Albine, sau nu?

Creat de oroles, Noiembrie 26, 2013, 08:04:54 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Acum doua saptamani erau insectele din pozele de mai jos calare pe niste flori pe care le aveam prin curte. Mie nu mi s-au parut a fi albinele mele ci mai degraba acea specie asemantoare cu albinele care "bantuie" WC-urile. Voi ce parere aveti? Sunt sau nu albine?
Cineva cu experienta ar putea da mai multe detalii















Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Claudiu95

Ceva de genu am si eu la bunica pe aceleasi flori,sunt un fel de bondari care nu au ac,am incercat eu:)),am incercat sa vad cam unde se duc dar nu am reusit,sunt curios daca sunt pe faguri sau cum au cuibul.

oroles

Citat din: Claudiu95 din Noiembrie 26, 2013, 08:35:00 PM
Ceva de genu am si eu la bunica pe aceleasi flori,sunt un fel de bondari care nu au ac,am incercat eu:)),am incercat sa vad cam unde se duc dar nu am reusit,sunt curios daca sunt pe faguri sau cum au cuibul.
Eu nu am avut curajul sa incerc. I-am studiat si am vazut ca asemanarea e izbitoare cu albinele mele. Ba, dupa cum se vede culeg si ele la nectar/ Au si dungi ca albinele. Diferentele ar fi:

  • Niste ochi mai mari comparativ cu albinele
  • Lipsa de perisori pe abdomen.
  • Sunt usor transparenti. Poti sa vezi prin ei (prin parte cu inelele)
  • Au o forma mai "necioplita". Nu sunt asa de supli ca albinele

Ma sunase soacra-mea sa imi zica ca albinele stau pe florile ei. Cand le-am vazut am banuit eu ca nu sunt albine... Nici acum nu stiu ce sunt ... Mai vazusem dinastea prin latrinele de la tara.

In poza a 5-a juri ca e albina!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Am scris aici despre aceasta insecta:
   http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=4361.msg118276#msg118276

  In doua din poze sunt albine veritabile si nu acest Eristalis
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: stefan1 din Noiembrie 27, 2013, 01:40:16 AM
  Am scris aici despre aceasta insecta:
   http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=4361.msg118276#msg118276

  In doua din poze sunt albine veritabile si nu acest Eristalis

Super explicat! S-a elucidat misterul. In poza a V-a si a VI-a (care e la fel :D ) sunt albine, nu? Am vazut asemenea "albine" la WC si socrul meu era speriat ca albinele noastre se duc la WC-ul lui.  :lol: I-am zis atunci ca nu sunt albine. Faza cu larvele, desi le-am observat de multe ori (chestiile alea oribile cu coada) nu am stiut niciodata care e rezultatul final.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani