Anuntare ca detin stupi: cum, unde

Creat de whiteleif, August 14, 2013, 11:40:20 PM

« precedentul - următorul »

whiteleif

Buna ziua
Vreau sa imi amplasez trei stupii in stationar in Bucuresti, cu respectarea legii.
Care sunt autoritatile pe care trebuie sa le anunt si (pentru sectorul 2) unde sunt acestea?

Multumesc

davcosti

Depinde unde-i amplasezi-Dacă stai la curte și ai până la vecini 5 m. de fiecare nu-i nici o problemă. Nu trebuie să anunți pe nimeni, dacă-i mai puțin de 5 m ia-ți gândul, că vine ISU, Poliția și Primăria, etc...A, dacă vrei să te extinzi și-ți trebuie certificat de producător, accesare P.N.A.,atunci trebuie declarați la Primăria pe raza căreia se află stupina, apoi la D.S.V.(Direcția sanitar veterinară) și cu actele că ești înscris într-o Asociație Apicolă și că ai diplomă de Apicultor te poți apuca de treabă. Asta depinde de ce vrei să faci?...
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

oroles

Citat din: davcosti din August 15, 2013, 08:03:26 AM
Depinde unde-i amplasezi-Dacă stai la curte și ai până la vecini 5 m. de fiecare nu-i nici o problemă. Nu trebuie să anunți pe nimeni, dacă-i mai puțin de 5 m ia-ți gândul, că vine ISU, Poliția și Primăria, etc...A, dacă vrei să te extinzi și-ți trebuie certificat de producător, accesare P.N.A.,atunci trebuie declarați la Primăria pe raza căreia se află stupina, apoi la D.S.V.(Direcția sanitar veterinară) și cu actele că ești înscris într-o Asociație Apicolă și că ai diplomă de Apicultor te poți apuca de treabă. Asta depinde de ce vrei să faci?...
@davcosti. Exista vreo lege care spune ca stupul trebuie pus la 5 m distanta de gardul vecinului? Eu nu cunosc asa ceva. Stiu ca pot fi amplasati si in centrul orasului, bineinteles daca e pamantul tau. Stiu pe cineva care avea stupii in apropiere de liceul la care invatam eu, in centrul Bacaului. Locuia la casa si nu avea nici 3 m de  bloc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

catalin_d

In legea 131/2010 gasesti toate detaliile.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Seba

Citat din: oroles din August 15, 2013, 01:16:22 PM
Citat din: davcosti din August 15, 2013, 08:03:26 AM
Depinde unde-i amplasezi-Dacă stai la curte și ai până la vecini 5 m. de fiecare nu-i nici o problemă. Nu trebuie să anunți pe nimeni, dacă-i mai puțin de 5 m ia-ți gândul, că vine ISU, Poliția și Primăria, etc...A, dacă vrei să te extinzi și-ți trebuie certificat de producător, accesare P.N.A.,atunci trebuie declarați la Primăria pe raza căreia se află stupina, apoi la D.S.V.(Direcția sanitar veterinară) și cu actele că ești înscris într-o Asociație Apicolă și că ai diplomă de Apicultor te poți apuca de treabă. Asta depinde de ce vrei să faci?...
@davcosti. Exista vreo lege care spune ca stupul trebuie pus la 5 m distanta de gardul vecinului? Eu nu cunosc asa ceva. Stiu ca pot fi amplasati si in centrul orasului, bineinteles daca e pamantul tau. Stiu pe cineva care avea stupii in apropiere de liceul la care invatam eu, in centrul Bacaului. Locuia la casa si nu avea nici 3 m de  bloc.
uite aici
Art. 5
(1) In scopul protejarii vietii si sanatatii oamenilor si animalelor, precum si al protejarii mediului si proprietatii, amplasarea stupilor cu albine pe terenurile detinute de apicultor cu orice titlu se va face la o distanta de cel putin 5 m fata de drumurile publice sau hotarele proprietatii invecinate ori hotarele proprietatii publice sau private aflate in intravilan ori in extravilan.
(2) In situatia in care distantele prevazute la alin. (1) nu pot fi respectate, stupii cu albine vor fi despartiti de vecinatati printr-un gard, zid, plasa sau orice alt material prin care albinele sa nu poata patrunde in zbor, cu o inaltime minima de 2 m de la nivelul solului, care sa se continue pe aceeasi linie inca 2 m lateral de extremitatile stupului.
(3) Numarul familiilor de albine amplasate pe un teren conform cerintelor prevazute la alin. (2) nu este limitat.
(4) Apicultorul nu raspunde pentru prezenta albinelor in cautarea polenului si nectarului pe diverse proprietati, vii, livezi ori pentru prezenta roiurilor, ca urmare a instinctului de inmultire.

Shiva

Se poate declara stupina la Primarie (chit ca-i cu 7 familii) fara a fi inscris intr-o asociatie apicola si a avea patalama de apicultor? Ma intereseaza doar pentru cazul in care in zona se stropesc culturile cu substante toxice pt. albine ca sa-mi pot recupera paguba (daca se poate, evident).
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

romikele

Se poate declara stupina la primarie, ca persoana fizica, de asemeni se poate urma un curs de calificare in meseria de apicultor, fara sa fie nevoie de apartenenta la o forma asociativa.
E obligatorie insa inregistrarea sanitar-veterinara la DSV.
Nu se pot in schimb accesa masuri de sprijin.