Intrebare (Capse cu feromoni pentru prinderea roiurilor)

Creat de Ionut Ursachi, Iunie 29, 2013, 09:02:56 PM

« precedentul - următorul »

Ionut Ursachi

Buna ziua am vazut pe un site ca se vinde  " Capse cu feromoni pentru prinderea roiurilor" mai exact pe www.stuparul.ro  si am o nelamurire cam cate bucati dau la pretul de acolo? . Sau "Abejar pastă" insa nu stiu daca  se poate folosi si pentru a prinde roiurile din zonele apropiate stupinei? ...Cat mai multe albinute si miere !
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Citat din: ionut.ursachi1 din Iunie 29, 2013, 09:02:56 PM
Buna ziua am vazut pe un site ca se vinde  " Capse cu feromoni pentru prinderea roiurilor" mai exact pe www.stuparul.ro  si am o nelamurire cam cate bucati dau la pretul de acolo? . Sau "Abejar pastă" insa nu stiu daca  se poate folosi si pentru a prinde roiurile din zonele apropiate stupinei? ...Cat mai multe albinute si miere !
De ce nu incerci cu mataciune? E o planta care arata ca urzica dar are miros de lamaie cand o freci in mana. Cum se procedeaza? Cand incep sa roiasca iei buruiana asta in mana si o zdrobesti in maini dupa care sufli in aer ca sa raspandesti mirosul. Asezi resturile in stupul unde vrei sa le prinzi si sa vezi ce repede vin acolo. Metoda este verificata de mine. Singura neplacere e ca vecinii tai o sa spuna ca faci vraji.

Eu am rasadit-o undeva in gradina ca sa o inmultesc si o sa o folosesc ori de cate ori voi avea nevoie sa prind un roi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionut Ursachi

Am cautat pe internet si mi-a dat denumirea asta Dracocephalum moldavica prin partile mele nu am vazut o astfel de planta adica prin zona Sucevei cam unde as putea-o gasi pe unde creste ? imi poti da niste imagini mai exacte cum arata  .Multumesc mult de sfat !! :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

sandupop

Citat din: ionut.ursachi1 din Iunie 29, 2013, 11:12:18 PM
Am cautat pe internet si mi-a dat denumirea asta Dracocephalum moldavica prin partile mele nu am vazut o astfel de planta adica prin zona Sucevei cam unde as putea-o gasi pe unde creste ? imi poti da niste imagini mai exacte cum arata  .Multumesc mult de sfat !! :bzz:

Denumirea populara cea mai cunoscuta este Roinita (Mellisa officinallis) sau Lamaita, vezi aici : http://www.formula-as.ro/2006/718/medicina-naturista-25/roinita-7006
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

sandupop

Citat din: oroles din Iunie 29, 2013, 09:48:18 PM
Singura neplacere e ca vecinii tai o sa spuna ca faci vraji.
Daca in acel moment, cu masca apicola pe cap,... mai vorbesti si arabeste,.... o sa creda ca esti terorist arab.... =)) =))
Lasand gluma la o parte, chiar ai verificat acesta metoda, eu am auzit de ea dar mi s-a parut ca este o gluma...
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

oroles

Citat din: sandupop din Iunie 30, 2013, 09:51:36 AM
Citat din: oroles din Iunie 29, 2013, 09:48:18 PM
Singura neplacere e ca vecinii tai o sa spuna ca faci vraji.
Daca in acel moment, cu masca apicola pe cap,... mai vorbesti si arabeste,.... o sa creda ca esti terorist arab.... =)) =))
Lasand gluma la o parte, chiar ai verificat acesta metoda, eu am auzit de ea dar mi s-a parut ca este o gluma...
Si mie mi s-a parut o gluma pana nu am vazut in actiune pe cineva cu o traditie de familie de vreo 3 generatii. Semana mai degraba a magie decat a tehnologie apicola. V-am zis ca babele spuneau de el ca face vraji cu ierburi! :) De aceea m cerut si eu planta sa o sadesc intr-un loc apropiat si la indemana cand vor roi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#6
Citat din: ionut.ursachi1 din Iunie 29, 2013, 11:12:18 PM
Am cautat pe internet si mi-a dat denumirea asta Dracocephalum moldavica prin partile mele nu am vazut o astfel de planta adica prin zona Sucevei cam unde as putea-o gasi pe unde creste ? imi poti da niste imagini mai exacte cum arata  .Multumesc mult de sfat !! :bzz:

Cand ma voi duce la tara o sa fac cateva poze la rasadurile mele. Sper sa iasa ceva avand in vedere ca acum cateva saptamani a batut un pic gheata si a atins frunzele. E foarte sensibila la atingere. I-au dat altele noi si sper ca pozele sa fie relevante.

Ce pot sa iti spun despre ea. Seamana leit cu urzica la frunza, numai ca e un pic mai lata. Creste in special in zona Moldovei de unde si denumirea de "moldavica" deci si la tine ar trebui sa o gasesti. Eu nu stiam de ea desi am ceva cunostinte in domeniul plantelor si mai ales in domeniul plantelor medicinale. Mama mea insa o stia foarte bine, si bunica la fel. Creste si la campie, si la deal in flora spontana. 

La toamna as putea sa iti dau cativa stoloni.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Citat din: ionut.ursachi1 din Iunie 30, 2013, 02:12:57 PM
Si cum ajung de la tine la mine ?;))
Iote na! Prin posta... Se pun in niste pungi gaurite cu rumegus si se trimit... Daca vrei trimit si prin porumbei calatori :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionut Ursachi

Ok am sa iti mai aduc eu aminte pe la sf verii si tinem legatura !
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

auzi dar mataciunea asta atrage si roiurile din alta zona sau doar din stupina proprie ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Citat din: ionut.ursachi1 din Iunie 30, 2013, 03:19:50 PM
auzi dar mataciunea asta atrage si roiurile din alta zona sau doar din stupina proprie ?
:))) Ionut, de regula atrage roiurile aflate in apropiere (cativa metri). Tu mirosi un hoit aflat la un km distanta? Depinde cat de aproape e roiul de miros. Daca albinele ar avea miros atat de bun nu ar mai trebui sa danseze pe faguri ca sa indice sursele de cules (mataciunea este o planta melifera cu atractivitate mare pentru albine).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionut Ursachi

Partea cam naspa e ca am comandat deja Abejar pastă si nu stiu daca o pot folosi pentru roiurile din stupina sau si pentru cele din apropiere :(
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

romikele

Testeaza pasta la gagici! Atat la alea de departe, cat si la cele din apropiere!  :P
Daca are efect, atunci e buna sigur si la roi  :rotfl:

Ionut Ursachi

Romikele mie imi trb un sfat  nu o gluma  :P Insa mi-ar trebui pentru ca nu am prietena si cine stie poate vin la Abejar pastă :))
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !