fie regina a fost schimbata tirziu  la inceput de septembrie si cea tinara sa fi depus puiet pina tirziu in noiembrie si odata cu cresterea puietului si consumul mare de hrana, fie regina lipseste,  albine moarte mai multe decit la ceilalti- asta denota ca a intrat la iernat cu multe albine batrine. mortalitatea mare poate fi datorata si tratamentului necorespunzator contra varooa.albinele infestate de varooa mor prematur. trebuie sa dai detalii mai ample pentru a putea fi trase concluzii . as vrea sa spui cum ai tratat de varooa, cum si pina cind ai stimulat, , pe cite intervale este restrins , pentru a ne da seama de puterea familiei si daca sti virsta reginei , daca ai vazut-o atunci cind ai impachetat.

mirel-radu

#12
Citat din: istodorescu vasile din Decembrie 27, 2013, 07:26:34 PM
rosatura la urdinis  arata ca albinele au consumat mult asta se datoreaza in oricare din variante  reginei. fie regina a fost schimbata tirziu  la inceput de septembrie si cea tinara sa fi depus puiet pina tirziu in noiembrie si odata cu cresterea puietului si consumul mare de hrana, fie regina lipseste,  albine moarte mai multe decit la ceilalti- asta denota ca a intrat la iernat cu multe albine batrine. mortalitatea mare poate fi datorata si tratamentului necorespunzator contra varooa.albinele infestate de varooa mor prematur. trebuie sa dai detalii mai ample pentru a putea fi trase concluzii . as vrea sa spui cum ai tratat de varooa, cum si pina cind ai stimulat, , pe cite intervale este restrins , pentru a ne da seama de puterea familiei si daca sti virsta reginei , daca ai vazut-o atunci cind ai impachetat.
a fost un roi secundar , cu matca neimperecheata, prins imediat dupa salcam. a evoluat cel mai bine dintre toti roii de anul asta, ajungand la 8 rame full cu albina. tratamentele cu varachet , 3 la numar , la interval de 7 zile dupa ultimul puiet. iar stimularea am facut-o de la inceputul lui august pana jumatea lu' septembrie . am iernat-o pe 4 rame compacte cu albina, intr-un stup dublu. iar familia vecina e pe 3 rame , cu albina mai putina dar o duce perfect.
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

bucovineanu

Cand au fost facute tratamentele, cate rame incap in stupul respectiv si cate picaturi de varachet s-au pus?

mirel-radu

Citat din: bucovineanu din Decembrie 27, 2013, 09:53:21 PM
Cand au fost facute tratamentele, cate rame incap in stupul respectiv si cate picaturi de varachet s-au pus?
Stupul e de 18 rame dat pe dindoua cu o diafragma fixa din pefeleu si de fiecare data am pus 4 picaturi de varachet pe fitil in fiecare dispartitura .Azi e super afara asa ca ma duc iar la ele sa vad ce face ,numai bine la toata lumea.
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta