aerisirea din capac pe timp de iarna trebie sa fie inchis sau deschis

Creat de Manuel Im, Noiembrie 05, 2013, 08:58:18 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 07, 2013, 06:42:27 PM
E vorba despre lungimea fantei de aerisire , stupul pe 10 R la latimea capacului de 38cm se mai scad inca 22cm restul 16 cm se impart in doua ramin 8 cm / fanta e cam putin in schimb pe lateral o fanta e de 19 cm , nu stiu ce ai inteles cimd voi putea pune poze o sa fie mai usor .


Nu stiu ce reprezinta 22 cm...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ioanardelean55


Fanta de aerisire nu este pe toata latimea capacului sint 10 cm stinga - dreapta iar la mijloc o sipca de 2cm ptr. a se prinde mai bine plasa . Probabil ai alt tip de capac si de aceea nu ne intelegem .

sorinma

Sincer nu stiu ce tip de capac am...ce am facut am facut dupa ce am inteles de pe schite si din povesti,nu stiu daca am facut bine sau nu dar am de gand sa-mi corectez greselile  :D
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ioanardelean55


Sint multe modele de lazi ,si e greu de luat o decizie ,

Succes

costy VN 44 ani

buna , am si eu o intrebare sunt incepator cum detin stupi verticali pe 12 R cu fund fix dar cu aerisire (o gaura in diametru  de 15 cm cu  plasa si subar)  cu podisor   50% plasa cum ar fi corect  inpachetati pentru iarna ca nu sunt atat de sigur daca acest subar trebuie sa ramana  deschis sau nu in conditia in care peste podisor am pus mai multe ziare si  2 paturele ,  va multumesc anticipat dragi apicultori.

bucovineanu

Bun venit pe forum. Ar fi bine daca ai completa la profil localitatea din care esti. Raspunsurile ar fi mai precise.
Daca nu ai foile sub podisor inchide subarul cat poti de bine si lasa urdinisul mai largut.

costy VN 44 ani

 multumesc mult pentru raspuns mentionez ca acum nu am folie sub podisor si cuibul format pe 5 rame  iar diafragma este din polistiren extrudat  de 2 cm in fata si spatele cuibului  iar eu au urmat recomandarea producatorului de stupi el fiind si apicultor motivarea este evitarea condensului, in acest  moment deschiderea la urdinis este de 4 cm si acest subar deschis  10 % eu nu stiu ce sa zic nici in sistem horn si nici clopot ce ma sfatuiti ? multumesc si multa sanatate .

romikele

Trebuie sa te hotarasti asupra sistemului.
Orice incercare de combinare a celor doua duce la rateuri, cel putin un consum peste normal, cu efecte nedorite.

mihai.vr

Daca toti stupii sunt modelul respectiv, poti sa incerci anul acesta un experiment care metoda e mai buna pentru tine. Iernezi o parte horn si o parte clopot. (nu neaparat in procent de 50-50). In familiile unde ai mai multa miere iernezi clopot si in restul horn, iar la primavara tragi concluziile si ni le spui si noua aici.  :)

Marius-ursulakhe

costy  :welcome: si eu acelasi model de stup ca si tine numai la mine gaura din fundul stupului este de 15 cm/15 cm si am ales iernarea tip horn fara folie si merge exvelent fara condens pat cald pat rece (asta tu alegi)dar eu am pus polistiren extrudat in amblele parti ale cuibului iar cuibul este organizat din marginea stupului nu pe mijlocu lui

popik50

Fanta de aerisire la un stup pe 10 rame cu fund AV dar inchis ermetic pe timp de iarna. Capacul are 8 aerisiri. Deci iernate tip horn. Eu asa procedez

costy VN 44 ani

multumesc  mult fratilor va doresc un an bun cu familii sanatoase si multa miere in butoaie.

bismark

    De cind aveam 7 ani si avea trata stupi am vazut multe tipuri de stupi.Asa ca dupa ce am distrus cutiile vechi de zeci de ani si de diferite forme si modele m-am hotarit sa-mi fac un stup cum am crezut eu ca-i mai bine.Deci cei pe 10 rame sint prea mici iar orizontalii sint prea mari pentru zona mea. M-am hotarit sa-mi confectionez stupi pe 12 rame cu urdinisul in coltul din dreapta(spre est),astfel ca stupii ii poti tine lipiti unul de altul avind un spatiu de un stup intre 2 urdinisuri.,astfel iarna le tine de cald avind caldura pe stinga-dreapta unul de la altul,iar in spate fiind protectia din placi de azbociment pe nord.Aerisirea este in capac pe laterale (stinga-dreapta) din gauri cu plasa aproximativ cit sint si cele de pe fund.Am 4 gauri fi 16 pe fund,am 4 gauri fi 16 in capace.Rezultatele pina in prezent sint bune,la unele, albinile mai astupa din gauri pe fund in anumite conditii.Primavara -vara tot ele le destupa.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mihai.vr

Cum se face aerisirea prin capac, daca ei sunt lipiti unul de altul si aerisirile sunt stanga dreapta? Sau vara ii distantezi? Sau nu sunt chiar lipiti? Si eu ii tin aproape, dar capacele mele ies un pic in afara si nu pot sa le lipesc cutiile iarna.

Aurel

    Lipesti doi stupi capac langa capac,masori distant care rezulta intre ei portiunea de la capac in jos.Cauti polistiren la dimensiunea respectiva si pui intre stupi.Despre aerisire nu ai de ce sa-ti faci probleme pentru ca si daca ai vrea nu se va inchide etans.
Asta daca vrei numaidecat sa-i tii lipiti in ideea conservarii cat de cat a caldurii.