3 familii 3 situatii diferite

Creat de Tamu, Mai 30, 2013, 09:33:55 AM

« precedentul - următorul »

Hermannstadt

Va salut d-le Tamu,
     cat este mp de plasa din aceea ? ma intereseaza si pe mine si eventual cum se numeste.
:thanks:
Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

SPYKAL

Citat din: Hermannstadt din Iunie 17, 2013, 11:32:41 AM
Va salut d-le Tamu,
     cat este mp de plasa din aceea ? ma intereseaza si pe mine si eventual cum se numeste.
:thanks:
Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Plasa de gard se numește si am vazut-o la Dedeman. Destul de scumpa. 15 ml 250 RON. Are 2 m latime.

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Tamu

#48
Plasa e luata din Dedeman de la sectorul gradini. Pretul nu-l mai stiu ca am luat-o mai de mult. E undeva la vreo 7 lei ml/ 2,20m latime. Se vinde la metru liniar. Sunt mai multe variante de astfel de plase. Eu am folosit din aceasta ptr. ca albina nu poate trece prin ea (ca sa le determin sa zboare mai sus) si vantul este mult atenuat de aceasta.
Stupii nu sunt rosii.  =)) Sunt culoarea mahonului. Cand am cumparat vopseaua (lac pe baza de apa) era singura la bidoane de 3 litri. Eu doream defapt culoarea stejarului. Am vopsit stupii asa si picioarele verzi tocmai pentru a se integra cat mai bine in natura.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

oroles

Citat din: Tamu din Iunie 17, 2013, 03:50:13 PM
Plasa e luata din Dedeman de la sectorul gradini. Pretul nu-l mai stiu ca am luat-o mai de mult. E undeva la vreo 7 lei ml/ 2,20m latime. Se vinde la metru liniar. Sunt mai multe variante de astfel de plase. Eu am folosit din aceasta ptr. ca albina nu poate trece prin ea (ca sa le determin sa zboare mai sus) si vantul este mult atenuat de aceasta.
Stupii nu sunt rosii.  =)) Sunt culoarea mahonului. Cand am cumparat vopseaua (lac pe baza de apa) era singura la bidoane de 3 litri. Eu doream defapt culoarea stejarului. Am vopsit stupii asa si picioarele verzi tocmai pentru a se integra cat mai bine in natura.
Dar cu albinele le-ai integrat?  :D
Glumesc! Nu cred ca albinele au probleme in identificarea stupului din care fac parte. Citeam intr-o carte ca criteriul culoare e ultimul pe lista albinelor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Tamu

Nici eu nu cred ca are prea mare importanta culoarea la stupi. La mininucleele de imperechere e altceva.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

12 BNR

atat timp cat lazile mele au fost rosii nu am vazut nici o deosebire la urdinis fata de lazile de alta culoare, dar totusi le-am revopsit sa fiu mai sigur.